Niasinamid : Kalıcı Güzelliğin Sırrı

‘Niasinamid’, temelde B-3 vitamini formudur ve ‘Nikotinamid’ olarak da adlandırılmaktadır.

‘Niasinamid’, temelde B-3 vitamini formudur ve ‘Nikotinamid’ olarak da adlandırılmaktadır. Niasinamid takviyeleri ise B-3 vitaminin eksikliğinin yarattığı rahatsızlıkları önlemeye yardımcı olabilmektedir.

Genel cilt sağlığı rahatsızlıkları, böbrekler ve beyin rahatsızlıklarına karşı B-3 vitamini almak oldukça faydalıdır. Niasinamid topikal olarak alındığında ise akne ve egzama dâhil olmak üzere bazı cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Niasinamid ve Niasin Arasındaki Fark Nedir?

Niasinamidin ile niasin aynı şeyler değildir. Sadece isimlerinde benzerlik bulunmaktadır. Niasinamid ile niasin 2 farklı B-3 vitamini türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu iki vitamin arasında farklar olsa da insan vücudu niasini niasinamide çevirebilmektedir. Tabii ki bu yalnızca vücutta yüksek miktarlarda nisasin olduğunda olmaktadır.

Niasinamid’in Faydaları Nelerdir?

Niasinamid, ciltte protein oluşturmaya ve nemi vücutta tutmaya yardımcı olabilir. Bunun haricinde faydalı olabilecek bazı yararları ise;

Cilt Sağlığı: Cildinizi sıkı ve sağlıklı tutan kreatin proteinin oluşumuna katkı sağlar.

Sivilce Tedavisi: Şiddetli sivilce ve akne rahatsızlıklarında, özellikle papül ve püstül gibi iltihaplı sivilce rahatsızlıklarına karşı faydalı olabilmektedir.

Kızarıklık ve Lekeleri Azaltır: Egzama, akne ve diğer iltihaplı cilt rahatsızlıklarından kaynaklanan kızarıklığı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Gözenekleri Azaltır: Cildi nemli tutarak gözenekleri azaltabilmektedir.

İnce Çizgileri ve Kırışıklıkları Azaltır: Yaşlanmayla birlikte gelen bazı ince çizgiler ve kırışıklıkları azaltmada yardımcı olabilmektedir.

Güneşin Zararlı Etkilerine Karşı: Sağlıklı cilt hücrelerini yeniden oluşturabilir ve aynı zamanda onları ultraviyole ışınlarının neden olduğu hasardan koruyabilir.

B-3 Vitamini İçin Dengeli Beslenme

Dengeli bir diyet oluşturmak B-3 vitamini gibi mikro besinler elde etmenin en iyi yoludur. B-3 vitamini eksikliğiniz varsa eğer B-3 vitamini takviyesi almanız gerekebilir. Genel cilt sağlığı söz konusu olduğunda ise yediğiniz bazı gıdalardan faydalanabilirsiniz.

B-3 Vitaminin Bulunduğu Besinler:

  • Yumurta
  • Süt
  • Balık
  • Yeşil sebzeler
  • Fasulyeler
  • Hububat

Cilt Bakım Ürününün Türü ve Ne Zaman Kullanıldığı Önemli Mi?

Pek çok topikal niasinamid ürünü serum şeklinde gelmektedir. Bu serumları, tonlamadan sonra nemlendirmeden önce uygulanmalıdır.

Bazı temizleyiciler ve kremler de ayrıca niasinamid içermektedirler. Niasinamid bileşeni, her kullanımdan sonra durulanan bazı yüz maskelerinde de bulunabilmektedir.

Niasinamid Satın Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Nikotinamid konsantrasyonu ürünler arasında değişiklik gösterebilmektedir. Çoğu formül ortalama olarak %5 veya daha az niasinamid içermektedir. %5 formüllü niasinamid, hiperpigmentasyon ve güneş hasarlarının tedavisinde etkili olabilmektedir.

Eğer hassas bir cildiniz varsa, daha düşük konsantrasyonlu ürünlerle başlamak isteyebilirsiniz. Örneğin %2 niasinamid içeren formüller egzama ve benzeri rahatsızlıkların semptomlarının hafifletilmesinde oldukça faydalı olabilmektedir.

Satın alacağınız ürünlerin ürün etiketlerinde bazen “niasin” veya “nikotinamid” olarak adlandırılabilmektedir.

Niasinamidden Maksimum Fayda Sağlamak İçin Diğer Cilt Bakımı Bileşenleriyle Birleştirilebilir Mi?

Niasinamidin faydalarından optimum düzeyde yararlanmak için diğer aktif bileşenlerle birlikte kullanılabilir.

Örneğin, niasinamidin akneyi tedavi etmek için bakır, folik asit ve çinko ile birlikte faydalı olduğu bilinmektedir ya da hyaluronik asitle birlikte niasinamid serumunuzu kullanırsanız daha fazlasını elde edebilirsiniz çünkü hyaluronik asidin ürün emilimini artırmaktadır.

Yan Ekileri Nelerdir?

Topikal nikotinamid kullanımı genellikle güvenli olsa da bazı alerjik reaksiyonlara da neden olabilmektedir. Bu yüzden alerjisi olan kişilerin alerjik reaksiyon yaşama olasılığı yüksektir. Bunun nedeni, niasinamidin vücudunuzun histamin salgılanmasına neden olabilmesidir.

Bir yama testi yaparak yaygın alerjik reaksiyonlardan ve ürün hassasiyetlerinden kaçınabilirsiniz:

Ön kolunuza bozuk para büyüklüğünde bir miktar ürün uygulayın.

24 saat bekleyin.

Kızarıklık, kaşıntı veya şişlik yaşamaya başlarsanız eğer bölgeyi yıkayın ve kullanmayı bırakın.

Herhangi bir yan etki yaşamazsanız eğer ürünü kullanmak güvenli olacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Uzm. Dr. Mehmet Portakal
Fiziksel Tıp & Rehabilitasyon Fitoterapi Uzmanı

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap