Nobel Ödüllü Nitrik Oksit Nedir? Faydaları ve Kullanımı

Nitrik OKsit No

Nitrik oksit, vücudumuzda bulunan hücrelerin birbirleriyle iletişim kurmasına yardımcı olmaktadır. Nitrik oksit molekülünün vücut tarafından yüksek miktarlarda üretilmesini sağlayan bazı ürünler mevcuttur.

Nitrik oksitin, vücutta damar genişlemesine katkıda bulunur. Nitrik oksitin sayesinde vücut dokularına giden kan akışı artar. Hücreler böylelikle daha fazla besin ve oksijene ulaşmış olurlar. Oksijen hücrelerimiz için oldukça önemli bir yakıttır. Nitrik oksitin miktarındaki artış, enerji üretiminin de artmasını sağlamaktadır. Bu sayede fiziksel performans ve verimlilik artmaktadır.

Hücrelere ulaşan besin miktarının artması ve hücresel atıkların daha hızlı bir şekilde vücuttan dışarı atılması, kaslarda biriken laktik asit miktarında bir düşüşe neden olur. Bu sayede yapılan antrenman sonrası iyileşme süresi daha kolay ve çabuk atlatılır. Şiddetli fiziksel egzersiz sonrasında oluşan kas ağrılarında da ciddi oranlarda azalma görülmektedir. Özetle nitrik oksitin sakatlık sonrası iyileşme sürecini hızlandırmaya da yardımcı olmaktadır. Nitrik oksitin, vücutta aşağıdaki hücresel aktivitelerde önemli rol oynamaktadır:

  • İltihaplanmayı azaltır,
  • Uyku kalitesini artırır,
  • Damarları genişleterek kan basıncını dengeler,
  • Bağışıklık sisteminin bakterilerle savaşmasını sağlar,
  • Tümörlere karşı savaşır,
  • Beyinde bulunan sinir hücreleri arasında bilgi aktarımı ile hafızaya yardımcı olur.

Son 20 yılda nitrik oksit üzerinde birçok araştırma yapıldı ve 1998 yılında Nobel Tıp Ödülü, nitrik oksitin sinyal verme rolünü keşfeden üç bilim adamına verildi. 

Nitrik oksit ve faydaları

1. Nitrik Oksit ve Ereksiyon: İktidarsızlığın nedenlerinden birisi, kanı cinsel organlara ulaştıran sağlıksız ve yaşlı arterlerdir. Viagra, nitrik oksit yolundaki enzimleri etkileyerek çalışır. Nitrik oksit artıran enzimatik tepkimeler daha fazla kan akışı ve daha iyi bir ereksiyona neden olmaktadır.

2. Nitrik Oksit ve Kalp Hastalığı: Nitrik oksit, kardiyovasküler yararlarıyla da dikkat çekmektedir. Nobel Ödülünün kurucusu Alfred Nobel, 100 yıl önce doktorunun kalp problemlerine yardımcı olması için nitrogliserin reçete etmiştir. Nitrogliserin, kan damarlarını rahatlatarak oksijen ve kan akışını artırmaktadır. Atar damarların iç yüzeyi nitrik oksit üretmektedir. Ateroskleroz olarak adlandırılan arterlerinizde plak oluştuğunda, nitrik oksit üretme kapasiteniz azalmış olur. Bu nedenle doktorlar kalp ve inme hastalarına nitrogliserin reçete etmektedirler.

3. Sporcular ve Vücut Geliştiriciler: Vücut geliştiriciler için nitrik son derece önemli bir etken madde haline gelmiştir. Atletler, kaslarına kan ve oksijen akışını desteklemek için L-arginin ve L-sitrulin takviyeleri alırlar. Ayrıca bunları egzersiz kaynaklı laktik asit birikimini gidermeyi kolaylaştırmak için de kullanırlar. Bu sayede kasların yorgunluk ve iyileşme süresini hızlandırmış olurlar. Egzersiz sırasında vücuttaki arginin seviyeleri tükenmektedir. Alınan takviyeler sayesinde bu döngüyü geri yüklemeye yardımcı olurlar.

Yaşlanma, sigara kullanımı, yüksek kolesterollü ve yağlı diyetler ve de hareketsizlik nitrik oksitin eksikliklerine neden olabilmektedir. Nitrik oksitin seviyesini artırmak enerjinizin ve genel sağlığınızın yükselmesine yardımcı olacaktır. İyi bir diyet ve aktif spor hayatı, sağlıklı yaşamın temel ilkelerinden birisidir.

Nitrik Oksitin Seviyeleri Nasıl Arttırılır?

Nitrik Oksitin Faydaları

Vücuttaki nitrik oksitin seviyelerinin artırılmasının en yaygın yolu egzersiz yapmaktır. Ağırlık kaldırdığınızda, kaslarınız daha fazla oksijene ihtiyaç duymaktadır. Kalp, kasları kanla beslemek için daha fazla kan pompalarken, damarlarınızda akan kanın içine nitrik oksitin salgılanmaya başlar. Damar duvarları genişler ve bu sayede daha fazla kanın damarlarınızdan geçmesini sağlar.

Yaşlılığın verdiği etkiler, serbest radikal hasarı, hareketsizlik ve yetersiz beslenme damarların bozulmasına neden olur. Bu yüzden nitrikoksit seviyelerinin artırılması gerekmektedir. Nitrikoksit seviyelerini artırmanın bir başka yolu ise diyettir. Diyet boyunca amino asitlerden olan L-arginin ve L-sitrulin’i tüketmek faydalı olmaktadır. Fıstık, meyve, et ve süt tüketimi doğrudan hücre içinde nitrik oksitin ve sitrülin oluşumuna katkı sağlamaktadır.,

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap