Saç Dökülmesini Önleyebilecek 6 Yiyecek

Saç yapısı büyük ölçüde keratin adı verilen bir proteinden oluşur. Bu, saçın düzgün büyümesine katkıda bulunur. Yeni ve güçlü saç hücrelerini yenilemek için diyetinize protein açısından zengin yiyecekler eklemek makul ve pratiktir. Diğer besin türlerinin sağlıklı bir saç derisini desteklediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu da sağlıklı saç büyümesine yol açar. Üstelik yediklerimiz sadece saç büyümemizi değil, hormonlarımızı da etkiler. Hormonal dengesizlikler kafa derimizin sağlığına zarar verebilir. İyi yiyecekler hormon seviyelerimizde bir denge kurmaya yardımcı olabilir ve böylece saçların yeniden uzamasına yardımcı olabilir. Saç büyümesi için hayati önem taşıyan vitamin ve minerallerle besin alımınızı artırmanın yollarını arıyorsanız, saç dökülmesi için bu en iyi 6 besinlerini düşünün.

Saçın Yeniden Uzamasını Sağlayabilecek 6 Yiyecek

Havuç

Gözünüze iyi gelen popüler gıdalardan biri olan havuç, beta-karoten bakımından zengin olduğu için saç derinize ve saçımıza faydalıdır. Bunlar vücudumuzda A vitaminine dönüşür. Bu vitamin iyi saç derisi beslenmesi için saç derimizde sebum düzenlemesini teşvik eder. Saçın parlak ve sağlıklı görünmesini sağlamak ve yağlı saç derisini ve saçı önlemek için uygun sebum düzenlemesine ihtiyacı vardır.

Havuç ayrıca saç derimiz de dahil olmak üzere vücuttaki kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca daha güçlü saç köklerine ve daha iyi saç büyümesine yol açar.

Karidesler

Karides gibi deniz ürünleri, vücudumuzun en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olur. Çünkü mükemmel bir protein, vitamin (özellikle B12 Vitamini) ve temel mineral kaynağıdır. Kırmızı ete alternatif arayanlar için deniz ürünleri iyi bir alternatiftir. Karidesler, vücudumuzun kanını ve sinir hücrelerini sağlıklı tutmaya yardımcı olan B12 vitamini içerir. Ayrıca B12, kafa derimizdeki saç hücrelerine de dönüşür.

Karidesler ayrıca demir ve çinko gibi mineraller bakımından da zengindir. Bu da saç dökülmesini ve incelmesini engeller ve saç büyümesi için önemlidir.

Balık

Balık, saçınızın sağlıklı bir şekilde uzaması için ihtiyaç duyduğu yağsız proteinlerde de yüksektir. Bunun da ötesinde, balıklar düşük miktarda yağ içerir ve bu da testosteron seviyelerini düşürür.

Erkek tipi kellik gibi bazı saç dökülmesi türleri, androjenler ve testosteronlar gibi erkek hormonlarındaki artıştan kaynaklanır. Bunlar, yüksek yağ içeren diyetlerle tetiklenebilir. Balık gibi az yağlı yiyecekler tüketerek saç dökülmesini önleyebilirsiniz.

Yumurta

Yağ asitleri, vücudunuzun saç büyümesini desteklemek için ihtiyaç duyduğu temel besin maddelerinden biridir. Omega-6 yağ asitleri gibi önemli yağ asitlerindeki artış saç köklerinizi güçlendirir. Böylece genel saç büyümesini iyileştirebilir. Yumurtalar doğal bir omega-6 yağ asitleri ve B7 vitamini kaynağıdır. Bu nedenle daha sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız, diyetinize yumurta ekleyin.

Ceviz

Diyetinize kuruyemiş eklemek isterseniz, ceviz protein, vitaminler, mineraller ve omega-6 yağ asitleri gibi saç uzatma besinleri açısından zengin olduğu için iyi bir seçimdir. Bu besinler saç dökülmesi için gereklidir ve saç uzamasını kolaylaştırmaya da yardımcı olur.

Tüm güzel şeylerde olduğu gibi, ceviz ölçülü tüketilmelidir. Ceviz ayrıca vücudunuzun iyi çalışması için ihtiyaç duyduğu bir mineral türü olan selenyum içerir. Ancak araştırmalar, saç dökülmesi riski ile aşırı tüketen veya selenyum eksikliği olan kişiler arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir.

Saç Dökülmesi
Saç Dökülmesi

Yulaf

Saç büyümesi için gerekli yağ asitleri bakımından yüksek olan yulaf ezmesi, vücudunuzun sağlıklı büyümeyi ve gelişmeyi teşvik etmek için ihtiyaç duyduğu doğal lifler açısından zengindir. Buna saçımızın uzaması da dahildir.

Çalışmalar, saçımızın sağlıklı parlaklığına katkıda bulunan yulaf ezmesi gibi diğer kepekli yiyecek türlerini de içeriyor. Ek olarak, yulaf saç dökülmesini önlemek için gerekli olan çinko ve demir açısından da zengindir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap