Bilinenin aksine bu belirtiler varsa hamile olabilirsiniz!

Hamileliğin en önemli habercisi adet döneminin gecikmesi olsa dahi bunun dışında bir takım erken belirtiler adet gecikmesinden daha önce bir zamanda dahi hamileliğe işaret edebilir. Ancak gösterilen bu belirtiler kadından kadına hatta hamilelikten hamileliğe değişiklikler göstermektedir.

Bir çok kadın, hamileliğin daha ileri dönemlerine kadar herhangi bir belirti ile karşılaşmamış olabilir yada karşılaştığı bu belirtileri adet döneminden önce yaşanan belirtiler ile birbirine karıştırabilir. Bu sebepten dolayı bu yazıda bahsedilen belirtileri görmemeniz, hamile olmadığınız anlamına gelmiyor. Bununla beraber bu belirtilerden birine veya bir kaçına sahip olmanız da kesin bir şekilde hamile olduğunuzu da göstermez. Çok fazla anne adayı hamile kaldığını anlayana kadar doğum kontrol ilaçları kullandığı için telaş yaparlar. Bu konu hakkında yapılan araştırmalar panik yapılmasına gerek kalınmadığını gösteriyor.

Hamile olup olmadığınızı anlamanın en kestirme yolu elbette ki kan testi şeklinde yapılan gebelik testinin yaptırılmasıdır. Aşağıda ifade edilen erken belirtiler, özellikle adet döneminin geçmesi ile beraber, hamilelik testi yaptırmanız için size göz kırpabilir.

Gebelik testi ne zaman yapılmalıdır?

Gebelik belirtileriniz mevcutsa gebelik testi yaptırmanız gerekebilmektedir. Gebelik belirtilerinin en ciddisi ise adet gecikmesidir. Adet geciktikten bir hafta sonra idrarda gebelik testi yapılabilir. İdrarda yapılan gebelik testi daha erken dönemlerde belirti vermemektedir. Kanda yapılan gebelik testi ise, idrarda yapılan gebelik testine göre daha erken dönemde ve daha sağlıklı sonuçlar verebilmektedir. Ancak iki gebelik testinin de yapılması için adetin gecikmesi gerekmektedir.

İdrarda gebelik testinin yapılması için eczanelerden alınabilecek idrar testi kiti temin edilmelidir. Ardından testin içindeki kullanma talimatları okunmalıdır. Gerekli aparatlar, kitin içinde mevcuttur. Beş dakika sonra sonuç görülebilir. Ancak test çubuğunda hiçbir çizgi mevcut değilse bu aşamada test geçersiz sayılır ve yeniden yapılması gerekmektedir. Test çubuğunda bir çizgi varsa gebelik yoktur, iki çizgi varsa gebelik mevcuttur. Gebelik testi negatif sonuç vermişse ancak halen adet görülmemişse mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmak gerekmektedir.

Hamilelikte erken sinyal veren 8 ipucu

Aşırı Yorgunluk Hissi

Hamile kalındığı zaman vücudun iş yükü fazlalaşır. Metabolizmanın hızı, hem sizi hem de bebeğinizin gelişmesini desteklemesi için hızlanır. Bu sebepten dolayı kendinizi normal zamanlarda, eskisine göre daha halsiz ve yorgun hissedebilirsiniz. Aynı zamanda hamilelik sürecinde progesteron ismi verilen hormon daha fazla salgılandığı için ve bu hormon yatıştırıcı etkisinden dolayı yorgunluk hissini artırır. Bu sebep ile halsizlik, yorgunluk ve gereğinden fazla uyuma hamilelik belirtisinin en çok görülen erken işaretleri arasındadır.

Göğüslerde büyüme veya hassasiyetin oluşumu

Hamileliğin ilk zamanlarında vücut içerisinde gerçekleşen hormonal değişmeler göğüslerde büyüme, hassasiyet oluşumu veya hafif ağrılara sebep olabilir. Anne adaylarının bazılarında meme uçlarında renk değişikliği de görülebilir.

Mide bulantısı ile beraber kusma

Birçok kadın için hamileliğin ilk işaretlerinden biri mide bulantısı ve kusmadır. Hormon düzeylerinin değişmesinden dolayı meydana gelen bu durum ‘sabah bulantıları’ olarak da bilinmesine rağmen günün hemen her saatinde oluşabilir. Bazı anne adayları da kokulara karşı aşırı bir hassasiyet yaşarlar. Önceden rahatsızlık duymadığı bir koku, midesinin bulanmasına sebep olabilir.

İştahın açılması veya bazı yiyeceklerden tiksinme durumu

Hamilelik döneminde iştahın fazlasıyla artması çoğu anne adayının yaşadığı bir diğer erken belirtidir. Sürekli olarak aç olduğunuzu hissedebilir yada bazı yiyecekleri aşerebilirsiniz (canın çekmesi durumu). Örnek verecek olursak o mevsimde bulunmayan bir meyve yada sebzeyi canınız aşırı derecede çekebilir. Bir diğer hamile grubu ise, tam tersi bir durum yaşayarak; daha önce çok sevdiği bir takım yiyeceklerden tiksinmeye başlayabilir.

Çok sık idrara çıkma

Hamileliğin başlamasından yaklaşık bir hafta sonra bile daha sık tuvalete gitme ihtiyacı hissettiğinizi fark edebilirsiniz. Geceleri normalde gittiğinizden daha çok uyanarak idrara çıkmaya başlayabilirsiniz. Bazı anne adaylarında bunun idrara çıkmak dışında kabızlık da görülebilir.

Baş dönmesi

Hamilelik kan damarlarında genişlemeye sebep olduğundan dolayı tansiyonunuz sürekli düşebilir. Uzunca bir süre ayakta durmanız gerektiği zamanlarda yada bir süre oturduktan sonra birden ayağa kalktığınızda baş dönmesi yaşayabilirsiniz.

Ruh halinde görülen değişiklikler

Hamile bayanların vücudunda oluşan hormonal değişikliklerden dolayı ruh halinde hızlı bir şekilde değişikliklere yol açabilir. Daha çabuk sinirlendiğinizi yada daha stresli olduğunuzu fark edersiniz. Çok güldüğünüz bir anın hemen ardından ağlamak isteyebilirsiniz. Duygusal değişiklikler de, çokça görülen hamilelik işaretleridir.

Hafif kanama

Hamileliğin en erken belirtisi bir takım bayanlarda görülen çok hafif vajinal kanamadır. Döllenmenin gerçekleşmesinden sonra ortalama 10 ile 14 gün sonra görülen ve kısa süren bu kanama yerleşme kanaması olarak bilinir. Döllenmiş olan yumurtanın rahim duvarına yerleşmesinin ardından oluşur. yerleşme kanaması genellikle adet dönemine denk geldiğinden dolayı, adet kanaması ile karıştırılabilir. Fakat adet dönemi kanaması ile karşılaştırıldığı zaman çok daha hafif ve nokta nokta şeklindedir. Adet döngüsünde oluşan değişim yada düzensizliklerin bir çok sağlık problemlerine işaret edebileceğini de unutmamak gerekir.

Madde Madde En Belirgin Gebelik (Hamilelik) Belirtileri

Sayılan bu belirtilerin dışında sık görülebilen diğer hamilelik belirtileri de aşağıdaki gibidir;

Alt karında şişkinlik ve hassaslık

Kasıklarda batma ya da sancı, kramp

Kirpiklerin karışması

Bel ağrısı

Akıntı artması

Göğüs uçlarının acıması

Ağızda kuruluk

Ağızda metal tadı hissetmek

Göz bebeklerinin büyümesi

İdrar kokusunda değişim

Gazlı olmak

Mide yanması

Avuç içlerinde sıcaklık hissi

Bel kalınlaşması

Akşamları aşırı üşüme hatta titreme

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap