STELLA MCCARTNEY’DEN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ADINA BİR GELİŞME DAHA!

STELLA MCCARTNEY
Stella McCartney, Mylo miselyum deriden üretilen ilk kıyafeti tasarladı…

Stella McCartney, Bolt Threads tarafından yapılan Mylo ile kıyafet tasarlayan ilk lüks moda markası oldu. Miselyumdan vegan, sürdürülebilir ve hayvansız deri üreten Mylo, mantarların sonsuz yenilebilir kök sisteminden faydalanıyor. Derin bilimi lüks moda tasarımlarıyla birleştiren bu iki yeni giydi, modadaki malzemelerin yeni nesil potansiyelini gösteriyor ve gelecekteki gelişmelerin önünü açıyor. Ekim 2020’de Mylo ile çalışmaya başlayan McCartney, Bolt Threads ekibine önemli geri bildirimler yaparak kullanım alanlarını araştırmıştı. 

Paris Jackson, Mylo tasarımlarını giyiyor (Stella McCartney)

“Stella McCartney toplumumun lüks arzusu ile sürdürülebilirlikten asla taviz vermemesi gerektiğine inanıyorum ve Mylo bize bunu gerçeğe dönüştürme imkanı veriyor. Bu nadir ve özel parçalar, Bolt Threads ile inovatif ve nadir bir moda sektörü vizyonumuzu paylaşıyor—dünyamızın ve canlılarımızın öldüğü bir sistem değil ama lüks materyallerimizin çok daha duyarlı ve güzel bir şekilde doğduğu bir düzen,” diyen McCartney, yeni insiyatiflerini açıkladı. 

Paris Jackson, Mylo tasarımlarını giyiyor (Stella McCartney)

Tamamen eşsiz ve etik olan bu iki Maylo giysisi, siyah büstiyer bir üst ve Stella’nın zahmetsiz şıklığını yansıtan, kadınsı ve erkeksi tavırlarının ikilemi ile vurgulanan pantolon tasarımından oluşuyor. Markanın Londra’daki atölyesinde geri dönüştürülmüş naylon ve miselyum bazlı materyal panelleri ile tasarlanan bu kıyafetler, Stella McCartney’nin İlkbahar 2021 ve Sonbahar 2021 koleksiyonları ile uyum sağlayan avantgart bir tema oluşturuyor. Şimdilik satışa sunulmayan özel Mylo tasarımları, Stella McCartney’nin gelecekteki tasarımlarına entegre edilecek. 

McCartney’nin 2021’de sunduğu ‘A to Z Manifesto’ koleksiyonundan ilham alan bu tasarımlar, moda sektörüne farklı bir bakış açısı kazandırıyor. İlk günden beri deri, kürk veya tüy kullanmayan Stella McCartney, endüstri için vicdanlı bir yol çizmeyi hedefliyor. 2017’den beri sürdürülebilir inovasyonun ortağı olan Stella, Bolt Threads’in Mylo yolculuğunun bir parçası oldu. 2018’de Victoria & Albert Müzesinin ‘Fashion From Nature’ sergisinde oluşturulan ilk Mylo tasarımı, Stella McCartney’nin ikonik Falabella çantasının bir prototipi olmuştu. 

Bolt Threads ve Stella McCartney Mylo tasarımları (Stella McCartney)

Hayvan derisine önemli ölçüde benzeyen ancak çevresel etkileri azaltmak için tasarlanmış olan Mylo, biyo bazı sertifikalı, yani ağırlıklı olarak günümüzde doğada bulunan yenilenebilir bileşenlerden yapılan yumuşak bir malzeme. Yenileyici miselyum ve doğal kaynaklarla beslenen Mylo, doğada bol milyarda gelişebiliyor. Mylo’yu yaratmak için bir laboratuvarda deneyler yapan Bolt Threads bilim adamları, miselyumun en iyi büyüdüğü orman zemininin altında olanları, malç, hava ve suyla ve tamamen yeni bir malzeme bilimi kategorisi ortaya çıkardılar.

Minimum çevresel etkiye sahip olacak şekilde tasarlanan ve büyükbaş hayvan yetiştirme gibi yıllar değil, günler süren bu son teknoloji süreç aynı zamanda bir kilogram deri üretmek için 17.000 litre suya ihtiyaç duymuyor. Küresel sera gazı emisyonlarının yaklaşık %18’ini oluşturan deri üretimi ile hayati ekosistemlerin yok edilmesine neden olunmuyor. Sentetik derilerin aksine petrol bazlı olmayan Mylo, fosil yakıt tüketimini ve okyanuslardaki plastik atıkları azaltmayı hedefliyor. 

Elle

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap