Tayt seçerken dikkat edilmesi gerekenler

TAYT SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Tayt, tahatlığı ve kolay kombinlenebilirliği ile hepimizin vazgeçilmezi haline geldi. Üstelik çoğu zaman pantolonlardan daha konforlu bir alternatif. Çok yönlü kullanım imkanı ile gerek sporda gerek günlük giyimde kullanıyoruz. Hatta doğru kullanıldığında, şık ortamlarda bile günün kurtarıcısı olabiliyor.

Sadece spor kıyafeti olamaktan çıkarak modern gardrobun vazgeçilmez bir parçası olan, çeşit çeşit tasarımları ile uzun zamandır sokak modasının en trend görünümü olmaya devam eden ve stil sahibi görünebileceğiniz bir çok alternatif barındıran taytlar tüm bunlarla beraber vücudu çok iyi bir şekilde sararak, toparlayıcı ve sıkılaştıcı etkileri ile daha fit bir görünüm sunuyor. Ancak ne var ki, sağladığı hareket kolaylığı ve her kombine rahatça uyarlanabilmesi ile her mevsim elimizin ilk gittiği kıyafetlerden biri olan taytlar insanı vezir edebildiği gibi doğru seçilmediği ve doğru kullanılmadığı takdirde rezil de edebiliyor. Taytların sunduğu bu nimetlerden gözümüz kapalı faydalanabilmek için ise tayt seçerken bir takım unsurlara dikkat etmek gerekiyor. Doğru tayt seçimi tüyolarını sizin için listeledik:

1.Tayt Alırken Kumaş Seçimi

Pamuklu kumaşlar yumuşak ve rahat oluşuyla son derece çekici gelse de aslından tayt için çok da uygun bir kumaş çeşidi değildir. Pamuklu kumaşlar öncelikle esnemeye ve gerilmeye karşı dayanıklı değillerdir ve formları çok kolay bozulabilir. Ayrıca pamuğun hidrofilik özelliği nedeniyle ıslandığında nefes almayan bir kumaş türüdür. Bu nedenle terleme eğilimindeyseniz teri üzerinizde tutacaktır.

Tayt seçerken %100 pamuklu kumaşlar yerine, hava geçişine olanak veren, kasları destekleyen, hareket kolaylığı sağlayan, vücut sıcaklığını mümkün olduğunca sabit tutan ve tertetmeyen kaliteli sentetik karışımlı ya da spandex kumaşlardan üretilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Spandex, kumaşa yüksek elastikiyet özelliği vererek vücuda mükemmel şekilde oturmasını sağlar. Bununla berbaber polyester kumaşlar da tayt üretiminde oldukça popüler olan bir başka materyaldir. Dayanıklı ve esnek bir kumaş olan polyester ne yazık ki terlemeye ve terleme sonucu kötü kokuya neden olabilmektedir. Bu nedenle polyester içerikli bir tayt alırken mutlaka anti bakteriyel işlemlerden geçmiş olmasına dikkat edilmelidir.

Tayt için en ideali ise spandex, lycra ve az miktarda naylon karışımlı kumaşlardır. Gündelik giyim için pamuklu kumaş kadar rahat hissettiren bu kumaş türü egzersiz için de mükemmeldir. Dayanıklı, esnek, kırışmayan, nefes alan, sıkılaştırıcı ve toparlayıcı etkisiyle son derece fit duran ve üzerinizden kaymayan, yüksek esneme kabiliyeti ile hareket rahatlığı sağlayan bu kumaş karışımı tayt için harika bir melezdir. Bununla birlikte deri ve süet ve kadife modaya uygun olarak deneyebileceğiniz şık kumaş seçimleri olabilir.

2.Tayt Alırken Beden Seçimi

Tayt seçiminde belki de en önemli unsur doğru beden seçimidir. Alacağınız tayt kesinlikle çok bedeninizi kusurlu gösterecek ya da hareketlerinizi zorlaştıracak kadar sıkı ya da özensiz bir görünüme neden olacak kadar gevşek olmamalıdır. Doğru tayt bedeni, üzerinize giydiğinizde herhangi bir kırışma veya katlanma olmaksınızın vücuduza adeta ikinci bir deri gibi tam oturmalı ve son derece fit görünmelidir. Bununla birlikte kalın bel lastiğine sahip ve yüksek belli bir tayt seçimi bacaklarınızı daha uzun gösterirken hem karın bölgenizdeki fazlalıkları perdeyecek hem de kullanım rahatlığı sağlayacaktır.

Tayt

3.Tayt Paça Uzunluğu

Taytların modeline ve tasarımına bağlı olarak pek çok çeşit paça boyu ile karşılaşabiliyoruz. Ancak hepsinin kullanım alanlarının farklı olduğunu unutmamak gerekmektedir. En temel üç paça boyunu ele alırsak,

Tam Boy; Bu paça boyu ayak bilek kemiğinizin hizasında bitmelidir. Daha uzun olan ve ayağınıza düşen taytlar bilekte toplanıp kırışarak kötü bir görünüme neden olmaktadır. Günlük kombilerde tuniklerle birlikte, daha şık gece kombinlerinde ve kışın botlarla birlikte mutlaka tam boy taytlar tercih edilmedir.

3/4 Boy; Baldır kası hizasında biten bu tip paça boyu, spor büstiyerleriyle, crop top bluzlerle, tişörtlerle ve sweatshirtlerle birlikte günlük kullanım için idealdir.

Diz Boy; Diz hizasında biten bu tayt boyu, spor kıyafeti olarak tercih edilmedilir. Salon sporları, yürüyüş veya yoga gibi sportif aktiviteler için son derece doğru bir seçimdir.

4.Desenli Taytlar Ve 2019 Tayt Modelleri

Raflarda harika görünen çeşit çeşit ve birbirinden albenili duran desenli taytlar, çoğu zaman eve gelip üzerimize giydiğimizde hüsrana neden olmaktadır. Kalın ve kontrast desenli taylara bir şans verilebilir ancak küçük desenli ve çok renkli baskılar üzerimize girdiğimizde, tayt kumaşının gerilmesiyle birlikte askıda durduğundan çok uzak bir hal alabilmektedir. Bu nedenle desenli bir tayt alırken mutlalaka önceden üzerinizde denemeyi ihmal etmeyin. Bununla birlikte kombininizde yoğun desenli bir tayt tercih ettiğinizde üst kısmınızı daha sade tutmayı unutmayın.

Tayt
Tayt
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap