İyi Ruh Sağlığının Faydaları

Ruh sağlığı faydaları olarak sağlıklı olduğumuzda, yaşamımızdan ve çevremizden ve içindeki insanlardan zevk alırız. Yaratıcı olabilir, öğrenebilir, yeni şeyler deneyebilir ve risk alabiliriz. Kişisel ve profesyonel hayatımızda zor zamanlarla daha iyi başa çıkabiliyoruz. Sevdiğimiz birinin ölümü, iş kaybı veya ilişki sorunları ve diğer zor olaylarla gelebilecek üzüntü ve öfkeyi hissediyoruz, ancak zamanla hayatımıza devam edip bir kez daha keyif alabiliyoruz.

Zihinsel sağlığımızı beslemek, bazen kronik fiziksel bir hastalıkla ilişkilendirilen zihinsel sağlık sorunlarıyla mücadele etmemize veya bunları önlememize de yardımcı olabilir. Bazı durumlarda, fiziksel veya zihinsel bir hastalığın başlamasını veya nüksetmesini önleyebilir. Örneğin stresi iyi yönetmek, kalp hastalığı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Muhtemelen, ruh sağlığı faydaları sağlığınızı ve fiziksel sağlığınızı sürdürmek için zaten adımlar atıyorsunuz – bunun farkında olmayabilirsiniz. Zihinsel zindeliğinizi geliştirmenin üç önemli yolu, fiziksel olmak, doğru beslenmek ve stresi kontrol altına almaktır.

Fiziksel Durum

  • Fiziksel durumumuzu iyileştirmek ve hastalıklarla savaşmak için proaktif bir yol olarak egzersizin faydalarını uzun zamandır biliyoruz; Artık egzersiz, zihinsel zindeliği oluşturmak ve sürdürmek için temel bir unsur olarak kabul edilmektedir. Egzersizin birçok psikolojik faydası vardır.
  • Fiziksel aktivite, giderek artan bir şekilde depresyon ve anksiyete tedavisi reçetesinin bir parçası haline geliyor. Tek başına egzersiz bir tedavi değildir, ancak olumlu bir etkisi vardır.
  • Araştırmalar, hafif ila orta dereceli depresyon tedavisinde düzenli fiziksel aktivitenin psikoterapi kadar etkili göründüğünü bulmuştur. Terapistler ayrıca düzenli olarak egzersiz yapan hastaların kendilerini daha iyi hissettiklerini ve alkol ve uyuşturucuları aşırı yeme veya kötüye kullanma olasılıklarının daha düşük olduğunu bildirmektedir.
  • Egzersiz kaygıyı azaltabilir. Birçok çalışma bu sonuca varmıştır. Egzersiz yapan kişiler daha az stresli veya gergin hissettiklerini bildirirler. Beş dakikalık aerobik egzersiz bile (adım dersi, yüzme, yürüme gibi oksijen gerektiren egzersiz) anti-anksiyete etkilerini uyarabilir.

Doğru Beslenme

Doğru beslenme seçimlerini yapmak, giysilerimizin uyumundan daha fazlasını etkileyebilir; ruh sağlığımız üzerinde bir etkisi olabilir.

Araştırmalara göre, daha az taze ürün yemekten ve pestisitler, katkı maddeleri ve trans yağlar gibi maddeler dahil daha fazla doymuş yağ ve şeker tüketmekten uzaklaşma eğilimi beynin düzgün çalışmasını engelleyebilir. Tabaklarımıza koyduğumuz şey, beynimizin hormonları ve nörotransmiterleri – uykumuzu, ruh halimizi ve davranışımızı kontrol eden kimyasal maddeler – üretmesi için hammadde haline gelir. Beyni değiştirirsek, entelektüel ve duygusal potansiyelimizi de değiştiririz.

Ruh sağlığı uzmanları, akıl hastalıklarını tedavi etmek için kullanılan ilaçların olası yan etkileriyle başa çıkmak ve etkinliğini optimize etmek isteyen insanlar için iyi beslenme alışkanlıklarının hayati önem taşıdığını belirtiyor.

Stresin Kontrolünü Elinize Alın

Stres hayatın bir gerçeğidir. Stressiz bir varoluşu ne kadar özlersek özleyelim, gerçek şu ki, stres aslında gerekli. Hayatımızı olumsuz etkileyebilecek strese nasıl tepki verdiğimizdir.

ruh sağlığı faydaları

Stres, uyum sağlamamız gereken herhangi bir değişiklik olarak tanımlanır. Bu, zor yaşam olaylarını (yas, hastalık) ve olumlu olanları içerir. Yeni bir iş bulmak veya tatile gitmek kesinlikle mutlu olaylar olarak algılanır, ancak bunlar da stres olarak da bilinen ve bazı adaptasyon gerektiren değişikliklerdir.

Stresle etkili bir şekilde baş etmeyi öğrenmek vücudumuzu ve zihnimizi rahatlatabilir. Meditasyon ve diğer rahatlama yöntemleri, egzersiz, görselleştirme, stresin olumsuz etkisini azaltmak için yardımcı tekniklerdir. Bunun nedeni, kısa stres dönemlerinin hafızayı geliştiren, enerji seviyelerini artıran ve uyanıklığı ve üretkenliği artıran kimyasalları tetiklemesidir. Ancak kronik stresin genel sağlığımız üzerinde zayıflatıcı etkileri vardır. Fiziksel olarak migren, ülser, kas gerginliği ve yorgunluğa katkıda bulunabilir. Kanadalı araştırmacılar, kronik stresin kalp krizi riskini iki katından fazla artırdığını buldu.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap