Hamilelikte Yoga

Hamilelik sırasında orta düzeyde egzersiz yapmak birçok fayda sağlayabilir. Hamilelik sırasında aktif ve formda kalmak kilo almanıza, değişen şekline uyum sağlamanıza, doğumla başa çıkmanıza ve bebek doğduktan sonra formunuzu yeniden kazanmanıza yardımcı olabilir. Hamilelikte yoga yapmak ideal egzersiz şeklidir. Çok yorucu değildir ve rahatlamanıza, formda kalmanıza ve temel güç oluşturmanıza yardımcı olabilir. Doğum öncesi yoganın temel faydalarından sadece birkaçını açıklayacağız. İşte hamilelikte yoga faydaları;

Yoga Stresi Ve Endişeyi Azaltır

Hamilelik sırasında ne kadar sakin olursanız, hem sizin hem de bebeğin sağlığı için o kadar iyidir. Hamilelikte yoga yapmak, kendinize biraz zaman ayırmanıza, endişelerinizi yatıştırmak, zihninizi temizlemek ve kendinizi rahatlatmak için teknikler öğretir.

hamilelikte yoga

Yoga Sırt Ağrısını Azaltır

Doğum öncesi yoga, hamile kadınların sırt ağrısı da dahil olmak üzere yaşadığı ağrıları hafifletmeye yöneliktir. Karın kaslarınızda çekirdek güç oluşturarak, bebeğiniz büyüdükçe sırtınızdaki baskının bir kısmını üstlenebilirsiniz. Hamilelikte yoga, mide bulantısı ve baş ağrısı gibi diğer istenmeyen yan etkilerin azaltılmasına da yardımcı olabilir.

Yeni Bir Ebeveyn Olmaya Hazırlanan Diğer Kadınlarla Tanışırsınız

Doğum öncesi yoga dersi, destekleyici ve bağ kurucu bir deneyim olabilir, korku ve endişeleri tartışmanıza ve paylaşmanıza, tavsiyelerde bulunmanıza ve basitçe yükünüzü azaltmanıza yardımcı olabilir.

Yoga Uykunuzu İyileştirir

Hamile kadınlar genellikle uyumakta zorluk çekerler, ancak yoga yardımcı olabilir. Yoga tekniklerini kullanarak nasıl rahatlayacağınızı öğrendiğinizde, yatakta daha rahat olduğunuzu ve daha uzun süre uyumanın daha kolay olduğunu göreceksiniz.

Yoga Size Nefes Alma Tekniklerini Öğretir

Doğum öncesi yoga seansları sırasında uyguladığınız nefes egzersizleri bebeğinizin doğumu sırasında büyük ölçüde yardımcı olabilir, nefes darlığınızı nasıl yöneteceğinizi ve nefesinize odaklanarak kasılmalarla nasıl çalışacağınızı öğretir.

Hamilelik İçin Doğru Yoga Türünü Seçmek

Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı yoga türü vardır. Bazıları enerji verecek, diğerleri rahatlatacaktır. Hamile bir vücut için tüm yoga türleri uygun değildir, bu nedenle bunu hamilelik sırasında egzersiz rutini olarak almayı planlıyorsanız, derslerinizi dikkatlice seçin.

Hamilelik boyunca en iyi yoga türleri, hatha ve nidra gibi rahatlatıcı uygulamalar veya doğum öncesi ve onarıcı yoga gibi hamile vücut için özel olarak tasarlanmış uygulamalardır. Hamilelik için yoga rutinleri yaklaşık 30 dakika sürmeli ve hamile anneler için güvenli olmadığından katılımcıların kendilerini zorlamalarını asla gerektirmemelidir. Doğum öncesi yoganın bile aralarından seçim yapabileceğiniz bir dizi stili vardır, bu nedenle, bir derse başlamadan önce birkaç farklı sınıfı gözlemlemek ve hamile kadınlara eğitim veren tecrübeli ve eğitimli bir eğitmen tarafından öğretilen bir dersi aramak akıllıca olacaktır.

Hamilelik Yogasına Ne Zaman Başlayabilirsiniz?

Hamileyken yogaya ilk üç aylık döneminizden itibaren başlayabilirsiniz. Prenatal yoga, hamilelik ve doğum sırasında siz ve bebeğiniz için gerçek fayda sağlayabilecek, aktif kalmak ve belirli güç ve esneklik egzersizlerini hedeflemenin harika bir yoludur. Acemi iseniz, belirli pozlar ve sekanslara aşina olana kadar ekstra özen gösterin.

İlk Üç Aylık Dönem

İlk üç aylık döneminizde yoga, özel hamilelik hormonlarındaki artışın neden olduğu ve hareketsizlik nedeniyle artan erken ağrıları ve ağrıları hafifletmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda çok fazla bebek ağırlığını yakında önlemenin harika bir yoludur.

İkinci Üç Aylık Dönem

İkinci üç aylık dönem hamilelikte yoga faydaları, kalçaları ve pelvik bölgeyi açan belirli hamilelikte yoga pozlarında ustalaşmak için harika bir zamandır. Bebeğinizin kilosu ilerledikçe, alabileceğiniz tüm yardıma ihtiyacınız var. Kalçaları ve pelvik bölgeyi hedefleyen diziler, daha pürüzsüz ve daha kolay bir doğum için hazırlanırken de gerçekten faydalıdır.

Son Üç Aylık Dönem

Hamileliğinizin son üç aylık döneminde yoga ile özellikle sakinlik ve rahatlama duygularını teşvik etmek için nefes alma tekniklerine ve meditasyona odaklanmaya başlayın. Solunumu kontrol etmeyi öğrenmek, doğum sırasında ve doğum zamanı geldiğinde gerçekten büyük bir fayda sağlayacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap