Ateşli Çocuk Nedir? Hangi Çocuklar Ateşli Kabul Edilir?

ateşli çocuk nedir

Ateşli çocuk tanımı, yeni doğan döneminden itibaren 18 yaşına kadar bütün çocukluk çağında, çocukların vücut sıcaklığının 38 santigrat derece (makattan) veya üzerinde saptanması durumu olarak kabul görmektedir.

Ateş ölçümü sırasında, vücudun öz sıcaklığına (hipotalamustaki kanın sıcaklığı) en yakın sıcaklık makattan ölçülmektedir ancak özellikle yeni doğan bebekler olmak üzere 4 yaşından büyük çocuklarda makattan ateş ölçümü önerilmemektedir. Ateşli çocuk için makattan ateş ölçümü çocuklarda makat yaralanmasına neden olabilir ve aynı derecenin başkası tarafından istenmeden kullanılması durumu hastalık bulaştırabilir. Ayrıca makattan ateş ölçümü zordur.

Yeni doğan bebeklerde (4 haftaya kadar) koltuk altı, 4 hafta ile 5 yaş arası çocuklarda koltuk altı veya kulaktan ölçüm yapılır. Ayrıca bu yöntemler daha kolaydır ve çabuk sonuç alındığı için önerilmektedir. 5 yaştan itibaren ise daha büyük çocuklarda ağızdan ölçüm yapılabilir.

Ancak unutulmamalıdır ki ağızdan ve de koltuk altından yapılan ölçümler makattan yapılan ölçüme göre 0.5 ila 1 derece daha düşük çıkabilir. Kulaktan ölçüm ise makattan yapılan ölçümün derecesine daha yakındır. Çocuklarda ateş ölçümlerini gün içerisinde 7-8 defa yapılabilirsiniz. Daha fazla ateş ölçümü çocuklarda ara sıra huzursuzluk yaratabilmektedir.

Ateşli Çocuklarda Tedavi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Çocuklar ateşleri varken oldukça huzursuz olabilirler. Bu yüzden ateş tedavisinin temel amacı da çocuklardaki huzursuzluğun giderilmesidir. Ateşli çocuklarda alınabilecek bazı önlemler bulunmaktadır. Örneğin hafif ateşi olan çocuklarda kulaktan ölçümde 38-39 derece olarak ele alalım. Çocuğunuzu daha ince giydirilmeli ve bol su içmesini sağlamalısınız. Daha yüksek ateşli durumlarda ise çocuğunuza önce ateş düşürücü ilaç verilmeli ve bol su içirilmelisiniz. Tabii bu sırada da çocuğunuzu yine ince giydirmeyi ihmal etmemelisiniz. Eğer yaptığınız bu işlemlere rağmen çocuğunuzun ateşi geçen yarım saat ile 45 dakikada düşmemiş ise hâlâ ılık su ile banyo veya sadece başını yıkayarak ateşini düşürebilirsiniz. Eğer çocuğunuz yıkanma sırasında titriyorsa çocuğunuzu giydirebilirsiniz.

Ateşli dönemlerde çocukların vücudunun basal metabolizması artmaktadır. Bu artış bazı özel çocuklar için sıkıntı yaratabilir. Mesela ateşi çıkan bazı çocukların sınırda olan hastalık dengeleri bozulabilir. Bu yüzden özel ilgi gösterilmesi gereken bu çocuklarda yüksek ateş beklenmeden anında ateş düşürücü tedaviler ile iyileştirilmelidir. Eğer çocuğun akciğer hastalığı, diyabet, metabolik hastalığı veya böbrek yetersizliği varsa yüksek ateşi olan çocuklarda hastalığın ağırlaşması görülebilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap