Cilt lekeleri için doğal çözümler!

Güneş lekesi için çözüm önerileri nelerdir?

Güneş lekesini geçiren bir yöntem var mıdır? Yaz mevsiminde  güneş cildimizde ciddi lekeler oluşmasına sebep oluyor. Yaz mevsimi geçip giderken kadınların en çok şikayet ettiği konulardan biri cilt lekesi olabiliyor. İşte cilt lekelerini geçirecek birkaç yöntem:

Güneş lekesi için bitkisel çözüm

Sarı kantaron suyu, leke açma, yanık tedavisinde kullanılır. Sarı kantaron suya atılıp, kaynatıldığında kırmızı bir renk bırakır. Lekelerin üzerine uygulanıp mümkün olduğunca bekletilir. Mutlaka uygulama sonrası temizlenmelidir. Yoksa güneş lekelerinin alanı büyüyebilir.

Güneş lekesi için karbonat ve yoğurt maskesi

Karbonat ve yoğurt: 1 çorba kaşığı yoğurt, 1çay kaşığı karbonat, 1 tatlı kaşığı saf zeytinyağı ve 3-4 damla limonla hazırlanan karışım, en bilinen güneş lekesi gideren kürdür. Karışımı hazırladıktan sonra ince bir tabaka lekelerin üzerine sürün. Sürülen bölgede kuruduktan sonra, ovarak cildinizden uzaklaştırın. Daha sonra ılık su ile durulayın. Özellikle içerisinde karbonat ve limon olan kürleri akşam uygulamanız ve bir süre cildinize uyguladığınız bölgenin güneş görmemesi gerekmektedir. Hangi kürü uygularsanız uygulayın, dışarı çıkacağınız zaman mutlaka güneş kremi kullanmalısınız. Ayrıca limonlu karışımları kış aylarında kullanmanız cildinizi tahrişlerden korur. Sadece limonla yapılan leke giderme işlemleri cilde son derece zararlıdır.

Karbonat ile hazırlanan bir diğer karışım ise bal, karbonat ve yoğurttan oluşur. 1 çorba kaşığı bala, 2 çorba kaşığı yoğurt ve yine 4-5 damla limon eklenir. Karışım hazırlandıktan sonra lekeli bölgeye sürülüp 15 dakika bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır. İçine salatalık suyu ya da rendelenmiş salatalık ekleyerek daha etkili bir kür hazırlayabilirisiniz.

1 çorba kaşığı süzme yoğurda eklenen 1 çay kaşığı karbonat ve 1 tatlı kaşığı mısır unu ise ciltte kısa süre beklemesi gereken bir maskedir. Karışım hazırlandıktan sonra lekeli bölge ve çevresine uygulanır. 5 dakika bekledikten sonra donan maske soyulur ve bölge soğuk su ile durulanır.

Güneş lekeleri için karbonat ve maya maskesi

Karbonat ve maya: 1 çay kaşığı karbonat ve yarım paket yaş mayayı,1 çorba kaşığı ılık suda eritip kıvamlı bir hal almasını sağlayın. Eğer maya erimezse 1 çorba kaşığı daha maya ekleyebilirsiniz. Lekenin üzerine sürüp yarım saat kadar beklettikten sonra soğuk su ile durulayın.

Güneş lekesini geçiren maske

Vazelin, karbonat ve yumurta kabuğu: Birer tatlı kaşığı vazelin ve karbonatı, rondodan geçirilen 1 adet yumurta kabuğu ile iyice karıştırılır. Sorunlu bölgeye uygulanıp 20 dakika beklettikten sonra ovarak cildinizden uzaklaştırın. Daha sonra ılık su ile durulayın.

Güneş lekelerini Geçiren Maske

Yumurta kabuğu, yoğurt, yumurta akı, limon: 1 tatlı kaşığı rondodan geçirilmiş yumurta kabuğuna, 1 tatlı kaşığı yoğurt, 2 tatlı kaşığı yumurta akı ve 3 damla limon eklenir. Lekeli yere uygulanıp 20 dakika kadar kuruması beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

Güneş lekesini yok eden kür

Badem, gülsuyu, bal : 1 avuç tuzsuz ve kavrulmamış badem, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 bardak gül suyu, kürü hazırlamak için gerekli malzemedir. Bademler sıcak suya koyulup yumuşatılır. Daha sonra kabukları soyulur. Havanda kabukları soyulan bademle gül suyu azar azar eklenerek dövülür. Sulu bir kıvam elde edilir. Bal ilave edildikten sonra 24 saat bekletilir. Bekleme süresi bittikten sonra tülbentten süzülür. Çıkan su, lekeli kısma sabah – akşam sürülür.

Lekelerin görünümü azaltan maske

Yumurta akı, tarçın, siyah üzüm çekirdeği yağı: 1 yumurta akı, 1 çay kaşığı toz tarçın ve 1 çay kaşığı siyah üzüm çekirdeği yağından oluşan karışımı elde etmek için önce yumurta akını mikserde çırparak köpük haline getirin. Daha sonra tarçın ve üzüm çekirdeği yağını ekleyerek iyice karıştırın. Lekenin üzerine sürerek 20 dakika bekletilip, ılık su ile durulayın. Haftada 2 kez ve 2 ay boyunca lekelerin giderilmesi için kullanılmalıdır.

Lekeleri geçiren maske

Maydanoz, limon, buğday yağı, menekşe yağı: 1 adet limon kabuğu rendesi, 1 çorba kaşığı limon suyu, 1 çorba kaşığı buğday yağı, 1 tatlı kaşığı menekşe yağı ve 10 dal ince kıyılmış maydanoz karıştırılır. Lekelerin üzerine sürülerek maksimum 20 dakika bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

Cilt lekelerini geçiren tarif

Soya fasulyesi: 2 yemek kaşığı soya fasulyesini, 1 bardak suda, 20 dakika boyunca ağzı kapalı bir tencere de kaynatılır. Çıkan suyun kırmızı renkte olması gereklidir. Bu da soya fasulyesinin doğal olduğunu gösterir. Bütün lekeli bölge bu suyla ıslatılır ve 1 saat bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

Güneş lekeleri için kayısı ve elma maskesi

Kayısı – elma: 4 adet olgunlaşmamış kayısı, 1 adet kırmızı elmanın kabukları ince soyulur. Tencereye atılır. Ayrıca kayısının çekirdekleri çıkarılmış olmalıdır. kayısı kabukları soyulamayacak kadar inceyse kabuklarıyla da tencereye konulabilir. Az su eklenerek lapası haline getirilir. Bu işlem için yaklaşık 5 dakika yeterlidir. rondoya atıp püre haline getirilebilir. Lekelerin olduğu bölgeye sürüp en fazla 30 dakika bekletin. Sonra soğuk su ile durulayın.

Güneş lekelerini geçiren kür

Pudra, bal, limon: Lekenin büyüklüğüne göre hazırlayacağınız karışım için ihtiyacınız olan malzemeler ise bebek pudrası, bal ve limondan oluşur. 1 çorba kaşığı pudraya 4-5 damla limon, 1 çorba kaşığı bal karıştırılır. Ağdalı bir kıvam elde ettikten sonra lekeli bölgeye uygulayıp, 20 dakika kadar etki etmesini bekleyin. Temizlemek için ılık sudan yardım alın.

Güneş lekelerine karşı çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı ve lavanta yağı karışımı ise güneş lekelerini gidermek için kullanılır. 1 tatlı kaşığı çay yağına, 1 çay kaşığı lavanta yağı karıştırılır. Pamukla leke üzerine ve çevresine uygulanır. 20 -25 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulanır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap