Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür

Hiper Tansiyon

Hipertansiyon (yüksek tansiyon) en sık görülen sağlık problemlerinden biridir. Peki birçok organımızın zarar görmesine neden olan bu sağlık problemini nasıl kontrol altına alacağız? “Tansiyon nasıl düşürülür” sorusunu sizin için yanıtladık.

Hipertansiyon yüksek kan basıncı anlamına gelmektedir. Baş ağrısı, nefes darlığı ve burun kanamasına gibi sağlık problemlerine neden olabilir. Ancak bazen de hiçbir belirti göstermeden sinsi bir şekilde ilerler ve hayati tehlike yaratabilir. Kalp, göz, böbrek ve beyin gibi vücudumuzun önemli organlarına zarar veren hipertansiyona yakalanma oranı 40 yaşından sonra daha da artar. Hipertansiyon, önlem alınmazsa felç ve kalp krizi olasılığını da artırır. Bu nedenle hipertansiyonu kontrol altında tutmak önem arz eder.

TANSİYON NEDEN YÜKSELİR

Tansiyonunuz yükselmesi genetik faktörlere bağlı olduğu kadar, yaşam şekliniz ve yedikleriniz içtiklerinizle de alakalıdır. Stres, yüksek tansiyonu tetikler. Aşırı kilolu ve üstelik hareketsiz bir yaşam sürüyorsanız yüksek tansiyon hastası olma riskiniz artar. Aşırı tuz tüketimi ve alkol kullanımı da yüksek tansiyona yol açar.

İDEAL TANSİYON İÇİN SOFRADAN TUZU KALDIRIN

Sofra tuzun içindeki sodyum klorür kan basıncının yükselmesine neden olur. Bu nedenle yüksek tansiyonu hastasıysanız işe sofranızdan tuzu kaldırmakla başlayın. İçerisinde sodyum miktarı çok olan cips, sucuk, sosis, pastırma, turşu gibi hazır gıdalardan uzak durun. Şeker de ciddi bir tansiyon tetikçisidir. Şeker kullanımı da sınırlandırmalısınız.

Hiper-Yüksek Tansiyon
Yüksek Tansiyon

SOĞAN VE SARIMSAKTAN FAYDALANIN

Soğan ve sarımsağı bol bol tüketin. Her ikisi de kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur.

KARPUZ LİSTE BAŞI

Potasyum ve kalsiyum bakımından zengin meyve ve sebzeleri tercih edin. Listenin en başına da karpuzu koyabilirsiniz. Amerika’daki Florida Eyalet Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre karpuz, içerdiği L-sitrülin amino asit türü sayesinde, kan basıncını düşürme özelliği taşıyor.

HER GÜN 1 MUZ

Potasyum en iyi kaynaklarından biri de muz. Günde bir muz tüketmek ihtiyacınız olan potasyumun önemli bir bölümünü kazanmanızı sağlıyor. Uzmanlar potasyum azlığının kan basıncını ayarlamayı zorlaştırdığını söylüyor. Kayısı, ıspanak, incir, domates ve üzüm gibi sebze ve meyveler de kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur.

YÜKSEK TANSİYON ve STRES

Kan basıncı stresli olduğumuz anlarda daha da yükselir. Bu nedenle stres düzeyinizi azaltacak önlemler alın. Stresi tamamen hayatınızdan çıkarmanız mümkün olmasa da azaltmanız mümkün. Stres anında derin nefes alıp ortamı terk etmeyi tercih edip sakinleşmeyi bekleyebilirsiniz. Ya da sizi nelerin strese soktuğunu bulup onlarla mücadele edebilirsiniz.

HAREKET ve TANSİYON

Aşırı kilo hipertansiyonu tetikler. Düzenli egzersiz yapmaya çalışın. Eğer bir spor salonuna gidemiyorsanız bile haftada 2-3 gün yürüyüş yapın. Düzenli egzersiz kan dolaşım sisteminizi güçlendirir.

Hiper Tansiyon Ölçme
Yüksek Tansiyon Ölçme

SİGARAYI BIRAKIN

Yüksek tansiyon hastasıysanız alkol kullanımı sınırlandırın, sigaraya veda edin.

AYRAN İÇİN AMA TUZSUZ

Ani tansiyon yükselmelerinde hemen bir bardak ayran içebilir ya da yoğurt yiyebilirsiniz. Ancak ayranı tuz atmak aklınızın ucundan bile geçmesin.

PRATİK KURTARICI LİMON SUYU

Tansiyonunuz yükseldiğinde limon suyundan da faydalanabilirsiniz. Yapmanız gereken yarım limonu sıkıp su ile sulandırarak içmeniz. Bu tansiyonunuzu düşürecektir.

KAFEİNİ SINIRLANDIRIN

Tüketilen kafein miktarı kg başına 5 mg’ı geçerse, kan basıncını yükseltir. Bu nedenle içtiğiniz kahve miktarı ve kafein içeren kola gibi içeceklerin tüketimini sınırlandırın.

ÖĞÜN ATLAMAYIN

Uzun süreli aç kalmak kan basıncının yükselmesine neden olur. Bu nedenle öğün atlamamaya özen gösterin.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap