Zencefilin Faydaları Nelerdir?

Zencefil kökü, sindirimi, kan şekeri seviyelerini ve zararlı kolesterol seviyelerini iyileştirmek gibi bir dizi sağlık yararına sahiptir. İşte zencefilin faydasına ve alımınızı artırmanın yollarını anlatacağız. Zencefil defalarca süper gıda olarak adlandırılıyor, ama onu bu kadar güçlü yapan nedir? İşte Zencefilin faydaları;

Sindirimi Uyarır

Yemek yedikten sonra midenizde tuğla varmış gibi hissettiğinizi biliyor musunuz? Vücudunuzun gerçekten yiyeceklerinizi sindirip sindirmediğini mi yoksa sonsuza kadar orada mı kalacağını merak ediyorsunuz? Ya da rahatsız edici geğirme ve asit reflüsü ile birlikte hazımsızlık hisleri? Mide ekşimesi gerçek ve acı vericidir!

zencefilin faydaları

Zencefil, sindirim sağlığıyla ilgili her şeyi destekleyen yeni en iyi arkadaşınızdır. Fonksiyonel dispepsi, sindirim sisteminin yavaşlamasıyla ilişkili olduğu düşünülen asit reflü gibi üst abdominal rahatsızlığı tanımlamak için kullanılan klinik terimdir. Zencefilin faydaları bu sorunlara yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Zencefil, vücudun mideden daha hızlı yiyecek boşaltma yeteneğini artırmaya yardımcı olur. Mide boşalması olarak bilinir. Sindirim sistemindeki bu artan hareketlilik ile mide ekşimesi veya hazımsızlık olasılığı daha düşüktür. Aslında, sağlıklı katılımcılarla yapılan bir çalışma, bir yemekle birlikte zencefil alınmasının sindirimi o kadar çok uyardığını ve mide boşaltma hızının iki katına çıktığını gösterdi! Midenizi iki kat daha hızlı terk eden yiyeceklerin getireceği rahatlamayı hayal edin.

Kan Basıncını Düşürür

Yüksek tansiyon (hipertansiyon olarak bilinir), işlenmiş gıdalarda yüksek olan standart diyetinin yaygın bir semptomudur. Hipertansiyon tedavi edilmeden bırakıldığında arterlerinize, kalbinize, beyninize, böbreklerinize ve gözlerinize zarar verebilir. Doktorlar sık ​​sık hastalarına tansiyon ilaçları reçete ederler, peki ya tansiyonunuzu doğal olarak düşürürseniz?

Zencefilin bir vazodilatatör olarak hareket ederek kan basıncını iyileştirdiği gösterilmiştir. Kan damarlarınızı genişletir. Bu, vücuttaki genel kan basıncını düşüren vücuttaki dolaşımın artmasına yardımcı olur. Zencefil ayrıca, araştırmanın bulduğu bir mineral olan potasyum da içerir ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.

Bulantıyı Azaltır

Mide bulantısı hiç eğlenceli değil. İster hareket hastalığı, sabah bulantısı, ameliyat sonrası etkiler, kemoterapi veya hamilelik olsun, mide bulantısı kimsenin istediği bir deneyim değildir. Ve mide bulantısı yaşadığınızda, sona erdirmek için her şeyi verirsiniz! Zencefili deneyin. Zencefilin faydaları hamilelik ve kemoterapi ile ilgili mide bulantısı için etkili bir çare olduğu gösterilmiştir.

Zencefilin, deniz tuttuğunda yaşayabileceğiniz mide bulantısı miktarını da azalttığı bulunmuştur. Ameliyatlardan sonra bazı kişilerde mide bulantısı ve kusma görülmesi yaygındır. İyi haber şu ki, araştırmacılar zencefilin ameliyat sonrası bulantı ve kusmayı azaltmada etkili bir araç olduğunu keşfettiler. Zencefil, ameliyat sonrası mide bulantısından kurtulmanın yanı sıra kanser hastalarına da yardımcı olabilir. Kemoterapi tedavisi gören hem yetişkinler hem de çocuklar üzerinde yapılan bir çalışmada, zencefilin bu tedavilere eşlik eden bulantıdan kurtulmada etkili olduğu bulundu. Bilimsel kanıtlara göre, herhangi bir mide bulantısı yaşadığınızda zencefil kesinlikle denemeye değer.

Antibakteriyel Özellikler

Zencefilin tıbbi özelliklerine henüz ikna olmadıysanız, şimdi olacaksınız! Araştırmacılar, klinik uygulamalarda zencefilin birçok ilaca dirençli bakteri için etkili bir antibakteriyel olduğunu bulmuşlardır. Araştırmacılar, çalışmalarında zencefilin birçok mikrobiyal hastalığın tedavisinde büyük potansiyele sahip olduğunu belirtmişlerdir.

Antibakteriyel faydalar burada bitmiyor. Ağız sağlığında, periodontite (diş eti bakterilerinin neden olduğu diş etlerinin iltihaplanması) katkıda bulunan patojenlerin büyümesini engellediği iki tür zencefil gösterilmiştir. Zencefilin sahip olduğu antibakteriyel özellikler, gıdanın gerçekten ilaç olduğunu göstermektedir.

Kan Şekeri Düzenleyici

Diyabet, endokrin sistemin en yaygın hastalığıdır. Tip 2 diyabet, diyabet teşhislerinin yüzde 90’ından fazlasını oluşturur. Diyabetin nedenlerinden biri, yüksek kan şekerinin klinik terimi olan kronik hiperglisemidir. Kan şekeri seviyenizi düzenleyebilirseniz, zamanla diyabete yol açabilecek kronik hiperglisemi yaşama olasılığınız azalacaktır. Bir çalışma, zencefil takviyesinin açlık kan şekeri seviyelerinin yanı sıra hemoglobin A1c seviyelerini düşürdüğünü gösterdi.

A1c seviyenizi yüzde 5,7’nin altında tutabilirseniz, normal aralıktasınız demektir. Zencefil kan şekeri düzeylerini ve A1c’yi düşürdüğü için, zencefilin kan şekeri düzeylerini kontrol altında tutmak ve kronik hiperglisemiyi önlemek için zihin-vücut sistemini düzenlemeye yardımcı olduğunu söylemek güvenlidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Uzm. Dr. Mehmet Portakal
Fiziksel Tıp & Rehabilitasyon Fitoterapi Uzmanı

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap