Çocuğunuzu istismardan korumak için yapmanız gerekenler!

Çocuk istismarı toplum olarak içimizi yakan çok derin bir mesele. Her gün haberlerde bu üzücü olaylarla karşılaşıyoruz. Ülkemizde kanayan bir yaradır çocuk istismarı. Cinsel istismara uğrayan çocuk sayısı her yıl artarken bizler sadece ortaya çıkanlardan haberdar olabiliyoruz. Bir de ortaya çıkmayan olaylar var…

Çocuk istismarını önleyebilmek mümkün.

Çocuğunuzu istismardan koruyabilmek için dikkat etmeniz gerekenler: 

1. İlk olarak yaşadığınız çevre, çocuğunuzun oyun oynadığı yerler, gittiği okul çok önemli. Çocuklarınızın oyun arkadaşlarını, okul arkadaşlarını iyi araştırın, onları ve ailelerini tanımaya çalışın. Gerekirse evinize davet edin ve çocuklarınızın vakit geçirdiği insanlar hakkında fikir edinmeye çalışın. Çevrenize yeni taşınan kimseler varsa ve çocuğunuzla çok ilgiliyse, o kimseler hakkında biraz bilgi toplayın bunlar çocuklarınızı korumak için ilk ve en önemli adım.

2. Teknoloji konusunda bilgi sahibi olmaya çalışın, teknolojiye uzak kalmayın, çocuklarınızdan daha fazlasını öğrenin ki onların internette karşılaşabilecekleri her şeyi tabi ki onların da izniyle kontrol altına alabilin. İnternet onların en çok savunmasız yakalandığı yerlerden biri. Gizlice değil ancak onlara gerekçesini anlatıp ikna ederek bunu sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz.

3. Ergenlik çocuklar için en zor dönemdir bu dönemde çocuklarınızla iletişiminizi güçlü tutmalısınız. Onları iyi dinlemeli ve anlamalısınız. Eğer iletişim kurmakta zorlanıyorsanız veya kendisini size açmıyorsa profesyonel yardım seçeneğine başvurun. Aranızdaki iletişimin kopmaması cinsel istismarın önüne geçebilmek için çok önemli.

4. Çocuklarınıza uzak kalmayın hal ve hareketlerini iyi gözlemleyin. Farklı davranışlar sergiliyorlar mı, davranışlarında belirgin bir değişiklik var mı takip edin. Eğer garip davranışlar seziyorsanız sebebini sorun. Ona yaklaşmakta sorun yaşıyorsanız, sebebini öğrenemediğiniz garip davranışlar fark ediyorsanız profesyonel yardıma başvurun.

5. Çocuklarınıza özel bölgelerini öğretin, küçük yaşlardan itibaren anlatın ve o bölgelerine kimsenin dokunmasına izin vermemesini öğretin. Birisi ona bu şekilde yaklaşırsa şaka yollu bile olsa bağırmasını ve yardım istemesini söyleyin.

6. Sır saklamanın doğru bir şey olmadığını öğretin çocuklarınıza öğretin. Bunun ispiyonculuk olmadığını kendisini korumak için gerekli olduğunu anlatın. gerektiğini öğretin. “Aramızda sır, sakın bundan kimseye bahsetme” cümlesi çocuk istismarcılarının sık kullandığı bir cümledir.

7. Tüm bunların yanında herkese şüpheci yaklaşan bir paranoyak haline de dönüştürmemelisiniz kendinizi ve çocuklarınızı. İnsanlara güven duygusunu da kaybetmemeliler. Saçlarını okşayan, kendilerini seven insanlara değil özel bölgelerine yaklaşan, dokunmaya çalışan insanlara ters tepki vermeliler.

8. Çocuklarınıza istemedikleri hiçbir şeyi yapmak zorunda olmadıklarını öğretin. Çocuğunuz yeri geldiğinde hayır demesini öğrenmeli. Kim olursa olsun istemediği bir şeyi yapmasını isteyen herkesi reddedebileceğini bilmeli. Büyüklerinin sözünü dinle, her istediklerini yap gibi durumlar ülkemizde en çok düşülen hatalardan biri. Unutmayın cinsel istismar en çok aile bireylerinden geliyor.

9.Hiç kimsenin çocuğunuzu tehdit etmesine izin vermeyin buna siz de dahilsiniz. Şunu yapmazsan böyle yaparım, sözümü dinlemezsen sana ceza veririm gibi şeyler asla söylemeyin. Çocuğunun tehditlere pabuç bırakmayan bireyler olması sizin elinizde. Çocuk istismarcılarının en çok kullandığı yöntemlerden birisi tehdittir. Çocuk kimseye anlatmasın diye onu sık sık tehdit ederler.

10. Siz de çocuklarınızın güvenini kaybetmemelisiniz. Onu takip ederken, davranışlarını kontrol ederken bunaltmayın, sizden uzaklaşmamasını ve aranızdaki iletişimin sağlıklı bir şekilde sürdürmeye özen gösterin.

11. Çocuklarınızı güçlü kılmak ve her ne olursa olsun korkmamayı öğretmek gerek. Cinsel istismar en çok aile bireylerinden geliyor bu sebeple taciz aile bireylerinden bile gelse korkmadan yardım istemeyi öğrenmeleri gerek. Çünkü korkutarak çocuğu susturabileceğini bilen pedofilik kişiler bunun rahatlığı içindedir. Fakat çocuğun böyle bir durumda yardım isteyeceğini anlamaları halinde buna cesaret edemezler.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap