Ginseng İnflamasyonu Azaltır, Enerji Verir ve Diyabete Karşı Korur

ginseng

Ginseng çay olarak faydalandığını duymuşsunuzdur fakat bilmeniz gereken birçok alanda iddia edilen faydaları. Konu iyileştirici özellikleri bulunan doğal çözümlere geldiğinde neden çağlardır “her derde deva” denen bitkiye başvurmayalım?

Ginseng nedir?

Ginseng genel olarak sağlığımıza destek olarak yıllardır kullandığımız bir bitkidir. Kökeni Doğu Asya’ya dayanırken Amerika Birleşik Devleti 1800’lerde ithal etmeye başladıktan sonra dağılımında bir artış söz konusu oldu. Ginsengin aşağı yukarı bildiğimiz bazı türlerinden kırmızı Kore ginsengi ve Amerikan ginsengi sağlık ürünleri için daha sık kullanılmakta. Bitkinin büyüyüp hasat edilip hammade kıvamına gelmesi tahminen dört ya da beş yıl sürüyor.

Ginsengin sağlığa faydaları nelerdir?

Araştırmalar, ginsengi inflamasyon azaltıcı özelliklerinden dolayı uzun zamandır övüyor. Aynı zamanda aşırı yorgunluk ve tükenmişlik ile de yardımcı olduğunu söylüyor. Ginsengin ayrıca, insülin üretimini artırarak ve kan şekerinin vücut dokularına emilmesine yardımcı olarak şeker hastalarında ve olmayanlarda kan şekeri düzeylerini yönetmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Daha iyi bilişsel fonksiyonlar ve daha iyi bir bağışıklık sistemine etkisi de var.

Bu şaşırtıcı faydalarından en iyisi, kanser riskini aza indirdiği iddiası. Sonradan yapılan çalışmaların ginsengin mide, kolon, karaciğer ve bağırsak kanseri riskini azaltmakta da çare olacağını göstermesi. Bu ifade, bir araştırmanın sonucunda ginseng diyetlerinin düzenli bir parçası haline gelen insanların, kanser riskini tamı tamına %16 azaltmasına dayanıyor.

Ginsengin yan etkileri nelerdir?

Ginsengin genel olarak yan etkileri, insomnia (uykusuzluk),baş ağrıları ve baş dönmeleri fakat bunlar çoğunlukla kullanım dozajına bağlı olarak seyrediyor. Araştırmalar günde 200-400 miligram kullanmanın tamamen tehlikesiz olduğunu söylüyor. Bazı adet düzensizliklerine neden olduğu da oluyor. Ancak yine bu tür etkiler miktar, kullanıldığı zaman ya da sağlık durumuna göre değişebiliyor.

Ginseng en iyi hangi şekilde kullanılır?

Ginseng bazı durumlarda yan etkilere sebebiyet veriyor. Bu sebeple, gıda takviyeleri söz konusu olduğunda, önceden doktorunuza danışmanız önem taşıyor. Sağlık uzmanları diyabet ilacı ve antidepresan kullananların ginsengten uzak durmasını söylüyor. Güncel araştırmaların sonucu da ginseng gıda takviyesini birkaç haftadan fazla önermiyor. Sürekli kullanımda en fazla üç ayı öneriyor.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap