Sağlıklı Kilo Almak İçin Neler Yenmeli

Kalori, vücuda girdikten sonra yiyeceklerden gelen enerjinin bir ölçüsüdür. Aynı kiloda kaybetmek, kazanmak veya aynı kiloda kalmak, ne kadar kalori yediğinize ve vücudunuzun zamanla ne kadar kalori kullandığına bağlıdır. Çoğu sporcu için, sağlıklı kilo almak, özellikle de doğru şekilde yapıyorlarsa, göründüğünden daha zordur. Kızarmış yiyecekler ve tatlılar yemek ve daha sık dışarıda yemek, yağsız vücut kütlesi ve kas kütlesi kazanmanıza yardımcı olacaktır. Amacınız sağlıklı bir şekilde kilo almaksa hatırlamanız gereken bazı şeyler.

Az Ve Sık Ye

İştahınız zayıfsa, “az ve sık” yemeye çalışın. Bu, öğünlerinizden küçük porsiyonlar almak ve öğünler arasında ara öğünler aldığınızdan emin olmak anlamına gelir. Öğün atlamaktan kaçının ve atıştırmalıklarınızı mümkün olduğunca besleyici yapın.

kilo almak

İçeceklerinizi Yemek Öncesi / Yemek Sırasında Değil, Yemekten Sonra Alın

Yemeğimizi içmeden önce yiyerek, midemizde yiyecekle doldurmak için mümkün olduğunca fazla yer tasarrufu sağlayabiliriz. İçecekler genellikle midemizde kapladıkları alan için yiyeceklerden daha az enerji içerir. Bu nedenle önce yemek yemek ve sonra bir içki almak, mümkün olduğunca fazla enerji almamıza yardımcı olacaktır.

Atıştırma Alışkanlığı Geliştirin

Atıştırmalıklar, diyetimize ekstra enerji eklemenin harika bir yoludur. Ev dışındayken hareket halindeyken taşıyın veya TV izlerken biraz atıştırın. Her küçük atıştırmalık, kilo alımı için en çok ihtiyaç duyulan kalorileri toplamaya yardımcı olabilir.

Kilo Almaya Çalışırken Mümkünse Biraz Egzersiz Yapın

Kilo almaya çalışırken hafif egzersiz yaparak vücudumuzun hem kas hem de yağ depoları oluşturmasına yardımcı oluruz. Yürüme, bahçe işleri ve bisiklete binme gibi hafif egzersizlere devam edin. Egzersiz iştahınızı artırmanıza bile yardımcı olabilir!

Size Uygun Kişiselleştirilmiş Tavsiye İçin Bir Diyetisyenle Konuşun

Bir diyetisyenle konuşmak, yaşam tarzınıza, alışkanlıklarınıza ve yemek tercihlerinize uygun tavsiyeler almanıza yardımcı olabilir. Kilo almak istiyorsanız, bir diyetisyenden kişiselleştirilmiş tavsiye almak, daha önce neden kilo alamadığınızı anlamanın anahtarı olabilir.

Lütfen bu makaledeki tavsiyelerin herkese uygun olmayabileceğini unutmayın. Kilonuz hakkında endişeleriniz varsa, kişiselleştirilmiş tavsiye için aile doktorunuz ve diyetisyeninizle konuşun.

Protein Alımınıza Dikkat Edin

Protein, dokuyu yeniden inşa etmek ve kasları onarmak için önemlidir. Ancak fazla protein kaslarınızda depolanmaz. İdrar yoluyla atılır, bu yüzden aşırıya kaçmanıza gerek yoktur. Protein, günlük kalorinizin yüzde 10 ila 15’ini almalıdır. Kilo almanıza yardımcı olmak için, yediğiniz her şeyin bir kaydını tutun ve bunları, öğünlerinize sağlıklı bir şekilde eklemenize yardımcı olabilecek kayıtlı bir diyetisyenle gözden geçirin.

Karbonhidratlara Dikkat Edin

Karbonhidratlar, kaslarınızda depolanan glikojeni sağlayan yağsız kilo alımı için önemli bir besindir. Eğer aktifseniz, egzersizlerinizi beslemek ve kaslarınızı doyurmak için glikojen için yeterli karbonhidrat alımına ihtiyacınız vardır. Karbonhidratlar günlük kalorinizin yüzde 55 ila 65’ini oluşturmalıdır.

Kuru Hurma ve Süt Kilo Almak İçin İyidir

Kuru hurmalar, zengin besinler olarak kategorize edilir. Neden soruyorsun? Kuru hurmalar, sağlığımız ve zindeliğimiz için hayati önem taşıyan A, C, E, K, B2, B6 vitaminleri, niasin ve tiamin gibi vitaminlerle doludur. Fazla kilo almadan yeterli kasları kazanmanıza yardımcı olan iyi bir protein, şeker, enerji ve vitamin kaynağıdırlar. Kilo alma sürecini hızlandırmak için onları sütle eşleştirin. Yaklaşık 20 ila 30 gün içinde görünür sonuçları görün.

Mango ve Sütü Birlikte Eşleştirin

Günde üç kez bir adet olgun mango yiyin ve mangoyu yedikten sonra bir bardak ılık sütle eşleştirin. Mango, vücut kütlenizi artırmaya yardımcı olan yeterli miktarda karbonhidrat, şeker ve protein içerir. Bir ay sonra göze çarpan sonuçlar göreceksiniz.

Patatesleri Kaynatmayın, Pişirin

Karbonhidratlarla dolu diyetinize patates eklemek vücut ağırlığınızın artmasına yardımcı olacaktır. Bunları yemenin en iyi yolu tereyağ ile ızgara yapmak veya pişirmektir. Ancak ara sıra patates kızartması yemenin bir sakıncası yoktur. Sızma yağ kullanarak havayla kızarttığınızdan emin olun.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap