Enneagram Tipleri Ve Özellikleri

 Enneagram Tipleri

Enneagram Tip Bir

Hayata idealist yaklaşan, standartları yüksek, ciddi, kontrollü ve kuralcıdırlar. Duygulardan çok mantık odaklı olup iyice düşünerek hareket ederler. Genelde kontrollü, titiz ve düzenli olmaya eğilimlidirler. Doğru ve  gerekli olanın ne olduğunu öğrenmeye ve tam olarak yapmaya çalışırlar. Bir şeyi eksik ve yanlış yaptıklarında oldukça rahatsız olur, otokritik yapar ve kendilerini eleştirip düzeltme gereği duyarlar. Kendilerini ve çevrelerini ideal ve mükemmel hale getirme konusunda güçlü bir motivasyona sahiptirler.

Enneagram Tip İki

Yardımsever, sıcakkanlı, arkadaş canlısı ve oldukça duygusaldırlar. Sevgi dolu, merhametli, iletişimi ve duygusal paylaşımı seven, insanlarla çabuk kaynaşabilen, çabuk duygusallaşan, çevresinden ilgi ve sevgi bekleyen, yakınlıktan hoşlanan, duygusal olarak çabuk alınabilen bir yapıya sahiptirler. Çevresindekileri destekleme, dertlerine ortak olma ve çare bulma konusunda güçlü bir eğilimleri vardır. İlişkilerinde duygusal geri bildirim beklerler.

Enneagram Tip Üç

Kendine her zaman hedefler koyan ve bu yönde sonuna kadar çaba gösteren, kendini öne çıkaran, rekabetçi ve hırslı bir yapıdadırlar. Enerjik ve tamamen sonuç odaklıdırlar. İmajlarını çok önemser ve bunu profesyonelce yönetirler. Kendinden emin gözüken, dikkat çekici ve etkileyici olmaya çalışan, takdir edilmeyi çok önemseyen ve bekleyen, yenilgi ve başarısızlığa asla tahammül edemeyen kişilerdir. Amaçlarına ulaşmak adına kendi kendilerini motive eden, hedefleri doğrultusunda olumsuzluklara takılmadan sonuca ulaşıncaya dek çaba gösteren, ne söylemeleri ve nasıl hareket etmeleri gerekiyorsa ona uygun davranan bir yapıdadırlar.

 Enneagram Tip Dört

Hassas, kibar ve nazik, içsel olarak kolay incinen, özgünlüğe ve bireyselliğine düşkün insanlardır. Sevinç ve hüznü yoğun yaşayan, içli ve hüzünlü bir yanı olan, kendini ve hayatı derinden anlamaya çalışan kişilerdir.

Merhametli, içten, kendine ve çevresine karşı samimi olmayı çok önemseyen bir yapıdadırlar.  Bazen aktif ve canlı bazen de kendi dünyasıyla başbaşa kalmaktan hoşlanan, duygusal iniş çıkışlar yaşayabilen kişiler olup her zaman göstermeseler de duygusal olarak kolay incinirler. İncindiklerinin fark edilmesini ister, çevrelerinin kendilerini anlayıp hatalarını düzeltmesini beklerler.

Enneagram Tip Beş

Bir şeyi bütünüyle bilmeye meraklı, analitik şekilde ve odaklanarak gözlem yapabilen, kendi kendine yetmeye çalışan, ketum ve akılcı bir yapıdadırlar. Ağırlıklı olarak içe dönük olup yalnız kalıp düşünmeyi sever, yalnız başlarına uzun süre vakit geçirebilirler.

Genelde kalabalık ve tanımadığı ortamlara girmekten, fiziksel yakınlıktan ve temastan pek hoşlanmaz. Duygusal tepkilerden çok rasyonel ve mantıklı tepkiler vermeye eğilimlidirler. Dikkat çekmekten ve göz önünde olmaktan kaçınır; kalabalık sosyal ortamlarda kenarda olmayı ve gözlemlemeyi daha çok tercih ederler.

Enneagram Tip Altı

Zihinsel netlik arayan, tehlike ve zarardan kaçınan, yeni ve bilinmedik durumlarda temkinli davranan, meraklı, sorgulayıcı, yeni tanıştığı kişilerle güven duyuncaya kadar hemen samimi olmayan bir yapıya sahiptirler. Önemsedikleri kişilerle uyumlu olmaya özen gösterir, ilişkilerinde güvensizlik yaratabilecek davranışlardan kaçınırlar. Görev ve sorumluluklarına dikkat eden, mantıklı, hesaplı ve kontrollü kişilerdir. Genellikle kurallara uymaya, tedbirli ve kontrollü davranmaya eğilimlidirler. Olumsuz ve belirsiz durumlarda çabuk kaygılanabilen, olası kötü ihtimalleri hesaplayan, gelecek ile ilgili kaygı duymaya eğilimli kişilerdir., Hızlı karar vermekte zorlanabilir, olumsuz süreçlerde özgüven problemi yaşayabilirler.

Enneagram Tip Yedi

Yeniliği seven, yenilik ve değişiklik arayan, keyfine düşkün, meraklı ve hareketli, konuşkan, dışa dönük, neşeli, iyimser, şakacı, heyecan ve maceradan hoşlanan, hayal dünyaları çok geniş, sorunlar karşısında hızlıca pratik çözümler üretebilen kişilerdir.

Acı ve sıkıntılı durumlarda pratik çözümler bulmaya çalışırlar. Zor ve sıkıcı bir şeye uzun süre odaklanmakta zorlanan, kolayca dikkati dağılabilen, aynı şeyleri yapmaktan çabuk sıkılan,  rahatına düşkün bir yapıya sahiptirler. Sınırlanmaktan ve seçeneklerinin azlığından çok rahatsız olur, her durumda özgür olmak isterler.

Enneagram Tip Sekiz

Cesur, güçlü, kendine güvenen, ilişkilerinde hâkimiyeti elinde tutan, güçlü olmayı seven, sert, cömert, çevresindekileri yönetmek isteyen ancak yönetilmekten hoşlanmayan, çatışmaktan çekinmeyen, kendinden emin, zorluklar karşısında dayanıklı bir yapıdadırlar. Her durumda öne çıkıp müdahale etmek isteyen, sınırlanmaya ve baskılanmaya karşı gelerek tepki gösteren, kendini ve çevresindekileri korumak için çatışmadan asla çekinmeyen, zayıflıktan ve güçsüzlükten hiç hoşlanmayan ve öfkelendiğinde bunu açıkça gösteren kişilerdir.

  Enneagram Tip Dokuz

Huzur ve sükûnet arayan, çevresiyle uyumlu olmaya gayret eden, çatışma ve kavga ortamlarından kaçınan ve uzaklaşan, barışçıl ve uyumlu olmaya çalışan bir tutuma sahiptirler. Uyumlu, yumuşak huylu, sakin, beklentilerinde ısrarcı olmayan, utangaç, hareketlerinde biraz ağır ve yavaş gözüken, aceleci olmayan bir tutum sergilerler. Ancak zorlandığı ve rahatsız olduğu durumlarda açıkça çatışmasa da inat edebilirler. Genelde sakin ve uyumlu olmalarına rağmen nadirde olsa içlerinde biriktirdikleri öfkeyi ani öfke patlamaları şeklinde gösterebilen bir yapıya sahiptirler.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Eğitimci / Yazar

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap