Saçlar Neden Beyazlar? Beyaz Saç Neden Çıkar?

Beyaz saç, yaşlanmanın tamamen doğal bir işareti olsa da, bazen daha gençken de ara sıra beyaz veya gri saç görmeniz nadir değildir. Saçın beyazlaşması neyin sebep olduğunu merak ediyorsanız ve bunu önlemek için yapabileceğiniz bir şey varsa, okumaya devam edin.

Saç Neden Beyazlaşır?

Hepimiz yaşlandıkça saçınızın doğal rengini kaybetme ve beyaz olma olasılığının arttığını biliyoruz. Bunların hepsi saç derinizdeki yeni saçların büyümesinden sorumlu olan saç köklerine bağlıdır. Saçınıza doğal rengini veren pigmentasyon hücreleri (melanin olarak da bilinir) içerirler.

beyaz saç

Yaşlandıkça, hücrelerimiz biz gençken olduğu kadar çabuk veya sıklıkta yenilenmez. Bu, bazı saç köklerinin daha az melanin içeren saçlar üretmesine ve dolayısıyla gri veya beyaz görünmesine neden olabilir.

Beyaz Saçın Temel Nedenleri Nelerdir?

Yaşlanmanın ötesinde, saçınızın erken beyazlamasına neden olabilecek birkaç şey daha vardır. Bunlar şunları içerir;

Genetiğiniz

Diğer birçok sağlık sorunu gibi, bazen erken grileşme sadece genetiğinize bağlıdır. Ebeveyninizin griye dönüşme deneyimleri, genellikle ne zaman kendi başınızda beyaz kıllar görmeye başlayabileceğinizin iyi göstergeleridir. Ek olarak, etnik köken bir faktör olabilir; genel olarak, Kafkasyalılar, Asyalılardan veya Afrikalı Amerikalılardan daha erken beyaz olma eğilimindedir.

Beslenmeniz

Yediklerimiz vücudumuzdaki birçok şeyi doğrudan etkileyebilir – buna saçlarımız da dahildir. Yeterince bir tür yiyeceğe sahip olmamak, belirli bir besin maddesinde (B12 vitamini veya omega-3 gibi) eksik olduğunuz veya yeterli protein almadığınız anlamına gelebilir. Tüm bunlar, güçlü ve sağlıklı saç köklerini korumak için hayati öneme sahiptir.

Stres

Bu bir klişe gibi görünebilir, ancak stresli, yoğun bir yaşam sürmenin saçınızı çok daha hızlı gri hale getirebileceğini gösteren bazı kanıtlar var.

Araştırmacılar, stresin genellikle vücudunuz baskı altına alındığında üretilen bir hormon olan kortizol ile bir ilgisi olabileceğine inanıyor. Diğerleri bunun doğrudan merkezi sinir sistemiyle ve stresli olduğunuzda saç köklerinizdeki pigmentasyon hücrelerini nasıl tüketebileceğiyle ilgili olabileceğini düşünüyor.

Saç Boyaları

Saçınızı boyamak, birkaç griyi örtmek için doğal bir yanıt olsa da, çoğu üründe bulunan kimyasallar aslında saçınıza ve rengine geri dönüşü olmayan zararlar verebilir. Renklendiriciler tipik olarak amonyak veya ağartıcı gibi şeyler içerir. Bu bileşenler saçınızdaki melaninini soymak için tasarlanmıştır ve boyamayı bırakmaya karar verdiğinizde yelenizin daha koyu ve daha beyaz görünmesini sağlayabilir.

Altta Yatan Bir Sağlık Sorunu

Nadir durumlarda ve özellikle de gençseniz beyaz saç, diyabet veya tiroid sorunu gibi bir sağlık sorununun işareti olabilir. Saçınızın beyazlaştığını fark ederseniz ve yukarıdakilerden herhangi biri ile açıklayamazsanız (veya başka olası semptomlarınız varsa), doktorunuzdan randevu alın.

Beyaz Saçları Önleyebilir Misin?

Yaşlandıkça saçlarınızın beyazlamaya başlaması kaçınılmazdır. Erken beyazlama konusunda endişeliyseniz, bunu önlemeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır;

  • Protein ve gerekli vitaminlerle dolu çok yönlü bir diyet yapın
  • Saçınızı boyamaya devam etmek istiyorsanız kimyasal saç boyaları kullanmaktan kaçının ve doğal boyalara geçin.
  • Yaşam tarzınızı değiştirerek ve yoga veya meditasyon gibi sakinleştirici aktiviteler yaparak stresi minimumda tutun

Herhangi bir ek vitamin veya mineral almadan önce, en iyisi diyetiniz yoluyla tüm doğru besinleri aldığınızdan emin olmaktır. Takviye almanızı gerektiren bir eksikliğiniz varsa, özellikle hamileyseniz veya mevcut bir sağlık sorununuz varsa, bir tıp uzmanıyla konuşun.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap