Hangisi Daha İyi, Elektrikli Diş Fırçası Mı Yoksa Manuel Diş Fırçası Mı?

Dişlerinizi fırçalamak, iyi ağız bakımı ve korunmanın temelidir. Hem elektrikli hem de manuel diş fırçaları, çürük ve hastalık nedeni olan ağız plağını gidermede etkilidir. Ancak hangisini kullanmalısınız, elektrikli veya manuel diş fırçası? Diş hekimleri sık sık hastalarına diş fırçalama söz konusu olduğunda en önemli şeyin;

  • günde iki kez ve esasen yatmadan hemen önce fırçalayın
  • bir seferde en az 2 dakika fırçalayın
  • fırçaladıktan sonra durulamayın, ancak florürü diş macunlarında durulamamak için tükürün
  • fırçaladıktan hemen sonra gargara kullanmayın, aksi takdirde yine florürü giderir.
  • İster manuel fırça ister elektrikli fırça kullanın, bunlar elde edilebilir.
diş fırçası

Gelişmiş diş hijyeni için genellikle elektrikli diş fırçaları tavsiye edilir. Elektrikli fırça ile fırçalamak, dişlerinizi ve diş etlerinizi temiz ve sağlıklı tutmanın hızlı ve kolay bir yoludur. Ancak normal bir diş fırçasından daha pahalıdırlar ve yedek fırça başlıkları da pahalı olabilir. Elektrikli ve manuel diş fırçalarının her birinin kendi faydaları vardır, bu nedenle elektrikli diş fırçası kullanmanın manuel fırçaya göre herhangi bir avantajı var mı?

Elektrikli Diş Fırçası Kullanmanın Faydaları

Ulaşılması Zor Alanlarda Plak Çıkarmada Daha Etkilidir

Çalışmaların bir incelemesi, normal manuel diş fırçasına kıyasla, genel olarak, elektrikli diş fırçalarının manuel diş fırçalarına göre zamanla daha fazla plağı temizlediğini ve diş eti iltihabını (diş eti hastalığı) azalttığını göstermiştir. Küçük başlı bir elektrikli diş fırçası kullanıyorsanız, yuvarlak, salınımlı kafa, özellikle ağzınızın arkasındaki alanlar olmak üzere bu garip alanlara ulaşmayı kolaylaştırabilir. Kılların titreştiği elektrikli diş fırçaları, diş fırçanızı dişlerinizin üzerinde her hareket ettirdiğinizde daha fazla mikro hareket sağlar.

Sınırlı Hareket Kabiliyetine Sahip Kişiler İçin Daha Kolay

İşin çoğunu elektrikli diş fırçası yapar. En az 9 yaşına kadar diş fırçalarken gözetim altında bulundurulması gereken çocukların yanı sıra, aşağıdakilere sahip kişiler gibi kısıtlı hareket kabiliyetine sahip herkes için yararlı olabilir;

  • Parkinson
  • Artrit
  • İnme hastaları
  • Gelişimsel yetersizlikler

Elektrikli diş fırçaları, kullanıcının diş fırçasının işini kendileri için yapmasına izin verir, ancak bunlar ağız çevresinde, her bir dişin her yüzeyi boyunca hareket ettirildikleri sürece, el becerisi zayıf olsa bile etkili diş fırçalama elde edilebilir.

Daha Az İsrafa Neden Olabilir

Yeni bir diş fırçası zamanı geldiğinde, çoğu durumda yalnızca elektrikli bir fırça başlığını değiştirmeniz gerekir, bu nedenle tam manuel bir diş fırçasını atmaktan daha az israf olabilir. Ancak, tek kullanımlık bir elektrikli diş fırçası kullanıyorsanız, yıprandığında veya en az 3 ayda bir tamamen değiştirmeniz gerekecektir.

Manuel Diş Fırçası Kullanmanın Faydaları

Azalan Maliyetler

Manuel fırçalar açıkça elektrikli fırçalardan daha ucuzken, elektrikli diş fırçaları yıllar içinde daha uygun fiyatlı hale gelirken, iyi bir elektrikli diş fırçasının maliyeti hala 30 £ ‘un biraz altında olacak ve yedek başlıklar pahalı olabilir.

Diş Eti Bakımı

Manuel bir diş fırçası kullanırken, bir kullanıcı bilinçli olarak nazikçe fırçalama çabası gösterebilir veya diş fırçasını tutmak için daha az baskın olan elini kullanmayı deneyebilir; diş minesinde geri dönüşü olmayan hasarı ve diş etlerinin çekilmesini önlemek için genellikle daha az basınç uygulanmasına neden olur.

Elektrikli veya manuel bir diş fırçası kullanırken, yüksek şekerli diyetlerden kaçınmaya çalışın ve düzenli olarak diş hekiminizi ve diş sağlığı uzmanınızı ziyaret edin. Fırçanın her bir diş yüzeyi üzerinde 45 derecelik bir açıyla küçük daireler halinde hareket ettirildiğinden emin olun, bu plak ve yiyecek kalıntılarının giderilmesine yardımcı olur ve aynı zamanda diş etlerine nazikçe masaj yapar.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap