Mikrodalgada Asla Tekrar Isıtmamanız Gereken 6 Yiyecek

Elbette, bir mikrodalga birçok yiyeceği yeniden ısıtabilir. Hızlı bir öğle yemeği veya telaşsız evde yediğiniz bir akşam yemeği söz konusu olduğunda dünden kalan yemeklerinizi ısıtarak tekrar yemenize imkan sağlar. Ne yazık ki, belirli yemekleri yeniden ısıtmak sizi gıda zehirlenmesi veya daha kötü risklerle karşı karşıya bırakabilir. İşte bu yazımızda sağlığınız nedeniyle asla yeniden mikrodalga fırınında ısıtmamanız gereken yiyeceklerden bahsedeceğiz.

Pirinç

Pirinç, gıda zehirlenmesine neden olabilen bir bakteri olan Bacillus cereus adındaki bakterilerini içerir. Bu bakteriler pişirme yoluyla hayatta kalabilir ve pişmiş pirinç oda sıcaklığında ne kadar uzun süre kalırsa bakterilerin büyüyüp çoğalması o kadar olasıdır. Pirinç ile yaptığınız pilav hızla soğuduğundan ve yemeden önce yeniden ısıtılmadığından emin olun. Ve eğer 24 saatte dışarda kaldıysa bu pilavı güvenliğiniz için çöpe atmalısınız.

Tavuk

Kalan tavuğu ısıtmanın tehlikeli olabileceğini muhtemelen duymuşsunuzdur. Yeniden ısıtılmış tavuğun gıda zehirlenmesine yol açacağı kesinlikle doğru olmasa da, süreci doğru yapmak zordur.  Tavuğu yeniden ısıtmanın teknik olarak uygun olduğunu bilinmektedir. Fakat bu süreci doğru yapmalısınız. Tehlikeli bakterilerin öldürülmesini sağlamak için tavuğun her bir parçasının en az 80 derece sıcaklığa ulaştığından emin olmanız gerekir. Bunu yapmanın tek yolu bir pişirme termometresi kullanmaktır. Ayrıca, yeniden ısıtmayı planlıyorsanız, pişmiş tavuğun her zaman 6 derecenin altında tutulduğundan emin olmalısınız. Ve üç günden fazla süredir yenilmeyen pişirilmiş tavukları çöpe atmanız gerekmektedir.

Mikrodalga

Çok Haşlanmış Yumurta

Haşlanmış yumurtalar, harika bir atıştırmalık için önceden ısıtılabilir ancak onları çok sıcak yemeyi tercih ederseniz mikrodalgayı kullanmamalısınız. Haşlanmış yumurta nem içerir ve ısındıkça buhar birikir. Kabuk buharın dışarı çıkmasını engeller yani yumurtayı soyduğunuzda patlayacaktır. Haşlanmış bir yumurtayı yeniden ısıtmanın en iyi yolu, onu 10 dakika boyunca kaynamış su dolu bir kaseye koymaktır.

Patates

Patates sevenler için üzücü bir haber patatesleri yeniden ısıtmak sizi hasta edebilir. Patateslerin yeniden ısıtılmasındaki sorun aslında onları mikrodalga veya fırında ısıtma süreci değildir. Pişmiş patatesler oda sıcaklığında çok uzun süre soğumaya bırakılırsa botulizme neden olan bakteriler oluşabilir. Yemek çok sıcak görünse bile, yeniden ısıtma patatesi her zaman bakterileri öldürecek kadar sıcak tutmaz. Patateslerinizi servis yaptıktan hemen sonra buzdolabına koymadıysanız, ertesi gün yiyerek gıda zehirlenmesi riskine girmeyin.

Balık

İlk seferinde balığın fazla pişirilmesinden kaçınabilir ve yeniden ısıtmak özellikle ince filetoları kurutmasına neden olabilir. Somon gibi daha yağlı çeşitler de ısıtıldıklarında daha keskin aromalar üretirler. Kalan balığı soğuk olarak yanına bir tabak ızgara sebzeye ekleyerek servis edebilirsiniz.

Hindi Eti

Bir günlük hindi etini mikrodalgada ısıttığınızda bu eti tamamen kurutacaktır. Tamamen ısıtmaktan kaçınmak ve bunun yerine dünden kalan hindi etini soğuk sandviçler ve salatalar için ayırmak en iyisidir. Eğer sıcak bir hindi yemeği olsun isterseniz, et suyunu kaynatın ve etleri içine atın. Bu suda bekleteceğiniz etler kurumadan ısıtmaya yardımcı olur.

Buzdolabından veya dondurucudaki yemekleri yeniden ısıtmak tek seferlik bir fırsattır. Bunun nedeni ne kadar çok kez yiyecekleri soğutup yeniden ısıtırsanız, bakteri büyümesi ve gıda zehirlenmesi riski o kadar yüksek olur ve aynı zamanda hoş olmayan tatların oluşma olasılığını da artırır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap