Lazer epilasyon zararlı mı? 11 soruda merak edilenler

Lazer  epilasyon zararlı mı? Kimler lazer epilasyonu yaptırabilir? Genital bölgeye uygulanan lazer epilasyonda nelere dikkat ediliyor? Epilasyon benlere zarar verir mi? Epilasyon ciltte iz bırakır mı? Dermatoloji Uzmanı Dr. Makbule Dündar, lazer epilasyon hakkında merak edilenleri anlattı:

Dermatoloji Uzmanı Dr. Makbule Dündar, Lazer epilasyonun vücuda herhangi bir zararı var mı? Herkes lazer epilasyon yaptırabilir mi? Genital bölge tüylerinin epilasyonunda nelere dikkat ediliyor? Epilasyon benlere geldiğinde zararı oluyor mu? Epilasyon iz bırakır mı? gibi lazer epilasyon hakkında en çok merak edilen 11 soruya cevap verdi.

Lazer epilasyonun vücuda herhangi bir zararı var mı?

Lazer epilasyonda uygulanan ışınlar sadece orta deriye kadar ulaşır. Deri altında ve iç organlara yayılması söz konusu değildir. Lazer ışını yayılan bir ışın değildir. Sadece atış bölgesinde sadece belli bir derinliğe kadar etki eder.

Derinin yanmaması için neler yapılıyor?

Derinin yanmaması için soğutma sistemleri kullanılıyor. Geçmişte soğuk jellerle bu soğutma sağlanırken günümüzde soğuk hava üreten kriyo cihazları ile deri yüzeyi soğutulmakta, bu sayede cildin ısıdan zarar görmesi engellenmektedir.

Epilasyon iz bırakır mı?

Lazer epilasyon doğru enerjiler yani cilt ve kıl tipine uygun enerji kullanıldığı zaman kesinlikle iz bırakmaz. Sadece epilasyon bölgesinde yaklaşık yarım ya da bir saatte kaybolan bir eritem yani kızarıklık oluşabilir. Bronz tene uygulama yapmamak gereklidir. Bronz tene uygulama yapıldığı zaman yaklaşık 6 ayda kaybolan beyaz lekeler oluşabilir.

Epilasyon benlere geldiğinde zararı oluyor mu?

Lazer epilasyon benler üzerine denk gelmemelidir. Özellikle koyu renkli benlerde lazer ışını yapısal değişikliğe sebep olabilir, yine ben üzerinde yanık-kabuklanma oluşabilir.

Erkekler en çok hangi bölgelere epilasyon yaptırıyor?

Erkekler en çok sırt, elmacık kemiği üzeri, boyun ve ense bölgelerine epilasyon yaptırıyor. Günümüzde epilasyon yaptıran erkek sayısında ciddi artış mevcut.

Genital bölge tüylerinin epilasyonunda nelere dikkat ediliyor?

Halk arasında genital bölgeye yapılan epilasyonun zararlı olduğu konusunda bir inanç var. Bu doğru değildir. Genital bölgeye atılan lazer ışını da orta deriden daha aşağıya ilerleyemez. Bu nedenle yumurtalıkları, rahmi etkilemesi, kısırlık yapması kesinlikle söz konusu değildir.

Herkes lazer epilasyon yaptırabilir mi?

14-15 yaşından itibaren lazer epilasyon yaptırabilir. Yalnız bu yaşlarda ergenlik sebebiyle hormonlar oldukça aktif olduğu için daha fazla sayıda epilasyon seansına ihtiyaç duyulur.

Lazer epilasyonda en son yöntemler nelerdir?

Lazer epilasyonda kullanılan Lazer sistemleri oldukça sık değişmekte, her yıl yeni formatta makineler ortaya çıkmaktadır. Epilasyon amacıyla kullanılan en başarılı lazerler Alexander lazer, Nd yag lazer ve day lazerdir.

Kadınlar en çok hangi bölgeleri için epilasyon talep ediyorlar?

Kadınlar sıklıkla bacak, koltuk altı ve kasık için epilasyon talep etmektedirler. Yine kol ve yüz uygulamaları da yapılmaktadır.

Hangi yaş grubundaki kadın ve erkekler epilasyona rağbet ediyor?

Her yaş grubundan epilasyona yoğun talep mevcut. Ancak günümüzde özellikle gençlerin lazer epilasyona ilgileri artmış durumda .

Epilasyon sonrası cildin bakımı nasıl olmalı? Hayat boyunca yapılması gereken ya da yapılmaması gerekenler var mı?

Epilasyon sonrası cilt kuruma eğiliminde olacağı için her gün nemlendirici ve yatıştırıcı bir krem uygulamak faydalıdır. Laszer epilasyon günü sıcak banyo, kese yapmamak, sonrasındaki 3-4 gün güneşe maruz kalmamak gereklidir. Özellikle yüz uygulamalarında günlük güneş koruyucu krem kullanmak önerilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap