Enneagram’ın Kullanım Alanları Nelerdir?

Enneagram’ın Kullanım Alanları

İş  Dünyası

İşe alımlarda, çalışanların doğru motive edilmesinde, iletişimde doğru dilin kullanılmasında, verimli ekip oluşturmada, yönetici ve yönetilen ilişkisinin daha sağlıklı hale getirilmesinde, uygun işe uygun kişilerin seçilmesinde kullanılmaktadır.

 

Evlilik ve İlişki Terapileri

Eşlerin kendilerini ve birbirlerini doğru tanımasında, empati yapabilme ve tarafların imkan ve kısıtlılıklarını fark etmesinde, daha uyumlu bir ilişki için yol haritası oluşturulmasında kullanılmaktadır.

 

Ebeveyn ve Çocuk İlişkileri

Anne ve babanın kendi ebeveynlik tarzlarını analiz etmesinde, çocuğun kişilik yapısını tüm imkan ve kabiliyetleri ile tanıyıp en uygun ebeveynlik tutumunu sergilemesinde, problemlere doğru yaklaşmak konusunda kullanılmaktadır.

Eğitim ve Rehberlik Uygulamaları

Öğretmen ve öğrenci arasındaki ilişki ve iletişimde kişilik yapısı farklılıklarını gözeterek davranmasında, meslek ve kariyer planlamada, farklı öğrenme ve çalışma stillerini dikkate alarak eğitim verme ve rehberlik etme alanlarında kullanılmaktadır.

Kişisel Farkındalık ve Gelişim

Kişinin temel arayış ve ihtiyaçlarını keşfetmesinde, duygu, düşünce ve davranışlarının altında yatan nedenleri fark etmesinde, sorun çözme konusunda doğru ve gerçekçi strateji ve bakış açısı oluşturmakta, kısıtlılık ve potansiyel riskleri doğru şekilde yönetmekte, sağlıklı ve dengeli bir psikolojik zemin oluşturmakta, ilişkili olunan kişilerin farklılıklarını anlamakta, doğru iletişim kurmakta bir çözüm aracı olarak kullanılmaktadır.

Psikolojik Danışmanlık ve Terapi

Danışanın kişilik haritasının çıkarılmasında uygun ve verimli bir terapi sürecinin planlanmasında, doğuştan gelen ile yaşanan travmalar nedeniyle oluşan durumların ayırt edilmesinde, uygun terapi tarzının belirlenmesinde kullanılmaktadır.

Koçluk ve Mentorluk

Kişisel ve mesleki potansiyelleri ortaya çıkarıp, maksimize etmeye dayalı, danışanı daha verimli iş ve özel hayat alanlarında teşvik edici yaklaşımlar sunan koçluk ve mentorluk çalışmalarında, kişilerin sahip olduğu imkan ve potansiyellerin tespiti, motivasyon tarzı ve beraberinde geliştirilecek stratejinin belirlenmesinde kullanılmaktadır.

Enneagram’ı Bilmek Neler Kazandırır?

  • Psikolojik yapımızın temel zeminini;
  • Temel arayış ve ihtiyaçlarımızı,
  • Savunma mekanizmalarımızı,
  • Nelerden kaçındığımızı,
  • Tepkilerimizin nedenlerini,
  • Gelişim olanaklarımızı,
  • Strese sokan faktörleri ve stres halinde nasıl davrandığımızı,
  • Rahatlatıcı şartları ve rahat halde nasıl davrandığımızı,
  • Aynı zamanda çevremizdeki insanları daha doğru şekilde anlamamızı ve davranışlarının altında yatan nedenleri kavramamızı sağlar.

İlişkilerimiz açısından;

Çevremizdeki insanların yapısını, hayatı algılayış tarzını, imkan ve kabiliyetleri anlayıp, beklentilerimizi belirlememizi ve dolayısıyla daha sağlıklı bir iletişim imkânını bize kazandırır.

Çünkü kişiler arası her türlü ilişki sürecinde en temel hata; herkesi kendimiz gibi zannetmemiz, dolayısıyla da bizim gibi olmayanları anlayamamızdır. Bu kişilik yapılarını ve farklılıklarını anlamak; hem kendimizi hem muhatabımızı anlayıp geliştirmemizi sağlayan gerçekçi bir zemin ve imkân oluşturacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Eğitimci / Yazar

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap