1001 Derde Deva Mantar Takviyelerinin Faydaları ve Yan Etkileri

mantar takviyeleri

Mantar takviyeleri,faydaları ve yan etkileri.Mantar takviyeleri nasıl tüketilmeli? Mantar takviyeleri seçerken nelere dikkat edilmeli? Mantar takviyeleri hakkında bilmeniz gereken her şey.

Mantar takviyeleri, hem besinsel hem de tıbbi değerlere sahiptir. Çok sayıda mantarın faydası olsa da, birçoğunun zehirli olduğu bilindiği için bu mantarları tüketmemelisiniz. Ya da ham hâlde kullanmamalısınız. Bu yüzden artık mantar takviyelerinin faydalarını, farklı tıbbi mantar tozu formlarında veya hatta kapsül formlarında bulabiliyoruz.

Mantar takviyeleri kardiyovasküler hastalık risklerini azaltmaya, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve vücudu toksinlere, serbest radikallere ve mutajenlere karşı savaşmaya hazırlamaya yardımcı olur. 

Bugün bu yazımızda farklı mantar özü faydalarını ayrıntılı olarak işlemeye çalıştık. Doğada bulunan hemen hemen her besin ya da takviye olarak aldığımız vitamin ve mineraller gibi mantar takviyelerinin de faydaları ve yan etkileri mevcuttur. Bu faydaları ve zararları ayrıntılı bir şekilde işleyebilmek için, öncelikli olarak birkaç maddede konu başlıkları çıkardık.

Peki mantar takviyelerinin faydaları ve yan etkileri nelerdir ve bunları hangi başlıklarda incelemişiz bir bakalım isterseniz…

 • Mantar Takviyeleri Nasıl Çalışır?
 • Mantar Takviyelerinin Faydaları
 • 1. Antioksidanları Güçlendirir
 • 2. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
 • 3. Kan Şekeri Seviyesini Korur
 • 4. Beyin Sağlığını İyileştirmeye Yardımcı Olur
 • 5. Egzersiz Performansını Artırır
 • 6. Stres Seviyesini Düşürür
 • 7. Vücudu İnme ve Kalp Hastalıklarından Korur
 • 8. Vücudun Soğuk, Alerji ve Artritten Korunmasına Yardımcı Olur
 • Mantar Takviyelerinin Yan Etkileri

Mantar Takviyeleri İnsan Sağlığına Etkileri Nelerdir? Mantar Takviyeleri Nasıl Çalışır?

Mantar takviyeleri toz, sıvı ve kapsül formlarında mevcuttur. Mantar, vücut bağışıklığını iyileştirmeye yardımcı olduğu bilinen polisakkarit adı verilen bir bileşen içerir. Kanser için genellikle doktorlar tarafından reçete edilen mantar takviyeleri vardır.

Mantarda; mineraller, folat, niasin ve B1, B2, B12, C, D ve E vitaminleri bulunur. Ayrıca, mantarlar birkaç doğal D vitamini kaynağından biridir. Tüm mantar takviyelerinde, sadece bağışıklık sistemini iyileştirmeye değil aynı zamanda iltihapla mücadeleye yardımcı olan beta-glukanlar vardır. Mantar, hormonla ilgili farklı kanser türleri ile savaşan aromataz adı verilen bir enzime sahiptir. Mantar takviyeleri, kanser hücrelerinin dallanmasını önleyen bir lektin bileşiğine de sahiptir.

Mantar Takviyelerinin Çeşitleri ve Faydaları

Mantar takviyelerinin çeşitleri
Mantar takviyelerinin çeşitleri

Birçok mantarın sağlığa faydaları vardır ve farklı mantarlar vücut üzerinde farklı etkiler üretir. Takviyelerde kullanılan en yaygın mantar türleri:

 • Chaga Mantarı
 • Hindi Kuyruğu Mantarı
 • Reishi Mantarı
 • Shiitake Mantarı
 • Cordyceps Mantarı
 • Aslan Yelesi Mantarı
 • Düğme Mantarı

Mantar takviyelerinin faydalarını aşağıdaki bölümde tek tek inceledik.

Antioksidanları Güçlendirir

Serbest radikaller, vücut hücrelerindeki yapılara zarar vererek yaşlanma gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olur. Mantarlar, serbest radikallerin olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olan bileşenlere sahiptir. Reishi mantarı takviyeleri, vücuttaki bu tür radikal aktivitelerini nötralize eder ve ayrıca zihni ve bedeni güçlendirir, sakinleştirir. Chaga bileşikleri içeren takviyeler antioksidan özellikleri için mükemmeldir. Onlar da serbest radikalleri yok etmektedirler.

https://kadincaozel.com.tr/saglik/chaga-mantari-nedir-chaga-mantari-cayinin-faydalari-nelerdir/

Cordyceps mantarı takviyesindeki polisakkaritler antioksidasyon sürecini geliştirmeye yardımcı olur ve böylece vücudumuzu immünosupresyondan kurtarır. Vücuttaki toplam antioksidan kapasitesini artırırlar.

Beyaz mantarın sağlık yararları da çoktur. Fosfor, bakır, B2 ve B5 vitaminleri içerirler. Aynı zamanda oksidasyonla da savaşırlar. Sadece iskelet sağlığına katkıda bulunmazlar. Böylece vücudu genetik mutasyonlardan kurtarır ve hücre zarlarını korurlar.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bağışıklık sistemimiz, vücudumuzdaki birikintileri temizlemek, vücudumuzu kanser hücrelerinden korumak ve vücudumuzun sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamak için fazla mesai yapar. Bağışıklık sistemi oldukça karmaşıktır ve yavaşça yıprandığı için yaş ilerleyince çalışma verimi de düşer.

Bağışıklık sistemi için, bağışıklık sisteminin aktivitelerini ve bileşenlerini geliştirmeye yardımcı olan mantar takviyeleri vardır. Bağışıklık hücrelerini daha etkili çalışmaya hazırlarlar, böylece farklı saldırılara ve enfeksiyonlara daha iyi yanıt verebilirler. Chaga mantarı takviyesi vücuttaki makrofajları artırır. Makrofajlar, vücuttaki kalıntıları, tanıdık maddeleri, kanser hücrelerini ve bağışıklık sistemine zarar verebilecek sağlıksız herhangi bir bileşeni yiyen beyaz kan bağışıklık hücreleridir.

Art arda 24 gün Chaga mantarı takviyesi almak kemik iliğindeki beyaz kan hücrelerinin sayısını artırır. Bu koruyucu hücreler aslında daha güçlü bir bağışıklık sisteminin kurulmasına yardımcı olur.

Doğal öldürücü hücrelerin ve diğer bağışıklık sistemi bileşenlerinin üretim hızını artırmaya yardımcı olan organik Reishi mantarı kapsülleri de vardır. Katil hücreler, vücuttaki kanser hücrelerini ve virüs bulaşmış hücreleri ortadan kaldırır. Reishi mantarı ölümsüzlük mantarı olarak da bilinir.

Shiitake mantarı takviyeleri bir tür polisakkarit olan lentinan içerir. Lentinan, yaşam kalitesini artıran ve yaşam süresini uzatan bir immüno güçlendiricidir. 1 ay boyunca Shiitake mantarı takviyeleri tüketmek, doğal katil hücrelerin ve vücudunuzdaki T bağışıklık hücrelerinin sayısını ve etkinliğini artıracaktır. Shiitake mantarı takviyelerini 1 ay boyunca düzenli olarak alırsanız, çok daha iyi bir bağışıklık sistemine ve daha az iltihaplanma şansına sahip olacaksınız.

Kan Şekeri Seviyesini Korur

Mantar takviyeleri de kan şekerinizi güvenli bir seviyede tutabilir. Cordyceps mantarı takviyeleri kan şekeri seviyelerinde bu dengeye ulaşmaya yardımcı olur. Bu takviyelerin diyabetik farelerde güçlü hipoglisemik aktivite gösterdiği kanıtlanmıştır. Ayrıca plazma glikoz seviyesini düşürür, böylece vücutta mükemmel bir glikoz seviyesini korurlar.

Cordyceps mantarı takviyeleri ayrıca dengeli kolesterol ve trigliserit seviyelerinin korunmasına katkıda bulunur. Mantardaki polisakkarit, kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürür, böylece vücuda sağlıklı bir denge sunar.

Diyabet, sonunda nefropatisine neden olur. Bu yıkıcı komplikasyon öncelikle böbrek yetmezliğine neden olur ve sonunda böbrek iflasına yol açar. Cordyceps mantarı takviyeleri, kandaki glikoz seviyelerini ve böbrek yıkımı için belirteçleri azaltır ve vücuttaki böbrek fonksiyonunu korur.

Beyin Sağlığını İyileştirmeye Yardımcı Olur

Çok popüler geleneksel Çin tıbbı olan Aslan Yelesi mantarı, top şeklinde bir mantardır ve buz sarkıtlarına benzeyen dikenleri vardır. Aslan Yelesin mantarı takviyelerindeki protein %20’den fazladır. Bu takviyelerin bileşenleri beynin içindeki NGF’yi (Sinir Büyüme Faktörü) aktive eder. NGF nöronların bakımı ve büyümesi için çalışır.

Aslan Yelesi mantarı takviyeleri, nöronlarda onları yeniden uyararak, yeniden miyelinasyonu tetikler. Bu, nöronları sağlıklı tutar çünkü aralarındaki elektrik sinyallerini daha verimli bir şekilde iletebilirler. Aslan Yelesi mantarı takviyeleri, hafif bilişsel engelli kişilerde bilişsel işlevin artırılmasına da yardımcı olur ancak, sonuçları takviyeyi bıraktığınızda kaybolur.

İnsanlar yaşlandıkça, uzun süreli ve görsel tanıma belleğini kaybetmeye daha eğilimlidirler. Aslan Yelesi mantarı takviyeleri bu anıların bozulmasını önler ve bilişsel işlev bozukluğunun başlamasını geciktirmeye yardımcı olur.

Egzersiz Performansını Artırır

Mantarlar sadece daha uzun bir yaşam sürmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sizin için daha iyi ve kaliteli bir yaşam sağlar. Cordyceps mantarı takviyeleri, vücudun dolaşım sistemine oksijenli kan verilmesinden sorumlu olan aort damarını genişletir. Böylece, bu takviyeler vücuttaki kan akışını ve dayanıklılığını büyük ölçüde artırır.

Cordyceps mantarı takviyeleri, hücrelerde adenozin trifosfat üretimini de canlandırır. ATP, vücudun enerji birimi olarak bilinir. ATP üretimindeki artış, egzersiz yaparken daha fazla dayanıklılığa da yol açar.

Stres Seviyesini Düşürür

Reishi mantarı, bir adaptojen olduğundan, Reishi mantarı takviyeleri vücudun dengelenmesine, restore edilmesine ve korunmasına büyük ölçüde yardımcı olur. Stresin hoş olmayan sonuçlarına direnerek vücudun stresle daha başarılı bir şekilde başa çıkma kapasitesini artırırlar. Bu takviyeler, vücut işlevini normalleştiren vücut üzerinde tonik bir etki yaratır. Bu etki kaygı, kronik stres, hipertansiyon ve uykusuzluğu azaltır. Reishi mantarı ve Cordyceps mantarı takviyeleri de vücuttaki dengenin korunmasına yardımcı olur.

Vücudu İnme ve Kalp Hastalıklarından Korur

Reishi mantarı, ganoderik asitler ve kumarin, polisakkaritler ve mannitol gibi diğer biyoaktif bileşenler içerir. Bu bileşenler ise aşağıdaki maddelere iyi gelir;

 • İyi kolesterol seviyesini korur
 • İyi trigliserit seviyelerini korur
 • Kalp çarpıntısı ve kalp krizine yol açabilecek kan pıhtılarını önler
 • Kalpteki anormal ritimleri düzeltir
 • Sağlıklı tansiyon seviyesini korur

Vücudun Soğuk, Alerji ve Artritten Korunmasına Yardımcı Olur

Hindi Kuyruğu mantarı takviyeleri, soğuk algınlığı ve grip tedavisinde kullanılır. Ayrıca vücudun sindirim sistemini iyileştirmeye ve farklı enfeksiyonları tedavi etmeye yardımcı olurlar. Hindi Kuyruğu’ndaki polisakkaritler ve triterpenler, antikor oluşumunu uyararak iyi bir bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olur.

Hindi Kuyruğu mantarı takviyeleri de oldukça benzersiz iki beta glukan olan PSK ve PSP içerir. PSK, kanser hastalarının tedavisinde kullanılır. Hem PSP hem de PSK, beyaz kan hücrelerini gençleştirmeye yardımcı olur ve T hücreleri, katil hücreler ve makrofajların oluşumunu ve etkinliğini tetikler. Böylece, patojenlerin neden olduğu farklı enfeksiyon türlerine karşı sürekli savaşırlar.

Reishi mantarı takviyeleri ayrıca artrite karşı çalışır. İltihabı azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olurken ayrıca hafızayı ve odağı geliştirmeye yardımcı olan zihin sakinleştirici bileşiklere de sahiptirler.

Sonuç olarak, mantar takviyelerinin faydaları çoktur ve bu takviyeleri düzenli bir şekilde alarak faydalarından yararlanabilirsiniz. Vücudunuzu daha doğal bir şekilde iyileştirmeye, şarj etmeye ve korumaya yardımcı olurlar. Çok sayıda mantar takviyesi faydası, kullanılabilirliği nedeniyle son zamanlarda fark edilmiştir.

Mantar Takviyelerinin Yan Etkileri

Mantar takviyelerinin yan etkileri bileşenleri nedeniyle ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, mantar tozu takviyeleri genellikle rafine edilmiş bileşenlere sahiptir ve mantar tozu faydaları, mantarın zararlı etkilerini her şekilde ortadan kaldırır. İşte mantar takviyelerinin yaygın olarak görülen bazı yan etkileri:

 • Mide bozulması yapabilir.
 • Çok fazla Reishi mantarı tozu almak karaciğerde toksik etkilere neden olabilir.
 • Ağız kuruluğu ve boğaz kuruluğuna neden olabilir.
 • Kaşıntı yapabilir.
 • Burun kanaması olabilir.
 • Dışkıda kan görülebilir.
 • Kurdeşen dökülebilir.
 • Alerji oluşabilir.

NOT: Mantar takviyesi alırken yukarıda belirtilen semptomlardan herhangi birini yaşarsanız, hemen doktorunuza başvurun. Mantar sağlığının faydaları ve yan etkileri hakkında her şeyi bilin ve hangisinin sizin için uygun olduğuna kendiniz karar verin.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap