Kahvenin Faydaları : Kahvenin kanıtlanmış 13 mucize faydası

kahvenin faydaları ; Parkinson riskini % 60 daha azaltır

Kahvenin Faydaları; Kahve dünyanın en popüler içeceklerinden biridir. Kavhe tüketimi, ülkemizde yapılan araştırmalar nezdinde son yıllarda %100 olarak artış gösterdiği saptanmış olup, ülkemizde çay ile beraber bir kültür hâline gelmiştir. Peki, kahveyi bu kadar özel kılan nedir? Kahvenin faydaları nelerdir? Bu yazımızda sizlere kahvenin faydalarını anlatacağız.

Kahve, yüksek antioksidan seviyeleri ve faydalı besin değerleri sayesinde oldukça sağlıklı bir içecek çeşidi olarak kabul edilmektedir.

Çalışmalar, kahve içenlerin birçok ciddi hastalık riskini minimum seviyelere indirdiğini gösteren değerler saptamıştır.

İşte kahvenin bilinen faydaları ;

 1.  Enerji Seviyenizi Yükseltir ve Sizin Daha Sağlıklı Düşünmenizi Sağlar

Kahve, insanların daha az yorgun hissetmelerine ve enerji seviyelerini artırmalarına yardımcı olabilir.

Bunun nedeni, dünyadaki en yaygın tüketilen psikoaktif madde olan kafein adı verilen bir uyarıcı içermesidir. Kahve içtikten sonra kafein kan dolaşımınıza hızlıca nüfus eder. Oradan beyninize gider. Beyindeki kafein, inhibitör nörotransmitter adenosini bloke eder.

Bu olduğunda, norepinefrin ve dopamin gibi diğer nörotransmitterlerin miktarı artar ve aynı düzlemde nöronların artmasına da neden olur.

İnsanlar üzerinde yapılan klinik çalışmalarda kahvenin; hafıza, ruh hâli, uyanıklık, enerji seviyeleri, tepki süreleri ve genel zihinsel işlev dâhil olmak üzere beyin fonksiyonunun çeşitli yönlerini geliştirdiği gözlenmiştir.

Kafein, beyninizde uyarıcı bir etkiye neden olan inhibitör bir nörotransmitteri bloke eder. Bu, enerji seviyelerini, ruh hâlini ve beyin fonksiyonunun çeşitli yönlerini geliştirir.

 1.  Kahve, Yağ Yakımına Yardımcı Olur 

Kafein, yağ yakıcı özelliğinden dolayı piyasada bulunan tüm zayıflatıcı ve yağ yakıcı ürünlerin içerisinde bulunur. Yağ yakımına yardımcı olduğu kanıtlanmış birkaç doğal maddeden biridir.

Birçok çalışma, kafeinin metabolizma hızınızı %3-11 oranında artırabileceğini göstermektedir

Diğer çalışmalar kafeinin yağ yakımını, özellikle obez bireylerde %10’a kadar ve zayıf insanlarda %29’a kadar artırabileceğini göstermektedir

Ancak, bu etkilerin uzun süre kahve tüketen ve günlük kahve limitini aşan kişilerde daha düşük seviyerlerde olduğu belirtilmiştir. Birçok çalışma, kafeinin yağ yakımını ve metabolizma hızınızı artırabileceğini göstermektedir.

 1.  Fiziksel Performansı Önemli Ölçüde Artırabilir

Kafein, sinir sisteminizi uyarır ve vücut yağlarını parçalamak için yağ hücrelerine etki ederek yağ yakımını hızlandırır. Ancak kanınızdaki epinefrin (adrenalin) seviyelerini de artırır.

Bu, vücudunuzu yoğun fiziksel efor için hazırlayan hormondur.

Kafein vücut yağını parçalayarak yakıt olarak serbest yağ asitlerini kullanılabilir hâle getirir.

Bu etkiler göz önüne alındığında, kafeinin fiziksel performansı ortalama %11-12 oranında artırabileceği gerçeğini ortaya koymaktadır.

Bu nedenle, spor salonuna gitmeden yaklaşık yarım saat önce güçlü bir fincan kahve içmek performansınızı artırmada yardımcı olur. Kafein, adrenalin seviyelerini artırabilir ve yağ dokularınızdan, yağ asitlerinin salınımında önemli rol oynar. Aynı zamanda fiziksel performansta önemli gelişmeler sağlar.

 1.  Kahve Temel Besin Maddeleri İçerir

Kahve çekirdeklerindeki besin maddelerinin çoğu demlenmiş kahveye geçer.

Tek bir fincan kahve şunları içerir;

* Riboflavin (B2 vitamini): günlük alım değerinin (RDI) %11’i.

* Pantotenik asit (B5 vitamini): günlük alım değerinin %6’sı.

* Manganez ve potasyum: günlük alım değerinin %3’ü.

* Magnezyum ve niasin (B3 vitamini): günlük alım değerinin %2’si.

Kahve riboflavin, pantotenik asit, manganez, potasyum, magnezyum ve niasin gibi birkaç önemli besin içerir.

 1.  Kahve Tip 2 Diyabet Riskinizi Azaltabilir

Tip 2 diyabet, şu anda dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen önemli sağlık sorunlarından biridir.

İnsülin direncinin neden olduğu yüksek kan şekeri seviyeleri veya insülin salgılama yeteneğinin azalması sonucu oluşur.

Bazı nedenlerden dolayı, kahve içenlerin tip 2 diyabet riski önemli ölçüde azaldığı gözlenmiştir. Çalışmalar, kahve içen kişilerin bu hastalığa yakalanma riskinin %23-50 daha düşük olduğunu göstermiştir. Yapılan bir çalışmada, %67’ye varan bir azalma görülmüştür.

Toplam 457.922 kişi üzerinde yapılan 18 farklı testin sonucunda, günlük 1 fincan kahve içmenin, diyabet riskini %7 azalttığını göstermiştir. Kahve içen insanlar üzerinde yapılan farklı testlerde, yine Tip 2 diyabet riskinin azaldığı gözlemlenmiştir.

 1.  Kahve Sizi Alzheimer Hastalığı ve Demanstan Koruyabilir

Alzheimer hastalığı dünya çapında en yaygın nörodejeneratif hastalık çeşitlerinden biridir ve bunamanın önde gelen nedenidir.

Bu durum genellikle, 65 yaşın üzerindeki insanları etkiler ve bilinen bir tedavisi yoktur.

Bununla birlikte, hastalığın ilk etapta ortaya çıkmasını önlemek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

Bu, sağlıklı yemek ve egzersiz yapmak gibi olağan rutinleri içerir, ancak kahve içmek de inanılmaz derecede etkili olabilir.

Birçok çalışma, kahve içenlerin Alzheimer hastalığı riskini %65’e kadar düşürdüğünü göstermektedir. Kahve içenlerin Alzheimer hastalığına yakalanma riski içmeyen insanlara oranla çok daha düşüktür.

 1.  Kahve Parkinson Olma Riskinizi Azaltabilir

Parkinson hastalığı, Alzheimer’ın hemen arkasındaki ikinci en yaygın nörodejeneratif hastalıktır. Bunun nedeni beyninizdeki dopamin üreten nöronların ölmesidir.

Alzheimer’da olduğu gibi, kesinleşmiş net bir tedavisi yoktur.

Çalışmalar, kahve içenlerin %32-60 arasında Parkinson hastalığına yakalanma riskinin çok daha düşük olduğunu göstermektedir.

Kahve içen insanların Parkinson hastalığına yakalanma riski %60 daha düşüktür.

 1.  Kahve Karaciğer Dostudur

Karaciğeriniz yüzlerce önemli işlevi yerine getiren inanılmaz bir organdır.

Hepatit, karaciğer yağlanması ve diğer karaciğer hastalıkları dâhil olmak üzere birçok hastalığa karşı korucu görevi vardır.

Kahve, siroz hastalığına karşı koruma sağlayan görevi üstlenmektedir. Günde 4 veya daha fazla bardak kahve içen kişilerin, %80’e yakın değerde siroz riskinin azaldığı klinik olarak test edilmiştir.

 1.  Kahve Depresyonla Savaşmanıza Yardımcı Olur

Depresyon, yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren ciddi bir zihinsel bozukluktur.

Harvard Üniversitesi’nde, 2011 yılında yayımlanan bir makalede, günde 4 veya daha fazla fincan kahve içen kadınların depresyona girme riskinin %20 daha düşük olduğu belirtilmiştir.

208.424 kişi üzerinde yapılan bir başka çalışmada, günde 4 veya daha fazla bardak içenlerin intihar etme olasılığının %53 daha aza indirgendiği belirtilmiştir.

10. Kanser Riskini Azaltabilir

Kanser, dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden biridir.

Kahve, iki tür kansere karşı koruyucu gibi görünmektedir; karaciğer ve bağırsak kanseri.

Karaciğer kanseri dünyada kanser ölümünün önde gelen üçüncü nedenidir, bağırsak kanseri ise dördüncü sırada yer almaktadır.

Çalışmalar, kahve içenlerin %40’a kadar daha az karaciğer kanseri riskine sahip olduğunu göstermektedir.

11. Kalp hastalıkları ve İnme riskini azaltabilir

Bazı çalışmalar, kahve içenlerde inme riskinin %20 daha düşük olduğunu da göstermektedir.

Kahve, genellikle zaman içinde azalan kan basıncında hafif artışlara neden olabilir. Kahve içenlerin artmış kalp hastalığı riski yoktur ve inme riskini daha minimum seviyeye düşürmektedir.

 1. Daha Uzun Yaşamanıza Yardımcı Olabilir

Kahve içenlerin birçok hastalığa yakalanma olasılığı daha düşük olduğu için, kahvenin daha uzun yaşamanıza yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

Birçok klinik çalışma, kahve içenlerin ani ölüm riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

Bu etki, özellikle tip 2 diyabetli kişilerde daha çok görülmüştür. 20 yıl süren çalışmalar neticesinde, kahve içenlerin %20 daha az ani ölüm riskine sahip olduğu saptanmıştır.

 1. Kahve En Büyük Antioksidan Kaynaklarından Birisidir

Kahve, en büyük antioksidan kaynaklarından birisidir. Yapılan çalışmalarda kahve, meyvelere nazaran daha çok antioksidan özelliği barındırmaktadır. Kahve, dünyadaki en sağlıklı içeceklerden biri olarak kabul edilmektedir.

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap