Çocuklu Aileler İçin Aile Ekonomisi

Çocuklu Aileler İçin Aile Ekonomisi

Çocuklu Aileler İçin Aile Ekonomisi hakkında bilmeniz gerekler.

Evli çiftler için ailenizin mali durumu gelecek bir bebek ile büyük ölçüde değiştirebilir. Aile yapısında eşlerden biri daha az çalışıyorsa ya da hiç çalışmıyorsa eğer doğacak olan bebek aile yapısında birdenbire gelir gider dengesini bozabilmektedir. Günümüzde de bebek malzemelerinin pahalı olması ve muhtemelen çocuk bakım masraflarının da dâhil olması ile masrafınız artacaktır. Aile ekonomisi ise bu aşamada oldukça önem arz ediyor.

İşte dikkate almanız gereken birkaç aile ekonomisi detayları…

Hayat Sigortasının Önemi Nedir?

Hayat sigortasına ihtiyacınızın olup olmadığını detaylıca düşünmeniz gerekmekte. Hayat sigortası ucuz değildir. Yaptıracağınız doğru poliçe, size paha biçilmez bir gönül rahatlığı sağlayabilir. En önemlisi de çocuklarınız büyümeden ölmeniz durumunda, ailenize maddi bakımdan bakılacağının garantisini verir. Bu aşamada İki ana seçeneğiniz var. Tüm hayat (kalıcı) ve vadeli hayat sigortasıdır. Vadeli hayat sigortası, büyüyen bir aile için en mantıklı karar olabilir ancak her iki sigortanın da avantajları bulunmaktadır.

Engellilik Sigortasının Önemi Nedir?

Bir düşünün… İş yaşamınız sürerken yani ortalama 25 ile 65 yaşları arasında bir zaman dersek buna eğer ve birincil kazanç yıllarınızda yaşayacağınız bir kaza sizi ölmek yerine çalışamaz hâle getirebilir ve sakat bırakabilir. Bu ihtimalin yaşanma olasılığı oldukça yüksektir. Engellilik sigortasına sahip olmak, çalışamasanız bile alıştığınız maaşın bir kısmını alacağınızın garantisini size sunmaktadır. Yani iş yerinde yaşayabileceğiniz bir sakatlık sonrası işçi kazası tazminatı veya herhangi bir çalışan ödeneği sona erdikten çok sonra bile elinize para geçmeye devam edecektir.

Vasiyetin Önemi Nedir?

Vasiyetinizin hazır olması kesinlikle çok önemlidir. Eğer bir vasiyet hazırlamadıysanız çocuğunuzun vesayetinin kaderini ve mal varlığınızı mahkemenin ellerine bırakmış olursunuz. Siz ve eşiniz ölürseniz ne olmasını istediğinizi planlamak için bunu şu an yapmanızda her zaman fayda vardır.

Bebek Vergi Durumumuzu Değiştirecek mi?

Gelir vergisi fonunuza bağlı olarak yeni bir yükümlü talep edebilirsiniz. Yani bebeğinize, doğumundan sonra mümkün olan en kısa sürede bir Sosyal Güvenlik numarası almanız gerekmektedir. Ayrıca doğacak çocuğunuz ile birlikte çocuk kredisi ve muhtemelen çocuk bakım kredisi almaya da hak kazanacaksınız.

Sağlık Sigortanızda Yaşanacak Değişiklikler Nelerdir?

Eğer çalıştığınız firma size iş yoluyla sigortaladıysa, bebeğinizi işvereninizin sağlık sigortasına eklemeniz gerekmektedir. Çoğu sağlık sigortası şirketinin bebekler için özel kuralları ve poliçeleri bulunmaktadır. Sigorta firmanızdan, bebeğinizin hangi tıbbi masraflarının karşılanacağını ve hangilerinin karşılanmayacağını önceden öğrenmenizde oldukça fayda vardır. Bu detayı atlayan kişiler daha sonra sağlık problemi yaşadıklarında genellikle sürprizlerle karşılaşabilmektedir.

Çalışan Aileler İçin Çocuk Bakıcı Masrafları

Günümüzde çocuk bakıcısı masrafları çok pahalı olabilmektedir. Bunun için farklı bakım türlerinin maliyetlerini göz önünde bulundurmanız gerekmekte. Merkezler, ev sağlayıcılar ve dadılar en çok tercih edilenlerdir ancak buradaki tek husus para değildir. Karar vermeden önce finansal maliyetleri de düşünerek çocuk bakımı ihtiyaçlarınıza ve felsefenize göre tartmanız gerekmektedir.

İşi Bırakmak Zorunda Kalmak!

Bu karara, ailenizin gelir ve giderlerine uzun ve derinlemesine bakarak karar vermeniz gerekmekte. Bölgenizde bulunan ortalama çocuk bakımı maliyetini araştırın. Mali durumunuzu göz önünde bulundururken çocuğunuzun ileriki yıllarda ihtiyacı olacak okul masrafları, gençlik harcamaları gibi giderleri de düşünmenizde fayda var. Yani işi bırakma kararı vermeden önce uzun vadeli düşünmek en iyisidir.

Çoğu aile bir şekilde mali durumunun dengelenmesinin bir yolunu bulmaktadır. Yeni doğan çocuğunuz ile birlikte bu süreçte evde daha fazla zaman geçireceksiniz. Bu durumda, masraflarınızı otomatik olarak önemli ölçüde azaltmış olacaksınız.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap