Hangi Çay Neye İyi Gelir?

Bitkilerden, meyvelerden, tohumlardan veya köklerden yapılan ve sıcak suyla demlendirilen bitki çayları, tek başına aromadan fazlasını sunar. Birçoğu antioksidanlar içerir, stresi ve endişeyi giderir ve hastalık ve enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olur. Bitki çayı ayrıca sindirim sistemini rahatlatmaya ve cildin esnekliğini artırmaya yardımcı olabilir. Peki hangi çay neye iyi gelir?

Zencefil Çayı

Hangi çay neye iyi gelir arasında zencefil çayı, sağlıklı, hastalıklarla savaşan antioksidanlardan oluşan bir punç içeren baharatlı ve lezzetli bir içecektir. Araştırmalar, iltihapla savaşmaya yardımcı olduğunu ve bağışıklık sistemini uyardığını gösteriyor, ancak en çok mide bulantısı için etkili bir çare olduğu biliniyor.

hangi çay neye iyi gelir

Papatya Çayı

Papatya en çok sakinleştirici özellikleriyle bilinir ve araştırmalar bu kanıtı destekler. Aynı zamanda adet öncesi semptomları ve yüksek kan lipidi, kan şekeri ve insülin seviyelerini hafifletmeye yardımcı olduğu da bilinmektedir.

Dahası, papatya sadece bir uyku yardımı olarak faydalı olmayabilir. Ayrıca antibakteriyel, antiinflamatuar, antidepresan ve karaciğer koruyucu etkilere sahip olduğuna inanılıyor.

Hibiscus Çay

Hibiscus çayı, ebegümeci bitkisinin rengarenk çiçeklerinden yapılır. Pembe-kırmızı bir renge ve ferahlatıcı, ekşi bir tada sahiptir. Sıcak veya buzlu olarak içilebilir.

Hibiscus çayı, antiviral özelliklere sahiptir ve bazı grip türleriyle mücadelede etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca yüksek tansiyon üzerinde olumlu bir etkisi olduğu ve oksidatif stresle mücadele ettiği kanıtlanmıştır. Ancak bazı diüretik ilaçlarla veya aspirinle alınmamalıdır.

Lavanta Çayı

Lavanta çayı, lavanta bitkisinin mor tomurcuklarının sıcak su ile demlenmesi ile yapılır. Bu çay en çok sinirleri sakinleştirmesi, daha iyi uykusu, sinirleri yatıştırması ve cilt sağlığını iyileştirmesiyle bilinir. Aromaterapide yaygın olarak kullanılan lavanta çalışmaları, anksiyete, depresyon ve yorgunluğa yardımcı olduğunu göstermektedir.

Melisa Çayı

Melisa çayı hafif, limonlu bir tada sahiptir ve umut verici sağlık özelliklerine sahip gibi görünmektedir. Küçük bir çalışmada, altı hafta boyunca limon otu çayı içen kişiler arterlerin esnekliğini artırdı. Arter sertliği, kalp hastalığı, felç ve zihinsel gerileme için bir risk faktörü olarak kabul edilir.

Aynı çalışma aynı zamanda gelişmiş cilt elastikiyetini de göstermektedir. Ek çalışmalar, kan lipit seviyelerinin, antioksidan enzimlerin, gelişmiş ruh halinin ve hafıza fonksiyonlarının iyileştiğini göstermiştir. Ayrıca sakinliği iyileştirmede ve stresi azaltmada etkili olduğunu göstermiştir.

Nane Çayı

Dünyada en çok tüketilen bitki çaylarından biri olan nane çayı, önemli antimikrobiyal ve antiviral aktivitelere, güçlü antioksidan ve antitümör etkilere ve bazı antialerjenik potansiyele sahiptir.

Nane çayı en iyi sindirim sistemi sağlığını desteklediği bilinirken, aynı zamanda antioksidan, antikanser, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir. Çalışmalar ayrıca nane yağının mide bulantısı, kramplar, spazmlar ve mide ağrısını hafifletmeye yardımcı olabileceğini buldu.

Rooibos Çayı

Rooibos çayı bilim adamları tarafından yakın zamanda araştırılmaya başlandı. Ön kanıtlar, rooibos çayının kemik sağlığını iyileştirmeye ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor, ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

Bir çalışma, altı hafta boyunca günde altı fincan rooibos çayı içmenin, iyi HDL kolesterolü artırırken kötü LDL kolesterol düzeylerini düşürdüğünü buldu. Rooibos, Güney Afrika’dan gelen bir bitki çayıdır. Rooibos veya kırmızı çalı bitkisinin yapraklarından yapılır.

Kuşburnu Çayı

Kuşburnu çayı, gül bitkisinin meyvesinden yapılır. C vitamini ve antioksidan bakımından yüksektir. Araştırmalar, kuşburnu çayının iltihaplanmayı azalttığını, kilo yönetimi için etkili olabileceğini ve cilt elastikiyetini iyileştirdiğini gösteriyor.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap