Akıllı Alışveriş Nedir? Kıyafet Kalitesini Ayırt Etmenin 5 Püf Noktası!

kadınlar nasıl giyinmeli

Bir kıyafetin kaliteli olduğunu gösteren tek şey yüksek bir fiyata sahip olması değildir. Materyal ve işçilik olarak çok düşük kalitedeki ürünlerin bile belli marka isimleri altında yüksek fiyatlara satıldığına sıklıkla şahit olmuşsunuzdur. Eğer siz de çabucak yıpranan, zarar gören ve bir süre sonra kullanılmaz hale gelen pahalı kıyafetlerden sıkıldıysanız akıllı alışveriş yapmaya başlamanızın zamanı gelmiş demektir.

Akıllı Alışveriş Nedir?

Akıllı alışveriş, iyi görünen ve daha uzun süre dayanan kaliteli kıyafetlere yatırım yapmak anlamına gelir. Peki bir kıyafetin bu özelliklere sahip olduğu nasıl anlaşılabilir? İşte size satın alacağınız kıyafetin kalitesini gösteren 5 püf noktası!

Akıllı Alışveriş ve Püf Noktaları

 Doğal Kumaşlar

Sentetik kumaşlar uzun sureli kullanım için elverişsizdir ve genellikle kuru temizleme gibi özel ve maddi açıdan külfetli bakım yöntemlerini gerektirirler. Akıllı alışverişin ilk kuralı sizden ekstra özen beklemeyecek dayanıklı, doğal kumaşları tercih etmektir.

Sağlam Dikişler

Bir kıyafeti satın almadan önce giysinin dikişlerini çözülme, gevşeklik, kopma ve diğer kusurlar açısından inceleyin. Daha sonra, dikişim sağlamlığını anlayabilmek için bir dikişin her iki tarafındaki kumaşı hafifçe çekerek test edin. Eğer hafif bir çekmeyle dahi gevşeme ya da kopma oluyorsa bu, kıyafeti uzun süre kullanamayacağınızın bir işaretidir.

kısa boyu olan kadınlar
Akıllı alışveriş nedir?

Düzgün Kalıp

Maliyetlerini daha ucuza getirmek isteyen markalar, bir giysi üretmek için mümkün olduğunca az kumaş kullanarak para tasarrufu yapmaya çalışırlar. Bu da genellikle çok kısa kol ve paça boylarına, kıyafetin omuzlara iyi oturmamasına ya da rahatsızlık verici kısa dikişlere ve kıyafetin vücuda tam oturmamasına neden olur. Bu nedenle satın alacağınız kıyafetleri denerken kıyafetin kalıplarına ve vücudunuza iyi oturup oturmadığına dikkat edin.

Yedek Düğmeler

Bir kıyafetin yedek düğmeleriyle birlikte satılıyor olması, birkaç küçük onarım gerektirecek kadar uzun kullanılmasının beklediğinin bir işaretidir. Böylece uzun süre kullanmanız beklenen bu kıyafeti onarmak için ihtiyacınız olan her şey onunla birlikte size verilir. Bu nedenle satın aldığınız kıyafetlerde bu özelliğin olmasına dikkat edin!

Metal Fermuarlar

Plastik fermuarlar metal fermuarlara oranla daha zor kapanıp açılırlar. Ayrıca yıkama sonrası çok çabuk şekil değiştirerek kullanılmaz hale gelmeye yatkındırlar. Bu nedenle her zaman metal fermuarlı kıyafetler tercih edin.

 

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap