Güneş Yanığı Ağrısını Azaltmak İçin Doğal Yöntemler

Cildimizdeki güneş ışığı hissini sevmeyen çok azımız olsa da, güneş yanığı geçirdiyseniz, kendinizi yeterince korumadığınız zaman ne kadar acı verici olabileceğini bilirsiniz. Güneşten yanmış ciltle ilişkili ağrı, en temel aktiviteleri bile – yanık alanlarda hareketlilik, kıyafet giyme, duş alma ya da yatmak inanılmaz derecede rahatsız edebilir.

Güneş yanığı ağrısını önlemenin en iyi ve en sağlıklı yolu güneş yanığından tamamen kaçınmaktır. Gündüz dışarı çıkarken gökyüzü bulutlu olsa bile daima güneş kremi kullanın. Gölgede kalın ve koruyucu giysiler giyin. Güneş yanığı olursanız, yalnızca zaman onu yok edebilir, ancak doğal maddelerle ağrının giderilmesine yardımcı olabilirsiniz. İşte güneş yanığı ağrısını gidermek için en iyi doğal seçeneklerinizden bazıları;

güneş yanığı

Aloe

Doğrudan bir aloe bitkisinden elde edilen meyve suyu, güneş yanığınızda kullanabileceğiniz en iyi formdur. Bir aloe yaprağını yararak açın ve sıvıyı yanık bölgeye uygulamadan önce içeriden çıkarmak için bir kaşık kullanın. Bir aloe bitkisine erişiminiz yoksa veya daha geniş bir yüzey alanını kaplamanız gerekiyorsa, pek çok mağaza ve eczanede tamamen doğal aloe vera jeli bulabilirsiniz.

Hindistancevizi Yağı

Hindistan cevizi yağında bulunan yağlar yanmış cildi korumaya ve yumuşatmaya yardımcı olabilir. Hindistan cevizi yağını güneş yanığı üzerinde kullanmak için önce bölgeyi soğuk (ama soğuk değil) suyla, nemli bir bezle veya banyoda veya duşta soğutun. Ardından hindistancevizi yağını etkilenen bölgeye uygulayın. Yavaş yavaş cilde nüfuz edecek ve yanığı yatıştıracaktır.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi, cilt tahrişini yatıştırmak için yaygın bir doğal çare. Güneş yanığı için, bölgeye sürmek için öğütülmüş yulaf, süt ve bal içeren bir macun oluşturabilirsiniz. Alternatif olarak, bağlı bir çorap veya tülbent kullanarak bir poşet öğütülmüş yulaf ezmesi hazırlayabilir ve ılık bir banyoda bekletebilirsiniz. Banyoda rahatlayın ve yulaf ezmesi ile aşılanmış suyun cildinize etki etmesine izin verin.

Karbonat Veya Mısır Nişastası

Güneş yanığı ağrısını karbonat veya mısır nişastası kullanarak tedavi etmenin birçok yolu vardır. Su ve karbonat veya mısır nişastası kullanarak bir macun hazırlayabilir ve güneş yanığı olan bölgeye nazikçe uygulayabilirsiniz. Ayrıca ılık bir küvete karbonat koyabilir ve güneş yanığı için suda bekletebilirsiniz. Cildinize mısır nişastası serpmek, onu kullanmanın başka bir yoludur ve biraz dağınık olsa da, güneşten yanmış cildiniz ve giysileriniz arasındaki ağrılı sürtünmeyi azaltarak, giyinmeyi ve çarşaf üzerinde uyumayı kolaylaştırır.

Bol Su İçin

Güneş yanığı olan cilt kurur ve güneşin altındayken biraz susuz kalmış olabilirsiniz. Su için ve üzüm, karpuz veya portakal gibi sulu meyveler dahil sulu yiyecekler yiyin.

Cildinizi Kurtarın

Güneş yanıkları yalnızca geçici bir ağrı kaynağı değildir. Aşırı güneşe maruz kalma cildinize kalıcı olarak zarar verir. Zamanla bu, cilt dokusunda, koyu lekelerde, kırışıklıklarda ve potansiyel olarak cilt kanserinde değişikliklere neden olabilir. Güneş yanığınıza kabarcıklar, mide bulantısı, baş dönmesi, ateş veya titreme eşlik ediyorsa, bunlar güneş zehirlenmesi olarak bilinen ciddi bir durumun belirtileri olabileceğinden derhal doktorunuza başvurun.

Güneş yanıklarından kaçınsanız bile, bir doktora yılda en az bir kez cilt kontrolü ve cilt kanseri taraması yaptırmanız önemlidir. Cilt kanseri erken evrelerinde yüksek oranda tedavi edilebilir, ancak erken teşhis başarının anahtarıdır. Bugün cilt kontrolü için doktorunuzla iletişime geçin!

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap