İDEAL CİLT PH SEVİYESİ NEDİR?

Cildi toksinlerden ve bakterilerden koruyan bariyer fonksiyonunun aktif olması için cildin biraz asidik olması gerekmektedir. Nötr PH seviyesi 7 iken, ideal cilt PH seviyesi 4,8 ve 6 aralığında olmalıdır.

CİLDİMİZİN PH SEVİYESİNİ NASIL DENGELEYEBİLİRİZ?

Hemen hemen her kozmetik ürününün tanıtımında ‘PH dengesi’ ibaresini yer almaktadır. Peki, nedir bu PH? Gerçekten bu kadar önemli midir?

Hidrojen potansiyeli diye tanımlayabileceğimiz PH temel olarak cildin, asit ve alkali seviyelerini gösteren bir terimdir. Cildimizi mikroplardan,zararlı bakterilerden ve toksinlerden zarar görmesini engelleyecek bir bariyer oluşturarak, cildin sağlıklı bir şekilde nemli kalmasını sağlamak cildimizin asit oranı ile ilgilidir. Ancak herşeyin fazlası zarardır. Bu nedenle sağlıklı bir cilt için cildin asitidesi ve alkali oranı  dengede olmak durumundadır.

Cilt mantosunun çok alkali olması durumunda, cilt çok hassas ve kuru olma eğiliminde olur. Aynı zamanda bu durum, kollajen üretimini tahrip edecek bazı enzimlerin artmasına neden olur ve hızlı bir şekilde yaşlanma belirtileri göstermeye başlarsınız.

Bir ürünün yüksek PH’lı olması o ürünün alkali olduğunun göstergesidir. Çok fazla yüksek PH’lı  ürün kullanıldığı zaman cilt zararlı mikroorganizmalara karşı daha savunmasız hale gelir ve atopik cilt, egzama, deri enfeksiyonu ve akne gibi cilt problemleri ortaya çıkar. Hepimizin korkulu rüyası olan akneler çoğunlukla PH seviyesi 6 – 6,5 aralığında olan ciltlerde görülmektedir.

Peki, cildin ideal PH oranı nedir?

Cildi toksinlerden ve bakterilerden koruyan bariyer fonksiyonunun aktif olması için cildin biraz asidik olması gerekmektedir. Nötr PH seviyesi 7 iken, ideal cilt PH seviyesi 4,8 ve 6 aralığında olmalıdır.

Cildimizin PH oranı temel olarak yaşa, güneşe maruz kalmaya, cilt temizliğinde sabun kullanımına, yeme alışkanlıklarına ve yüzü sıcak su ile yıkama, cildi temizlerken çok sert ovma ve duşta uzun süreler geçirme gibi cildin asit mantosunu soyan diğer alışkanlıklara bağlı olarak değişikliğe uğrayabilmektedir.

Peki, cildimizin asitlik oranını nasıl dengede tutabiliriz? İşte ideal cilt PH seviyemizi dengede tutmanın yolları:

Sabun ve Sert Temizliyicilerden Uzak Durun

Doğal Sabunlar
Sabun

Yüzünüzü temizlerken sabun gibi sert kimyasalların kullanıldığı temizleyici ürünlerden uzak durmanız bu yolda atacağınız ilk adım olmalıdır. Yüzünüzü PH dengeli ürünlerle ve ılık suyla temizlemelisiniz.

Elma Sirkesi Toniği

Sirke
Sirke

Elma sirkesi cildinizin PH’ını dengelemek için mükemmeldir. 4 bardak su ile seyrelttiğiniz yarım bardak elma sirkesini sprey formlu bir şişeye doldurarak tonik şeklinde kullanabilirsiniz.

Cilt Yağları ve Nemlendiricileri Kullanmak

Cilt yaşlandıkça , ihtiyacı olan  yağı ve sebumu üretme kapasitesi azalır, cildin asit mantosu zarar görür, PH dengesi bozulur ve yaşlanma belirtileri hızlanmaya başlar. Jojoba ve hindistan cevizi gibi nazik yağlar ve nemlendiriciler uygulayarak cildimizin nem bariyerini yeniden yapılandırmasına destek olabiliriz.

Cilt kremi ve nemlendiriciler
Cilt kremi ve nemlendiriciler

Cilt Bakımında Asit Kullanımı

Amino meyve asitleri, retinoik asit, alfa ve beta hidroksi asitler gibi içerikler cildiniz için faydalıdır ve cildin asit dengesini düzenlemeye yardımcıdır. Ancak bu asitler çok dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Bilinçsiz ve aşırı kullanıldığında cildin doğal savunma bariyerine zarar verebilir. Cildiz için uygun bir asitli ürünü akşam cilt bakım rutininize ekleyebilirsiniz.

Cilt bakımı için asit
Asitler

Güneş Koruyucular

Cildin PH seviyesini korumak ve daha fazla zarar görmesini engellemek için geniş spektrumlu bir güneş koruyucu hergün düzenli olarak uygulanmalıdır.

Güneş Kremi Kullanın
Güneş Kremi Kullanın

Topikal Antioksidanlar

C vitamini içerikli ürünler gibi topikal antioksidanların kullanımı, cilt hücrelerinizi güçlendirir, çevresel hasara ve strese karşı savunmasını arttırır. Özellikle C vitamini formülasyonlu ürünler kullanırken aynı anda başka asit içerikli ürünleri kullanmamaya özen gösterilmelidir.

antioxidant
Antioxidant

Beslenme Alışkanlıkları

Günlük beslenme rutininize ıspanak, marul, roka gibi yeşil yapraklı sebzeler ve muz,çilek, elma gibi düşük şekerli ve antioksidan değeri yüksek meyveler eklemek; işlenmiş gıdalardan ve şekerden uzak durmak cildi içeriden besleyerek PH dengesini sağlamanıza yardımcı olur.

Beslenme Alışkanlıkları
Beslenme Alışkanlıkları
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap