Yenidoğan Bebekler Neden Komik Gözükürler ?

Yeni doğan bebek rehberi

Yenidoğan Bebeklerde Oluşan Değişimler

Yenidoğan  bebeklerin çok az bir kısmı ilk doğdukları an güzel gözükmektedir. Neler yaşadıklarını düşündüğünüzde aslında bu sonuç pek şaşırtıcı değil ama kafalarının bu kadar sivri olması gerçekten normal mi? İşte yeni doğan bebeklerin neden bu kadar komik göründüğüne dair tepeden tırnağa bir araştırma yazısı sizlerle…

Yenidoğan bebeğin başı biraz şekilsiz veya sivri görünebilir. Buna kalıplama denir ve bebekler doğum kanalından geçerken (veya doğum sırasında bir vakum çıkarıcı kullanıldığında) olur. Bebeğinizin başı bir veya iki hafta içinde genellikle olması gereken forma dönmektedir. Sezaryen ile doğan bebekler doğum kanalından gelmez. Bu yüzden yeni doğdukları görünüm açısından bir avantaja sahiptirler. Başları sıkılmadıkları için güzel ve yuvarlak çıkarlar ve vajinal yolla doğan birçok yeni doğan bebek gibi yüzleri şişmez.

Bebeğinizin kafasında bulunan fontanel adı verilen yumuşak noktalar, kafatasında kalın bir deri tabakasıyla kaplı elmas şeklindeki açıklıklardır. Bu açıklıklar (biri önde diğeri arkada) bebeğinizin kafatası kemiklerinin, doğum kanalından geçerken sıkışmasına neden olur. Arka fontanelin kapanması yaklaşık altı ay sürer. Ön taraf 12 ila 24 ay arası bir sürede geçer.

Yenidoğan bebekler sıklıkla beşik başlığı geliştirirler. Bunun anlamı kafa derisinde kızarıklık ve pullanmaların olması demektir. Genellikle bu durum da birkaç hafta veya ay içerisinde geçer ve nadiren rahatsızlık veya kaşıntı oluşturur. Bebeğinizde beşik başlığı fark ederseniz eğer saçını hafif bir bebek şampuanıyla biraz daha sık yıkamayı ve yumuşak kıllı bir fırçayla fırçalamayı deneyebilirsiniz.

NOT: İlaçlı şampuanları kullanmadan önce bebeğinizin doktoruna danışmanızda fayda vardır. Çünkü hassas cildi tahriş edebilirler.

Yenidoğan Bebeklerin Kolları ve Bacakları

Yenidoğan bebeklerin kol ve bacak gelişimleri.
Yenidoğan bebeklerin kol ve bacak gelişimleri.Foto: Pixabay

Bebeğinizin, rahminizde bu kadar çok zaman geçirdikten sonra daha geniş bir alana, özgürlüğe alışması ve biraz gevşemesi için zamana ihtiyacı vardır. Kolları ve bacakları bir veya iki hafta içinde açılacaktır. Yürümeye başlayana kadar muhtemelen biraz çarpık bacaklı görünecektir.

Yenidoğan Bebeklerin Karınları

Bebeğiniz, yeni doğduktan sonra ilk haftasında biraz kilo kaybedebilir ancak ikinci haftada tekrar kazanmalı ve sonraki aylarda karnını hızla doldurmalıdır. 10 ila 21 gün sonra, bebeğinizin göbek kordonu düşer ve sevimli küçük bir göbek deliği oluşur. Bazen de biraz kanlı sıvı sızabilecek ham bir nokta bırakır. Bu yüzden temizliğini biraz alkole batırılmış pamuklu çubukla gerçekleştirebilirsiniz ve o bölgeyi kuru tutmanızda fayda vardır. Zamanla da kendi kendine iyileşmeye başlar.

Yenidoğan Bebeklerin Saçları

Yenidoğan bebeğinizin saçına gelince burada bazı sürprizlere hazırlıklı olun. Dünyada oldukça farklı örnekler mevcuttur örneğin Afro-Amerikalı bebeklerin düz saçları olabiliyor ya da koyu saçlı beyaz çiftler parlak kızıl veya sarı saçlı bebeklere sahip olabiliyor. Doğan bebeğiniz tamamen saçla doğmuş olsa bile, ilk birkaç hafta veya ay içinde bir kısmını veya tamamını kaybetmeye başlayabilir. Bu genellikle bebekler sırtüstü çok zaman geçirdiği için olmaktadır. Ancak endişelenmeyin çünkü saçları tamamen farklı bir renk olarak da olsa tekrar uzayacaktır. Saç dokusu da ilk altı ayda sıklıkla değişir. Örneğin bebeğinizin gevşek, ince bukleleri yerine daha iri, daha sıkı halkaların büyüdüğünü görebilirsiniz.

Yenidoğan Bebeklerin Gözleri

Yenidoğan bebeklerde gözler.Foto: Pixabay

Birçok Afro-Amerikalı, Asyalı veya Arap yenidoğan bebekleri, renklerini önemli ölçüde değiştirmeyen koyu gri-kahverengi gözlerle doğar ancak bazıları 6. aya yaklaştıkça koyulaşan ela gözlerle sahip olabilirler. Hepsinde olmasa da çoğu beyaz bebeklerin, kalıcı renklerini ortaya çıkarması aylar veya yıllar sürebilir. Çoğu zaman doğan bebeklerde 6-9 ayda gördüğünüz göz rengi kalıcı göz rengidir.

Bazen doğan bebeğin gözlerinin beyazında kırmızı noktalar olur. Endişe verici görünse de bu doğum travmasının zararsız bir yan etkisidir. Subkonjonktival kanama olarak adlandırılır ve birkaç gün içinde tamamen geçmesi beklenir.

Yenidoğan Bebeklerin Kulakları

Yeni doğan bebeğinizin kulakları yumuşak ve sarkık olabilir. Hatta kenarlarından biri biraz bükülmüş olabilir. Bebeğinizin kulaklarındaki kıkırdak sertleştikçe kulakları daha belirgin hâle gelecektir.

Yenidoğan Bebeklerin Burunları

Yeni doğan bebeğinizin burnu doğum sırasında üzerindeki baskıdan dolayı şişebilir. Aynı zamanda biraz düzleşmiş ya da yamuk olabilir. Bebeğinizin burnundaki görünüş hayatının ilk yılında biraz değişecektir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap