Bebeklerde Gaz Belirtileri, Nedenleri ve Önlemek için Etkili Ev Çözümleri

bebeklerde gaz

Bebeklerde gaz oluşumu çok yaygın bir sorundur. Bu sorundan birkaç faktör sorumludur. Normalde bebeklerin geğirme gibi doğal savunma mekanizmaları vardır ancak sık görülen gaz problemleri, yeni doğan bebeğiniz için ciddi bir sorun olabilir çünkü onları gerçekten oldukça huysuz ve telaşlı bir hâle getirebilir.

Bebeğinizin gazına dikkat etmeniz son derece önemlidir. Bu yüzden en kaliteli bebek formülünü seçmenizde fayda vardır. Ayrıca, herhangi bir gaz belirtisi ve semptomu hakkında ekstra dikkatli olmalısınız. Bu yazımızda, bebeklerinizdeki gaz belirtilerini, nedenlerini ve önlemek için yapabileceğiniz bazı etkili ev çözümlerini araştırdık.

Öncelikle, her bebekte gaz problemi olması son derece normaldir. Özellikle yeni doğan ve meme emen bir bebekte anne sütü ile birlikte şişkinlik oluşur ve bu gazı çıkaramazsa ağlamaya başlar. Siz bebeğinizin gazını çıkarana kadar da huysuzluğu devam edecektir. İşte bu yazımızda bebeklerde gaz belirtileri, nedenleri ve önlemek için yapılabilecek ev çözümleri nelerdir sorularını sorduk ve cevapları sizler için derledik. Merak ettiğiniz sorular üzerinden aşağıdaki başlıkları derledik; 

  • Bebeklerde Gaz Nedir?
  • Bebeklerde Gaz Belirtileri
  • Profesyonellerden Ne Zaman Tıbbi Yardım Alınmalı?
  • Bebeğiniz için Ne Yapabilirsiniz?
  • Bebeğinizin Gazdan Kurtarmak için Ana Çözümler

Bebeklerde Gaz Nedir?

Bebeğinizde esas olarak iki nedenden dolayı gaz oluşabilir. Diyetin neden olduğu bakteriyel hareket yoluyla gastrointestinal sistemdeki havayı mideye veya gaz üretimine yutuyorlar. Yeni doğan bebeklerde oluşan gazın nedenlerini aşağıda sizler için sıraladık…

A. Hızlı İçen Bebekler

Süt içen bebekler sürekli ve kontrollü bir hızda içmelidir. Bazı bebekler, şişeyi dikey olarak tutarak ağız dolusu yudumlar almaya alışmıştır. Böylece, sütle birlikte hava da emilir ve bebeklerde şişkinlik ile sonuçlanır.

B. Gevşek Ağız Hareketi

Bazen bebekler, memenin veya biberonun kötü konumlandırılması nedeniyle memeyi veya biberonu düzgün şekilde ememez. Bu, meme ile ağız arasında, havanın sütle birlikte mideye girebileceği önemli bir delik bırakabilir. Bu, bebeklerde gazın yaygın nedenlerinden biridir.

C. Besleme Arasında Geğirme

Bebekler kendi başlarına yapamayacakları için beslenme zamanı arasında düzenli olarak geğirtmeniz gerekir. Geğirme, gastrointestinal sistemde üretilen fazla gazı serbest bırakmalarına yardımcı olur.

D. Çok Ağlamak

Çoğu zaman bebekler çok fazla ağlar çünkü bir tür ağrı veya rahatsızlıktan şikayetçidirler. Çok fazla ağlamak bebeğinizin yorulmasına ve mideye daha fazla hava solumasına neden olabilir, bu da bebeklerde gaz ağrısına neden olabilir.

E. Annenin Diyeti

Annenin diyeti bebeğin aldığı anne sütünün kalitesi için çok önemlidir. Bazı gıdalar anne sütünün içine girebilen ve bebeklerde gaz ağrılarına neden olabilecek bileşikler içerebilir.

F. Erken Doğumdan veya Diğer Sebeplerden Dolayı Oluşan Kötü Bağırsak Sağlığı

Bağırsak sağlığımız genel sağlığımızı belirlemede çok önemlidir. Bağırsaklarımız çok sayıda mikrop içerir, bu da onu sofistike bir ekoloji hâline getirir. Bebeğinizin bağırsak sağlığındaki her türlü rahatsızlık veya problem, bebeğin mide gazı ağrısına ve hatta kabızlığına neden olabilir. Bu tür problemlerin başka belirtileri de olacaktır.

Bebeklerde Gaz Belirtileri

bebeklerde gaz
Bebeklerde gaz

Bebeğinizde gaz problemleri varsa çeşitli belirtiler gösterecektir. Bebeklerde gaz belirtileri aşağıdaki gibidir;

A. Huysuz ve Mızmız

Bebeğiniz, gazlı bir karnı varsa, huysuz ve mızmız davranacaktır. Bu davranış beslendikten hemen sonra yoğunlaşacaktır. Bununla birlikte, bebeğiniz her zaman huysuz ve mızmızsa başka problemler de olabilir.

B. Şişkinlik

Gaz sorunu varsa bebeğinizin karnı gergin olacaktır. Normalde yumuşak ve rahat hissetmelidir. Şişkinlik, bebeğinizin midesindeki sıkışmış gazın bir reaksiyonu olarak da ortaya çıkabilir.

C. Elleri ve Ayakları Fırlatma

Gaz sorunları bebeğinizi rahatsız edecek ve bunu davranışları ile ortaya koyacaktır. Bebeğiniz, huysuz ve mızmız olmanın yanı sıra, midesinde rahatsız edici hislere tepki olarak bacakları ve kolları sürekli ileri geri sallayacaktır.

D. Mide Gurultusu

Gastrointestinal sistemde geliştirilen gaz, genellikle midede gurultu sesi çıkarır.

E. Kıvranma ve Ağlama

Bebeğinizin karnındaki gaz problemi yoğunsa, bebeğiniz acıdan dolayı ağlayabilir veya kıvranabilir.

Profesyonellerden Ne Zaman Tıbbi Yardım Alınmalı?

Bebeğinizin gazdan dolayı acı çekmesini izlemek hiç hoşunuza gitmeyecektir. Gazlı karın, bebekler için ortak bir konudur. Bebeklerin gaz problemleri için birçok ev ilaçları vardır. Bununla birlikte, bebeğiniz aşağıdaki durumlardan herhangi birini gösteriyorsa, bir çocuk doktorundan tıbbi yardım almanızı tavsiye ederiz;

  • Bebeğinizin kronik bir kolik sorunu varsa eğer hafta boyunca saatlerce sürekli ağlıyorsa.
  • Bebeğiniz ishal veya şiddetli kabızlık çekiyorsa.
  • Bebeğiniz düzgün bir şekilde yemek yemiyor ve içmiyorsa.
  • Uzun süre ateşi varsa.

Bu belirtiler gastroözofageal reflü veya enfeksiyon ve gıda alerjisi gibi bazı ciddi tıbbi sorunları gösterebilir. Bu sorunlardan herhangi biri ortaya çıkarsa, bebeğinizi bir çocuk doktoru tarafından kontrol ettirmelisiniz.

Bebeğiniz için Ne Yapabilirsiniz?

Bebek gazı sorunları ile ilgili olarak, her duruma uygun özel bir bebek gazı ilacı yoktur. Reçetesiz satılan ilaçları kullanmamaya çalışın çünkü bunlar, bebekler için tasarlanmamıştır. Amerikan Pediatri Akademisi’ne göre, bebeğinize bu gaz sorununu çözecek simetikon gaz damlaları verebilirsiniz.

Bebeğinizin kronik bir kolik sorunu varsa, kolik bebekleri tedavi etmek için uzmanlaşmış bazı formülleri deneyebilirsiniz.

Bununla birlikte, bu tedavi her zaman işe yaramaz. Bu nedenle, bir çocuk doktoruna danışmadan bu eylemi gerçekleştirmenizi önermiyoruz. Kesinlikle bebeğinize biraz rahatlama sağlamak için yardımcı olacak birçok güvenli ve etkili ev ilaçları vardır. Aşağıda bebeğinizin gaz problemi için bazı ev yöntemlerini sizler için araştırdık…

Bebeğinizin Gazdan Kurtarmak için Ana Çözümler

Bebeğinizin Gazdan Kurtarmak için Ana Çözümler
Bebeğinizin Gazdan Kurtarmak için Ana Çözümler

A. Meme Ucunu İyi Kapatın

Küçük çocuğunuzu emzirirken, bebeğinizin göğsü düzgün bir şekilde kilitlediğinden emin olun. Yani memeniz ile bebeğinizin ağzı arasında herhangi bir boşluk bırakmamalısınız. Bu şekilde, hava bebeğinizin karnına girmez. Sorun annenin diyetinden kaynaklanmadıysa en etkili yöntemlerden biridir.

B. Biberon Ucunun Boyutunun Doğruluğu

Bebeğiniz için doğru biberon ucunu seçmeniz oldukça önemlidir. Şişe ucunun doğru boyutunu belirlemenin spesifik bir yolu yoktur. Deneme-yanılma yöntemiyle öğrenmelisiniz.

C. Diz İtme Egzersiz

Diz itme egzersizi bebeğinizdeki gaz problemlerini gidermede çok yardımcı olur. Karın üzerinde hissedilen basınç, gıda sindirimi için de çok yararlıdır. Bebeklerde oldukça işe yarayan bir yöntemdir. 

D. Yağlı Masaj

Yağlı masaj, bebeğinizi yatıştırmak için çok etkilidir. Diğer birçok cilt faydası ile birlikte gıda sindirim sürecine de yardımcı olur. Zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı bebeğiniz için en iyi seçenektir. Ellerinizi yağa batırın ve bebeğinizi yağlı ellerinizle hafifçe ovalayın. Tüm vücuda masaj yaptıktan sonra, elinizi saat yönünde ovarak karnınıza masaj yapın.

E. Geğirtme

Geğirme, bebek gazının giderilmesi için çok önemli bir uygulamadır. Bebeğinizi düzenli olarak beslenme zamanları arasında geğirtmelisiniz. Bebeğinizin midesindeki sıkışmış gazı serbest bırakmasına yardımcı olur.

F. Annenin Diyeti

Annenin diyeti bebeğin gaz sorunlarının nedeni olabilir çünkü bazı gıda bileşikleri, emzirme yoluyla bebeğe geçebilir. Farklı gıdaların etkileri, anneden anneye ve bölgesel gıda alışkanlıklarına göre değişebilir. Genellikle, lahana, brokoli ve fasulye gibi sebzeler bu tür problemler yaratabilir. Bebeğinde gaz problemleri veya kronik kolik sorunu varsa, narenciye ve süt ürününden de anne kaçınılmalıdır.

Not: Bu gıdalar bazı gerekli besinleri içerir. Bu yiyecekleri annenin diyetinden tamamen kesmek yerine, mümkün olduğunca sınırlamaya çalışın.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap