EVDE BİTKİ YETİŞTİRMENİN FAYDALARI

evde bitki yetiştirmek

Evde bitki yetiştirmek stresi ve endişeyi azaltıyor. Journal of Phsiological Anthropology dergisinde yayımlanan bir çalışma da insanların, kapalı yer bitkileriyle etkileşime geçerek bitkilere dokunmanın, koklamanın fizyolojik ve psikolojik açından stresi çok fazla azalttığı belirlendi.

Yaşam Alanınıza Yeşillik Katın

                 evde bitki yetiştirmek

evde bitki yetiştirmek

Evde Bitki Yetiştirmek

Evde bitki yetiştirmek, mekan düzenlemek, çalışmak veya rahatlamak için hoş ve sakin bir ortam sağlamada hayati bir rol oynamaktadır. Bir çiçekçinin önünden geçerken, arkadaşlarınızın evine gidip beğendiğiniz o mis gibi rengarenk çiçekler, yemyeşil bitkiler bulundukları ortamı güzelleştirmekle kalmıyor aynı zamanda sağlık açısından da oldukça faydalı. Evde bitki yetiştirmek, bahçe ya da balkonum yok demeyin. Hemen hemen hepimiz apartmanlarda yaşadığımız için hayal ettiğimiz o güzel bahçelere, yeşilliklere maalesef ki sahip değil olmadığımız içi kendi bahçemizi ev içinde yaratmaya çalışıyoruz. Kimi zaman bu alanları balkonlarımız da eğer bir balkona sahip değilsek de salon ya da odalarımızı kullanıyoruz. Bazılarımız evlerinin hemen hemen her yerini çiçeklerle süslüyor. İyi ki süslüyorlar.  Çünkü yeşil alanlarda bulunmanın stres gibi insanın bedensel ve ruhsal sağlığını etkileyen durumundan uzaklaştırdığı, kişinin modunu yükselttiği gibi birçok önemli kanıtlar bulunmakta. Çoğumuz içgüdüsel olarak, yeşilliklere yakın olmanın çevremizle daha rahat hissetmemizi sağladığını biliyoruz. Bitkilerin çekici görünmesini anlamak için çevre psikoloğu olmak zorunda değiliz tabii. Ama güzelliklerinin altındaki derinliğe inin. Estetiklerinin ötesinde bitkilerin bizler için sağladı faydaları keşfedeceksiniz. İşte eviniz için bitki yetiştirmek için sebepleriniz;

Evde bitki yetiştirmek stresi ve endişeyi azaltıyor. Journal of Phsiological Anthropology dergisinde yayımlanan bir çalışma da insanların, kapalı yer bitkileriyle etkileşime geçerek bitkilere dokunmanın, koklamanın fizyolojik ve psikolojik açından stresi çok fazla azalttığı belirlendi. Saksı bitkilerindeki toprakların içerisinde mycobacterium vaccae adı verilen bakteri doğal antidepresan işlevi görmektedir.

Uyku problemi yaşıyorsanız odanız için alacağınız çiçekler gece boyunca oksijen sağlayacaktır. Oksijen sağlayan çiçek uyku kalitenizi arttırırken, uykusuzluk sorununuzun da çözümü olacaktır.

Evde bitki yetiştirmek, bulunduğunuz havanın kalitesini arttıracaktır. Bitkiler ve yaprakları rahatsız edici ses düzeylerini emer, yansıtır ve dağıtarak azaltır. Ev içerisinde eğer bir hasta varsa rahatsızlıklarını atmasına yardımcı olur. İç mekanlarda bitkilerin kullanılması, kuru cilt, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve kuru öksürük sıklığını hafifletir. Yapılan araştırmalarda, daha yüksek mutlak nemin, grip virüsünün hayatta kalması ve bulaşmasını azaltmak için evde bitki yetiştirmek için faydalı olduğu ortaya koyulmuştur.

Evde bitki yetiştirmek yaratıcılığınızı arttırır. Çünkü oksijen salınımı yapan bitkiler direk olarak insan beynine giderek zihni açar.

Eviniz için önerdiğimiz bazı çiçekler;

evde bitki yetiştirmek
evde bitki yetiştirmek

 

Açelya: Amonyak emer.

 

 

 

evde bitki yetiştirmek

 

 

Kurdele çiçeği: Alerji yapan maddeleri yok eder.

 

 

 

evde bitki yetiştirmek

 

Sarmaşık: Evin havasını temizler.

 

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap