Hamilelikte akne oluşumu için doğal bakım önerileri

Hamilelik döneminde akne

Akne oluşumu hamilelikte daha çok artar mı? Hamilelikte akne oluşumunu önlemek için bir yöntem var mı?

Her kadın için bebek doğurmak harika bir deneyimdir. Kimileri için doğum hayatının en güzel anıdır. Ancak hamilelik kadın vücutu için bir çok değişikliği beraberinde getirir. Hamilelikte oldukça istenmeyen bir durum da akne oluşumudur. Bu yazımız  akneden kurtulmak için doğal yöntemler arayan tüm anneler içindir. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Gençken geliştirdiğiniz akneler, hamilelik sırasında ortaya çıkanlardan çok farklıdır. Bu dönemde vücudunuzda meydana gelen bir çok hormonal ve fiziksel değişiklik var. Bazen, bu değişiklikler bir yan etki olarak sivilceye neden olabilir. Her iki kadından biri gebelik sırasında akne sıkıntısı çekmektedir. Pek çoğunun hafif sivilce deneyimi olsa da, birkaç kişi daha karmaşık problemlere maruz kalmaktadır. Sivilceler ve akne geçmişi olanlar, bu dönemde sivilce geliştirmeye daha yatkın olacaktır.

Bu durumlarda, bebeğinize herhangi bir şekilde zarar vermek istemediğiniz için akneleriniz için basit ama güvenli çözümler ararsınız. Hamilelik sırasında sivilce için denenmiş ve test edilmiş doğal yöntemleri sizin için derledik.

Hamilelikte Akne Nedenleri

Hormonlar genellikle sivilce ve aknenin önde gelen nedenidir. İlk olarak ergenlik yılları, sivilce oluşumu ile sonuçlanan birkaç hormonal dengesizliği beraberinde getirir. Benzer şekilde, bir kadın bebek beklediğinde, hormonal değişiklikler yaşar ve bu da akneye neden olur. Progesteron ve östrojen bundan sorumlu olan ana hormonlardır.

Sivilce veya akne, ilk üç aylık dönemde meydana gelir. Bunun nedeni vücudun ilk üç aylık dönemde hormonal değişikliği en yükse seviyelerde geçirmesidir. İlk trimesterde sivilce sorunu yaşamıyorsanız, ikinci trimesterde de görülmez ya da çok nadirdir. Hamilelik sırasında akne oluşumu gerçekten insanları delirtebilir. Akne geçmişi olanların, bu problemle karşılaşma ihtimali daha yüksektir.

Glikolik Asit

Malzemeler:

Glikolik asitli ​​(% 10 veya daha az) herhangi bir yüz kremi

Nasıl Uygulanır?

Kremi kutuda belirtilen şekilde uygulayın.
En iyi sonuç için her gün kullanın.
Nasıl Etki Eder?

Glikolik asit, cildin ölü ve yağlı tabakasını temizleyen ve yumuşak ve pürüzsüz bir cilt yüzeyi elde edilmesine yardım eden bir eksfoliyaldir. Bu alfa hidroksi asit ayrıca cildi de gençleştirir.

Hindistan Cevizi Yağı

Malzemeler:

Birkaç damla saf Hindistan cevizi yağı

Nasıl Uygulanır?

Cildinizi temizleyin ve kurulayın.
Sonra, etkilenen bölgeye bir dakika kadar Hindistan cevizi yağı ile masaj yapın.
Bir gece bekletin.
Bu işlemi her gece tekrarlayın.

Nasıl Etki Eder?

Hindistan cevizi yağı, sivilcelere neden olan bakterilere karşı etkili antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Ayrıca cildi nemlendiren ve besleyen bir yumuşatıcıdır.

Cadı Fındığı

Malzemeler:

Birkaç damla cadı fındığı yağı

Pamuk

Nasıl Uygulanır?

Bir parça pamuğa cadı fındığı yağı dökün ve etkilenen cilt üzerine hafifçe masaj yapın.
Bunu her gün iki kez tekrarlayın.

Nasıl Etki Eder?

Cadı fındığı, cildin pH seviyesini dengeleyen ve yağ üretimini düzenleyen doğal bir büzücüdür. Sonuç olarak, gözenekler artık fazla sebum tarafından tıkanmaz ve akne oluşmaz. Ayrıca antibakteriyel özelliklere de sahiptir.

Zerdeçal

Malzemeler:

Yarım çay kaşığı zerdeçal

Su

Nasıl Uygulanır?

Zerdeçal ve su karıştırarak bir macun hazırlayın ve akne üzerine uygulayın.
Bir saat kadar açık bırakın ve sonra yıkayın.
Ayrıca gece boyunca da bekletebilirsiniz.
Bunu her gün uygulayın.
Nasıl Etki Eder?

Zerdeçal, doğal bir antiseptik ve aynı zamanda tedavi edici bir ajandır. Cilt kalitesini ve dokusunu geliştirirken, sivilcelere neden olan enfeksiyonu tedavi eder. Zerdeçal kıyafetleri lekeleyebilir. Bu ilacı kullandığınızda eski kıyafetler giydiğinizden emin olun.

Limon

Malzemeler:

Taze limon suyu

Kulak çubuğu

Nasıl Uygulanır?

Kulak çubuğu kullanarak akne üzerine limon suyu sürün.
Bir saat kadar bekletin.
Yüzünü suyla durulayın.
Yatmadan önce günde iki kez ve her gece yapın.

Nasıl Etki Eder?

Limon, sivilceleri doğal yoldan yok etmesiyle ünlüdür ve birçok sivilce tedavisi ürününe dahil edilmesinin nedeni budur. Doğal antimikrobiyaldir. Aynı zamanda cildin pH dengesini geri getirir ve böylece sorunları azaltır. Eğer limon suyunu çok kuvvetli buluyorsanız, su ile seyreltebilirsiniz. Cildinizi tahriş edeceğinden fazla limon kullanmayın.

Aloe Vera

Malzemeler:

Bir aloe vera yaprağı

Nasıl Uygulanır?

Yaprağı dilimleyin ve içindeki jeli bir kaba aktarın.
Temiz yüze, bu jelin birazını uygulayın ve masaj yapın.
Jeli yarım saat bekletin ve sonra durulayın.
Fazla yapışkanlık hissetmiyorsanız, gece boyunca bekletebilirsiniz.
Her gece, yatmadan önce yapabilirsiniz.

Nasıl Etki Eder?

Aloe vera, saç dökülmesi problemlerinin yanı sıra çeşitli ciltler için harikalar yaratan doğal bir tedavidir. İyileşme özellikleriyle akneleri (veya sivilce) etkin bir şekilde azaltmaya yardımcı olur. Cilt için besleyici bileşikler içerir ve gençleştirir.

Uçucu Yağlar

Malzemeler:

1-2 damla çay ağacı yağı

1 damla lavanta yağı

4-5 damla Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı

Nasıl Uygulanır?

Uçucu yağları taşıyıcı yağ ile karıştırın.
Bunu akne üzerinde uygulayın ve gece boyunca bekletin.
Bunu her gece uygulayın.

Nasıl Etki Eder?

Lavanta yağı ve çay ağacı yağı gibi esansiyel yağlar akne ve hatta yara izlerini azaltmak için harikadır. Antimikrobiyal, antioksidan ve yağ dengeleme özelliklerine sahiptirler. Uçucu yağlar yoğundur ve herkese uygun değildir. Bu yağları daha önce hiç kullanmadıysanız, hamileliğiniz sırasında kullanmadan önce doktorunuza danışın. Bu aşamada cildiniz zaten hassastır ve esansiyel yağlar sadece cildinizin alerjisi olmadığından emin olduğunuzda kullanılmalıdır.

Her insanın cilt tipi farklıdır, bu yüzden sizin için her şey işe yaramayabilir. Yukarıdaki önerilerden size en uygun olanı seçmeye çalışın. Bu bileşenlerden hiçbirini cildinizde kullanmamışsanız, cildinizin bir bileşene olan duyarlılığı ile ilgili şüpheleri ortadan kaldırmak için üst ön kolda basit bir yama testi yapın.

İşte hamilelikte akne oluşumunu önlemek için daha fazla ipucu:

Sivilceyi ellemeyin veya sıkmayın
Yüzünüze çok fazla dokunmaktan kaçının, böylece ellerinizdeki mikroplar yüzünüzle temas etmez.
Cilt tipinize uygun bir temizleyici ve nemlendirici kullanın.
Özellikle dışarıdan döndükten sonra yüzünüzü günde iki kez temizleyin.
Akneye eğilimli bir cildiniz varsa, dikkatlice makyaj yapın.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap