Koşmak Mı Bisiklete Binmek Mi? Sizin İçin Hangisi Daha İyi?

Koşmak veya bisiklete binmek – sizin için hangisi daha iyi? Net bir çözümü olmayan eski bir tartışma. Her aktivitenin kendine özgü faydaları ve eksiklikleri vardır ve genel olarak, her ikisi de dayanıklılığınızı artırmak, kardiyo seviyenizi geliştirmek ve yağ yakmak için mükemmel egzersizlerdir.

Yapmaya karar verdiğiniz egzersiz size bağlıdır ve şüphesiz seçiminiz çeşitli faktörlerden etkilenecektir. Yine de her bir spora bir göz atmanın ve fitness meraklılarının çoğunu meşgul eden beş ana alana gelince – yağ yakmak, dayanıklılık geliştirmek, eklemleri rahatlatmak, kasları güçlendirmek ve kardiyo yapmak. Söz konusu olduğunda, yeteneklerini karşılaştırmanın hala faydalı olduğunu düşünüyoruz.

Bisiklete Binmek

Dayanıklılığınızı Artırmak İçin Hangisi Daha İyidir?

Herhangi bir egzersiz söz konusu olduğunda dayanıklılık çok önemlidir. Yaralanma riskine girmeden ne kadar uzun süre devam ederseniz, kalp atış hızınızı o kadar çok artırır, kaslarınızı güçlendirir ve yağ yakarsınız.

Bisiklete binme ve koşmanın her ikisi de, sporla daha rahat hale geldikçe artırabileceğiniz belirli bir dayanıklılık geliştirmeye dayanır. Aslında bazı koşucular dayanıklılıklarını artırmak için bisiklete binmeyi denerler ve bunun tersi de geçerlidir, bu nedenle hangisinin daha etkili olduğunu anlamak biraz zor olabilir. Bununla birlikte, bazıları sporu uzun süreli dayanıklılık eğitimi olarak algılayarak uzun mesafelerde bisiklete binmek daha kolaydır. Koşmak, dayanıklılık oluşturmak için harikadır ancak kaslarınıza veya eklemlerinize zarar vermeden sürdürmek zordur.

Eklemleriniz İçin Hangisi Daha Nazik?

Bu cevaplaması oldukça kolay bir sorudur. Koşmak harika bir egzersiz şeklidir, ancak kaslarınız ve eklemleriniz üzerindeki genel etkisi söz konusu olduğunda dezavantajları vardır.

Ayağınız yere her vurduğunda, eklemleriniz üzerinde belirgin bir etkiye sahiptir ve darbenin yükünü taşımak zorundadır – bazen bu, vücudunuzun ağırlığının 6 katına kadar çıkabilir! Normalde eklemleriniz bu ağırlığı etkili bir şekilde taşıyabilir, ancak uzun süre koşuyorsanız, kendinizi yaralanmalara karşı savunmasız hale getireceksiniz.

Bisiklete binme düşük etkidir. Elbette çoğu egzersizin taşıdığı risklerin aynısını taşır. Bununla birlikte, eklemleriniz ve kaslarınız aynı miktarda baskı altına alınmaz, bu da bisikletçilerin dayanıklılıklarını koşuculardan çok daha uzun süre koruyabilmelerinin nedenlerinden biridir.

Kardiyonuzu Geliştirmek İçin Hangisi Daha İyidir?

Hem bisiklete binmek hem de koşmak, kardiyo geliştirme ve sürdürme söz konusu olduğunda olağanüstüdür. Bireysel olarak her egzersiz, kalp atışınızı yükseltmekten ve akciğerlerinizi çalıştırmaktan daha fazlasıdır, ancak sonuçta hangisi daha uzun süre elde edilebilecek daha yüksek bir dakika başına bmp elde etmeyi başarır?

Önce bpm’nize bir göz atalım. Bpm, kalbinizin bir dakikada kaç kez attığını gösterir. Bu, yaşınızdan çevrenize kadar değişen çeşitli faktörlere bağlı olabilir (yokuş yukarı koşuyorsanız veya bisiklet sürüyorsanız, kalbiniz önemli ölçüde daha hızlı atacaktır), bu nedenle bir ortalama belirlemeye çalışmak zor olabilir.

Bir kaynağa göre, orta derecede bisiklet sürüyorsanız, 30 yaşındaki bir bisikletçi için dakikada ortalama kalp atışı 95-133 bpm arasında bir yerde olmalıdır. Daha hızlı pedal çeviriyorsanız, bu rakam 133-162 vuru / dakika arasına çıkabilir. Bisiklet sürerken vurduğunuz bpm, koşarken yaklaşık 6-10 vuruştan daha düşük olma eğilimindedir.

Kaslarınızı Güçlendirmek İçin Hangisi Daha İyidir?

Her ikisi de vücuttaki benzer kasları güçlendirmesine rağmen, ne koşmak ne de bisiklete binmek geleneksel olarak kas kütlesi oluşturmakla ilişkilendirilmez. Bisiklete binme, karın kasları ve baldırlara ek olarak bunların hepsinin konsantrelerini koşarken gluteal kaslara, dörtlülere ve hamstringlere odaklanır.

Bununla birlikte, tartışmalı bir şekilde, bu kasları güçlendirmek söz konusu olduğunda bisiklet sürmek kazanır ve bu kısmen dayanıklılık ve etki ile ilgilidir. Bir egzersiz şekli olarak bisiklet sürmek, koşmaktan daha kolaydır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap