Zencefilin bilinmeyenleri: Yanlış kullanımda nelere yol açtığını biliyor muydunuz?

Zencefilin yan etkilerini biliyor muydunuz? Kış aylarının kurtarıcısı, hastalıklarla savaşmada en büyük yardımcımız zencefilin yan etkileri bilinenden çok daha fazla olduğunu daha önce duymuş muydunuz? Aşırı kullanımda zencefilin yan etkilerinin nelere yol açtığını öğrendiğinizde çok şaşıracaksınız.

Zencefil nedir?

Halk arasında bir tedavi yöntemi olarak yaygın şekilde kullanılan bir besindir. Ve ayrıca bir fitobesin olarak kabul edilir. Yeşil yaprakları ve sarı çiçekleri olan, boyu bir metre kadar uzayan, çok yıllık bir bitkidir. Zerdeçal, kakule ve galangal ile aynı aileye aittir.

Faydalarından daha fazla yan etkileriyle bilinir. Sindirim sorunlarını, mide bulantısını ve ağrıyı hafifletir. Çay olarak tüketildiğinde, kan dolaşımını hızlandırır ve solunum rahatsızlıklarına karşı korunmanıza yardım eder. Sabahın erken saatlerinde tüketmek, boğazınız için yapabileceğiniz en sağlıklı şeylerden biri olabilir. Tüm yararlarına rağmen yan etkileri de vardır. Ayrıca, hangi besin olursa olsun, fazla tüketirseniz kötü etkileri olacaktır.

ZENCEFİLİN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Kan basıncı ile ilgili sorunlara neden olabilir

Zencefil kullanımı vücutta kan basıncını düşürür. Ancak çoğu uzman çok fazla zencefil tüketmenizi tavsiye etmez. Çok fazla zencefil tüketimi kan basıncını aniden ve yoğun şekilde azaltabilir. Bu durum zencefilin yan etkilerinden biridir. Ancan tansiyonu düşürme özelliğinden ötürü yüksek tansiyonu olanlar hafif bir şekilde tüketebilir.

İshal hastalığına neden olabilir

Zencefilin yiyeceklerin ve dışkıların bağırsaklardan geçişini hızlandırma özelliği ishal hastalığını ortaya çıkarabilir. Maryland Tıp Merkezi’ne göre yüksek dozda zencefil ishale neden olabilir. Bu soruna potansiyel bir çözüm, takviye şeklinde almak veya yemeklerle birlikte tüketmek olabilir. Ancak bu çözüm, zencefilin yan etkileri hafifse etkilidir. Şiddetli ise, hemen zencefil alımını durdurmanız gerekir.

Hamileler dikkat etmeli

Zencefilin yan etkilerinden biri de düşük riskidir. Gebe kadınlarda mide bulantısını azaltan zencefil bazı uzmanlara göre dikkat edilmediği takdirde düşük yapma riskini artırabilir. Dozaj günde 1500 mg’ın altındaysa tehlikeli olmayabilir, ama yine de doktorunuza danışın. Yemeklerde kullanılan miktarlarına bakıldığında güvenli olmasına rağmen, hamilelik sırasında sorunlara neden olabilir.

Bir İtalyan çalışması, hamilelik sırasında bulantıyı tedavi edebileceğini, ancak gerçeği doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu vurgulamaktadır. Bir başka rapor da, erken doğuma yol açabileceğini vurgulamaktadır. Hayvan çalışmalarında bu tür sonuçlar bulunmamasına rağmen, doktor tavsiyesi gereklidir. Doğum sırasında önemli miktarda kan kaybetme ihtimali olan annelerin, doğumdan hemen önce kullanmaktan kaçınması gerekir.

zencefilin yan etkileri
zencefilin yan etkileri

Adet kanamasında artışa neden olabilir

Regl döneminde olan kadınlara zencefil önerilmez. Yapılan bazı araştırmalarda kanama döneminde zencefil kullanan bazı kadınlar aşırı kanama şikayetini bildirmişlerdir. Bu sadece bitki için değil, aynı zamanda bitkide bulunan herhangi bir bileşen için de geçerlidir. Aynı durum, Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi tarafından yayınlanan bir raporda da gösterilmiştir. Bazı uzmanlar kan sulandırıcı özellikleri nedeniyle kanamaya neden olabileceğine inanıyor. Karanfil, sarımsak, ginseng ve kırmızı yonca gibi diğer bitkilerle birlikte alındığında, aşırı kanama riskini daha da artırabilir.

Kan şekerini düşürebilir

Zencefilin yan etkilerinden biri kan şekerini düşürmesidir. Ancak zencefilin diyabet tedavisinde kullanıldığı bilinirken dikkat edilmesi gereken nokta diyabet ilacı ile birlikte alınmamasıdır. İlaç ile birlikte alınırsa hipoglisemiye ya da kan şekerinin aşırı düşmesine sebep olabilir.

Kalp hastalıklarına neden olabilir

Yüksek dozda zencefilin kalp rahatsızlıklarını artırdığı bulunmuştur. Tansiyon ilaçları alan kişiler, tansiyon düşüklüğü yaşayabilirler. Ayrıca kalp atışında düzensizliklere yol açabilir. Antihipertansif tedaviye de zarar verebilir; bu da nihayetinde kalp rahatsızlıklarını kötüleştirebilir.

Gaz ve şişkinlik yapabilir

Çay olarak tüketildiğinde, bazı sindirim sorunlarına neden olabilir. Çoğu zaman üst sindirim sistemini etkiler ve üst sindirimde gaza neden olur. Taze halinin, takviyeyle değiştirilmesi buna bir çözüm olabilir. Fakat yine de doktorunuzla konuşun. Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi’ne göre, gaz gibi hafif yan etkilere sahip olabilir. Aynı şey, zencefilli gazoz için de geçerlidir. Utah Sağlık Üniversitesi’ne göre, zencefil, normal dozlarda bile, şişkinliğe neden olabilir.

zencefilin yan etkileri
zencefilin yan etkileri

Mide rahatsızlıklarına dikkat

Çok yüksek dozlarda alındığında (günde 4 gramdan fazla), hafif mide ekşimesine neden olabilir. Diğer olası yan etkiler arasında mide rahatsızlığı ve mide ağrısı bulunur. Eğer bir tedavi olarak zencefil kullanıyorsanız ve yan etki olarak mide ekşimesi yaşıyorsanız, takviyesini kullanmayı deneyebilirsiniz. Bir Amerikan çalışması, zencefil verilen kişilerde mide ekşimesinin ortaya çıktığını bildirmektedir. En sık görülen yan etkiler, çok büyük miktarlarda alındığında ortaya çıkar ve bunlardan biri de mide yanmasıdır.

Baş ağrısı yapabilir

Zencefilin yan etkileri baş ağrısına yol açabilir. Sindirime yarar sağlayan safra salgısını uyarır. Mideniz boşsa, bu durum mide rahatsızlıklarına ve sindirim sıkıntısına yol açabilir. Bu durumda baş ağrısına neden olabilir.

Takviye olarak kullanmanın yan etkileri

Takviye olarak kullanılan zencefilin yan etkileri: Temel sorun reçeteli ilaçlarla etkileşime girme eğilimleridir. Ve çoğu yan etkiler, çiğ zencefilinkine benzer niteliktedir. Kan şekerinizi düşürebilir ve hatta kalp ilaçlarınızla etkileşime girebilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap