Tırnak Mantarı İle Başa Çıkmanın Yolları

Tırnak Mantarı

Güzelce şekilledirilmiş, temiz ve zarif tırnaklar, hakkımızda sandığımızdan da çok şey anlatır. Manikürlü ve pedikürlü tırnaklar aslında bir kadının en önemli aksesuarlarıdır.
Hepimizin korkulu rüyası olan tırnak mantarlarının ise adını bile duyduğumuzda tüylerimiz ürperir. Peki, nedir bu tırnak mantarı?

Tırnak mantarı, genelde tırnağın alt kısmında sarı veya beyaz bir nokta olarak başlayıp giderek yayılan ve derinleştikçe tırnağın rengini ve yapısını bozan bir tür fungal enfeksiyondur. Kimi zaman ağrılı da olabilen bu enfeksiyonu gidermek bazen uğraştırıcı ve can sıkıcı olabilmektedir. Bu nedenle tırnak mantarına karşı tedbirli ve bilinçli olmak her zaman daha iyi bir seçenektir.

En yaygın olarak karşımıza çıkan tırnak enfeksiyonu, mantarların tırnağın altındaki deriyi işgal etmesiyle ortaya çıkan “ onikomikoz”dur. Tırnak mantarının bu türü genelde ağrıya neden olmaz. Semptomları ise kalınlaşma, şişlik, iltihaplanma, ufalanma ve tırnak renginin sararmasıdır. Hemen tedavi edilmezse, yarılma, çatlama ve tırnak kaybına yol açabilir.
Tırnak kaybına yol açan mantarlar şu şartlarda gelişir:

• Cilt PH’ında anormallik
• Bağışıklık sisteminin zayıflaması
• Tırnağın nemli bir ortama sürekli veya uzun süreli maruz kalması
• Şeker hastalığı
• Kişisel hijyen ihmali

Tüm bunların dışında tırnak mantarının bulaşmasında, doğrudan temas veya çorap, ayakkabı, terlik, tırnak makası gibi eşyaların ortak kullanımı da son derece etkilidir. Hava almayan ve ayakları terleten spor ayakkabıları da mantar oluşumuna zemin hazırlamaktadır.

Tırnak mantarının yayılmasını önlemek için enfeksiyon derhal tedavi edilmelidir. Güzel haber ise, evdeki malzemelerle hazırlayabileceğimiz kürlerle, tırnak mantarının etkili ve ucuz bir şekilde gidermek mümkündür.
İşte dünyanın her yerinden insanlar tarafından test edilmiş ve onaylanmış tırnak mantarı için en iyi ev ilaçlarından bazıları:

Elma Sirkesi

Elma Sirkesi

Tırnak mantarının tedavisinde kullanılan en eski yöntemlerden bir olarak bilinen elma sirkesi, tırnak mantarının yayılmasını önlemek için gereken asidik özelliklerin tümüne sahiptir. Antibakteriel özelliği sayesinde zararlı mantar ve bakterileri ortadan kaldırır. Yapmanız gereken tek şey, eşit oranda su ve elma sirkesini karıştırarak bir ayak banyosu hazırlayıp mantar sorununuz giderilene kadar her gün 30 dk ayağınızı bekletmektir. İşlem bittikten sonra ayağınızı iyice kuruladığınızdan emin olmalısınız.

Çay Ağacı Yağı

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, üstün antifungal ve antiseptik özellikleri ile tırnak mantarının tedavisinde oldukça etkilidir. Bir çay kaşığı zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı ile karıştıracağınız 5-6 damla çay ağacı yağını bir kulak çubuğu yardımıyla mantarlı bölgeye uygulayarak 10 dakika bekletin. Tırnak iyileşene kadar günde 2 ya da 3 kez tekrarlayabilirsiniz.

Listerine Ağız Bakım Gargarası

Listerine Ağız Bakım

Bu gargarada bulunan alkol ve diğer antiseptik bileşenler, tırnak mantarını ve bakterileri ortadan kaldırma konusunda oldukça etkilidir. Ağız bakım suyu ile hazırlayacağınız küçük bir ayak havuzunda ayağınızı her gün 30 dk bekletip ardından mantarlı bölgeyi temiz bir fırça ile hafifçe fırçalayın. Sonrasında ayağınızı güzelce kurutmayı ihmal etmeyin.

Limon Suyu ve Zeytin Yağı

Limon Suyu ve Zeytin Yağı

Deneyebileceğiniz bir diğer yöntem ise limon ve zeytin yağı kürü olabilir. Eşit miktarlarda taze limon suyunu ve zeytin yağını karıştırarak mantarlı tırnağınıza yumuşakça masaj yapın. Durulamadan önce yaklaşık 2 saat ayağınızda kalmasına izin verin. Limon enfeksiyonlu bölgeyi kontrol altına alırken zeytin yağı sertleşen dokuyu onaracaktır. Her gün uygulayın.

Portakal Yağı ve Üzüm Çekirdeği Yağı

Portakal Yağı ve Üzüm Çekirdeği Yağı

Hassas bir cilde sahipseniz tırnak mantarı ile savaşınızda aktarlarda rahatlıkla bulabileceğiniz portakal yağı ve üzüm çekirdeği yağından yardım alabilirsiniz. Portakal ve üzüm çekirdeği yağından eşit miktarda karıştırarak mantarlı bölgeye hafifçe masaj yaparak uygulayın. Durulamadan önce tırnağınızda 30 dk. bekletin. Günde 2 ya da 3 kere tekrar edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap