Hassas Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cildiniz kolayca tahriş oluyor mu? İltihaplanma, kaşınma veya kuruma eğilimi var mı? Bu size tanıdık geliyorsa, sadece hassas bir cildiniz olabilir. İster yeni bir ürünü deniyor olun, ister aşırı ısınmış olsun, ister tıraştan sonra tıraş darbelerine yatkın olun, hassas cilt muhtemelen hemen hemen her şeye tepki veriyor.

Bazı hassas cilt hastaları, yanlış üründen kaynaklanan kızarıklıklar veya kurdeşenlerde bile ortaya çıkabilir. Sürekli olarak cilt sorunlarınızı yatıştırmanın yollarını bulmaya çalıştığınızı hissediyor ve bir tepki korkusuyla belirli ürünleri satın alamıyorsanız, muhtemelen cildiniz hassastır. Egzama ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıkları da “hassas cilt” şemsiyesi altında sınıflandırılabilir, çünkü bu rahatsızlıklara sahip kişilerin bir reaksiyonu başlatabilecek ürünlere ve çevresel faktörlere karşı dikkatli olmaları gerekir. Hassas bir cilde sahip ortalama bir insan için, kendini çeşitli şekillerde gösterebilir: akne, tıraş bıçağı darbeleri, kızarıklık, kuruluk, hatta yeni bir ürünü denemenin bir sonucu olarak kızarıklık ve kurdeşenlere yatkın olmak hassas cildin bir işaretidir.

hassas cilt

Hassas Cilde Ne Sebep Olur?

Ciltteki hassasiyete birçok şey katkıda bulunabilir. Genetik, çevre, hava durumu, hormonlar, sert su ve çeşitli ev ürünleri, hassaslığa yatkın ciltteki reaksiyonların temelinde olabilir. Ürünlere görsel (kızarıklık / şişlik) ve duyusal (yanma / batma) reaksiyonlar da neden olur.

Hassas cilt ile en güçlü ilişkili çevresel faktör strestir. Cildinizin hassas olabileceğini düşünüyorsanız, kullandığınız ürünlere dikkat edin. İklimi, genlerinizi veya hormonlarınızı kontrol edemezsiniz, ancak satın aldığınız ürünlerin kontrolü sizdedir. Makyaj, losyonlar, deterjanlar, sabunlar ve daha fazlası hassas ciltte alevlenmelere neden olabilir. Bu ürünlerin kokusuz, doğal versiyonları cildinizi rahatlatmaya ve rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Hassas Dostu Cilt Bakımı İpuçları

Her Şey Rutinle İlgili

Cilt tipiniz ne olursa olsun, uygun bir cilt bakımı rutini çok önemlidir. Hassas ciltler için yüzün temiz kalması için günde bir kez yıkanması yeterli olmalıdır. Yüz yıkama veya hassas ciltler için özel olarak tasarlanmış bir yüz maskesi iyi bir seçim olacaktır. Cilt bakımı rutininizi öngörülebilir tutmak ve cildiniz için güvenli olduğunu bildiğiniz ürünleri seçmek en iyi yoldur.

Doğru Nemlendiriciyi Seçin

Kimyasal maddeler konusunda endişeleniyorsanız veya yeni ürünler deniyorsanız, cildinizin ekstra kuru hissettiği günlerde her zaman hindistancevizi yağı gibi doğal bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Alışveriş yaparken uyulması gereken genel bir kural: Bir üründe ne kadar az bileşen listelenirse, cildiniz o kadar iyi olacaktır.

Asidik Ürünler Arkadaşınız Değildir

Lipoik asit, glikolik asit ve salisilik asit gibi asit içeren ürünler hassas cildi tahriş edebilir. Bu nedenle, bu tür aktif bileşenleri içeren herhangi bir cilt bakım ürününe dikkat edilmelidir.

Cilt Bakım Ürünlerini Değiştirirken Dikkatli Olun

Yeni bir makyaj ürünü, sabun veya losyon satın almak istiyor ancak cildiniz üzerindeki potansiyel etkisinden endişe duyuyorsanız, bir test yapın. Yeni ürünü küçük bir cilt parçası üzerinde 24 saat boyunca örneklemek için test edin, özellikle de yeni bir yüz ürünü düşünüyorsanız.

Sadece Seçtiğiniz Ürünlere Dikkat Edin

Makyaj, losyonlar, deterjanlar, sabunlar ve daha fazlası hassas ciltte alevlenmelere neden olabilir. Bu ürünlerin kokusuz, doğal versiyonları cildinizi rahatlatmaya ve rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Hassas Cilt Hala Yaşlanmaya Karşı Korunabilir

Yaşlanma önleyici serum veya benzeri bir ürünün cildinizin parlamasına neden olabileceğinden endişeleniyor musunuz, bu yüzden onlardan kaçınırsınız? Hassas cilt hastaları, ince çizgileri ve kırışıklıkları önlemeye ve ayrıca tahrişi azaltmaya yardımcı olmak için her gece hafif bir retinoid ve ardından kolajen üretimini teşvik etmek için bir nemlendirici kullanabilir.

Hassasiyet Testini Geçen Kozmetikler En İyisidir

Yüz pudrası, makyaj ve kozmetik söz konusu olduğunda en az miktarda koruyucu içerir, bu da minimum tahriş riski sunar. Hassas ciltler için silikon esaslı fondötenler de önerilir. Su geçirmez kozmetiklerden kaçınmak isteyebilirsiniz, çünkü bunlar her zaman duyarlılık dostu olmayan özel bir temizleyici türü gerektirir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap