Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır?

İlk olarak, öfke “kötü” bir duygu değildir. Aslında dürüst olmanıza veya inandığınız bir şeye karşı çıkmanıza yardımcı olabilir. Kızgın hissetmenin kesinlikle yanlış bir yanı yoktur. Önemli olan öfkenizle nasıl başa çıkacağınız ve onu nasıl ifade ettiğinizdir. Peki öfke kontrolü nasıl sağlanır?

Neden Öfkeyi Yönetmelisiniz?

Öfke, hafif tahrişten yoğun öfkeye kadar değişebilen bir duygudur. Pek çok insan öfkeyi yalnızca “olumsuz duygu” olarak sınıflandırırken, bu olumlu olabilir. Öfkeli duygular sizi birisine karşı çıkmaya teşvik edebilir veya sizi sosyal değişim yaratmaya yönlendirebilir.

öfke kontrolü

Ancak kontrol edilmeden bırakıldığında, öfkeli duygular, birine bağırmak veya mülke zarar vermek gibi saldırgan davranışlara yol açabilir. Öfkeli duygular ayrıca dünyadan uzaklaşmanıza ve öfkenizi içe çevirmenize neden olabilir, bu da sağlığınızı ve refahınızı etkileyebilir.

Öfke kontrolü, çok sık veya çok yoğun hissedildiğinde ya da sağlıksız şekillerde ifade edildiğinde sorunlu hale gelir, bu da fiziksel, zihinsel ve sosyal olarak zarar görebilir. Bu nedenle, öfke yönetimi stratejileri yararlı olabilir ve duygularınızı ifade etmenin sağlıklı yollarını keşfetmenize yardımcı olabilir.

Uyarı İşaretlerini Tanıyın

Ne zaman kızgın hissetmeye başladığınızı fark ederseniz, gerçekten heyecanlanmadan veya öfkelenmeden önce ipuçlarımızdan bazılarını denemek için iyi bir yerde olacaksınız. Daha sonra aşağıdaki stratejilerden birkaçını deneyebilirsiniz. Bazı uyarı işaretleri şunlardır;

 • dişlerini gıcırdatmak
 • terlemek
 • titremek
 • kaygı
 • sesini yükseltmek
 • hızlı veya savunmacı olmak
 • mizah anlayışınızı geçici olarak kaybetmek
 • birini aşırı derecede eleştirmek

Neden Kızgın Olduğunu Bul

Kızgın olman için pek çok neden var. Size veya bir başkasına adil davranılmaması gibi bazı durumlarda bu normal veya anlaşılır bir tepkidir. Yine de birisine neden az önce saldırdığınızdan emin değilseniz, gününüzün tamamını düşünün ve sizi neyin tetiklediğini tespit etmeye çalışın. Kızgın hissetmenizin diğer bazı nedenleri şunlardır;

 • çok baskı altındaysanız
 • Ruh hali dalgalanmalarına neden olan bedensel veya hormonal değişiklikler yaşıyorsanız
 • hayatınızın gidişatı konusunda hayal kırıklığına uğrarsınız

Öfkenizi önce tanımaya ve sonra onunla başa çıkmaya çalışırsanız, ilişkileriniz, bedeniniz, zihniniz ve duygularınız üzerinde bu kadar zararlı bir etkisi olmayacaktır.

Yazın

Bazen bir şeyler yazmak, neden kızgın hissettiğinizi ve bununla nasıl başa çıkabileceğinizi anlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca işleri perspektif haline getirmenize de yardımcı olacaktır.

100’e Kadar Say

Bu oldukça basit görünüyor ama işe yarıyor. Sizi 100 saniye üzen şeyin dışında bir şey düşünmek, bir fitili patlatmaktan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Size başka bir şey yapmadan önce kendinizi ve düşüncelerinizi toplama şansı verir.

Duraklayın

Bir şeye kızgın hissettiğinizde, durumla üretken veya yararlı bir şekilde başa çıkmak neredeyse imkansızdır. Kendinizi soğukkanlılığınızı kaybettiğinizi hissediyorsanız, bir süre durumdan uzaklaşın. Siz de dahil olmak üzere herkes daha sakin hissettiğinde bununla daha iyi başa çıkacaksınız.

Vücudunu Hareket Ettir

Egzersiz, ter atmanın harika bir yoludur. Blokta yürüyüşe çıkabilir, koşuya çıkabilir veya boks gibi gerçekten yüksek enerjili bir şey yapabilirsiniz.

Biriyle Konuşmak

Güvendiğiniz biriyle nasıl hissettiğinizi konuşmak, zihninizin yanı sıra omuzlarınızdan da yük alabilir. Bu güvenilir bir yetişkin, arkadaş veya aile üyesi olabilir. Hatta forumlara göz atabilir ve nasıl hissettiğinizi anlayan diğer gençlerle konuşabilirsiniz.

Rahatlamak İçin Zaman Ayırın

Rahatlamanıza neyin yardımcı olduğunu bilirseniz, kendinizi kızgın hissettiğinizde gerçekten yararlı bulacaksınız. Parkta yürümek, kitap okumak veya müzik dinlemek olsun, sevdiğiniz bir şeyi yapmak için biraz zaman ayırın.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap