Polikistik Over Sendromu (PCOS) için Berberine

berberine-gorseli

Berberine nedir ve berberine bitkisi faydalarından bahsetmeden önce polikistik over sendromu (PCOS) bilmemiz gerekiyor.

Polikistik Over Sendromu (PCOS) Nedir ?

Polikistik over sendromu (PCOS), dünya çapında üreme çağındaki kadınların yaklaşık olarak %3 ila %10’unu etkilemektedir. Bu yüzdeler ise bu durumu yaygın bir hormonal bozukluk olarak göstermektedir.

Polikistik over sendromun (PCOS) kesin nedeni belirsizliğini korumaktadır ancak muhtemelen çeşitli genetik ve çevresel faktörlerle ilgili olduğu tahmin edilmektedir. Fazla insülin, artan erkeklik hormonu seviyeleri ve kronik düşük dereceli inflamasyon gibi bazı özellikler, polikistik over sendromun (PCOS) karakteristiğidir ve genellikle semptom yönetimi için birincil hedeflerdir. PCOS birçok şekilde ortaya çıkabilmektedir. Yaygın semptomları arasında ise düzensiz dönemler, kısırlık, anormal yüz ve vücut kılları büyümesi ve küçük yumurtalık kistleri sayılabilmektedir.

Polikistik over sendromun (PCOS) şu anda bir tedavisi olmamasına rağmen PCOS semptomlarını yönetmek için çeşitli geleneksel ve bütünsel tedavi seçenekleri kullanılmaktadır.

Berberine bitkisi, polikistik over sendromu (PCOS) tedavi etmek için sıklıkla kullanılan popüler bir bitkisel takviyedir.

Bu yazımızda berberine bitkisinin ne işe yaradığını, berberine bitkisinin faydalarını ve berberine bitkisinin yan etkilerinin ne olduğunu ve PCOS için etkili bir tedavi olup olmadığını araştırdık.

Berberine Nedir?

Berberine nedir? Faydalar Berberine görseli
Berberine hakkında merak ettiğini tüm sorular.

Berberine, çok çeşitli bitkilerin köklerinde ve kabuğunda doğal olarak oluşan kimyasal bir bileşikten yapılan bitkisel bir takviyedir. Birçok ticari berberin takviyesi Oregon üzümü, Altınmühür ve zerdeçal dâhil birçok diğer bitkiden de elde edilebilmektedir.

Berberin, geleneksel Çin tıbbında yüzyıllardır uygulanan iltihap ve bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan rhizoma coptidis olarak bilinen bir bitkideki birincil aktif bileşiktir. Ayrıca Çin tıbbında kalp, karaciğer ve sindirim sistemi ile ilgili sorunları tedavi etmek için de kullanılır.

Berberin bitkisi günümüzde bir kişinin kalp hastalığı ve diyabet riskini artırabilecek çeşitli semptomların yanı sıra PCOS ile ilişkili semptomları yönetmek için geleneksel ilaçlara bir alternatif olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Berberin bitkisinin kullanıldığı bazı hastalıklar ise;

  • Yüksek kan şekeri,
  • Yüksek tansiyon,
  • Yüksek kolestorol,
  • İnsülin direnci,
  • obezitedir.

Bazen ishal, pamukçuk ve yanıkları tedavi etmek için de kullanılır ancak bu amaçlar için etkinliğini desteklemek için çok az bilimsel kanıt bulunmaktadır.

Berberin Bitkisi, Polikistik Over Sendromu (PCOS) Olan İnsanlara Fayda Sağlayabilir

Yapılan bazı araştırmalar, berberinin polikistik over sendromu (PCOS) bulunan birçok kişiyi etkileyen belirli fizyolojik faktörler için etkili bir alternatif veya tamamlayıcı tedavi olabileceğini göstermektedir.

İnsülin Duyarlılığını Artırabilir

İnsülin, kan şekeri seviyenizi sağlıklı düzeyde tutmanıza yardımcı olan ve pankreasınız tarafından üretilen bir hormondur. İnsülin direnci, vücudunuzun pankreasınızın ürettiği insülini etkili bir şekilde kullanamadığı duruma denmektedir. Bu durum, kan şekeri seviyenizi korumak için giderek daha yüksek insülin seviyelerine ihtiyaç duymanıza neden olabilmektedir.

Polikistik over sendromlu (PCOS) kişilerin ise %75’inin, insüline dirençli olduğu tahmin edilmektedir. Tedavi edilmezse eğer insülin direnci sonunda tip 2 diyabete dönüşebilmektedir.

Polikistik over sendromlu (PCOS) kadınların %50’den fazlası, 40 yaşına ulaştığında Tip 2 diyabet ile mücadele etmeye başlamaktadır.

Berberin bitkisinin faydaları arasında ise yapılan araştırmalarda, vücudunuzun karbonhidrat metabolizmasına ve insülin duyarlılığına yardımcı olan belirli bileşiklerin üretimini ve aktivitesini artırarak insülin direncinin tedavisinde rol oynayabileceğini göstermektedir.

Berberin Kilo Yönetimini Destekleyebilir

Polikistik over sendromlu (PCOS) birçok insan, özellikle orta bölüm çevresinde aşırı vücut yağı biriktirme eğilimindedir. Bunun sebebi olarak ise artan erkeklik hormonu seviyeleri ve insülin direncinin bir kombinasyonu olduğu düşünülmektedir.

Yapılan bazı araştırmalar, berberinin yağ dokusunun yeniden dağılımını teşvik etmek ve vücudun ek yağ depolama eğilimini azaltmak için fayda sağladığını ve bu nedenle de sağlıklı kilo yönetimini destekleyebileceğini göstermektedir.

Berberin Yan Etkileri

Berberinin yan etkileri olarak sayılabilecek çok fazla bir madde yoktur ancak yine de risksiz değildir.

En sık bildirilen berberin yan etkileri arasında;

  • baş ağrısı,
  • mide ağrısı,
  • mide bulantısı,
  • ishal,
  • gaz bulunmaktadır ancak bu yan etkiler oldukça hafif ve geçicidir.

Berberini kullanmadan önce sizin için sağlıklı olup olmadığına karar verebilmesi açısından doktorunuza danışmanızda fayda bulunmaktadır çünkü berberini bitkisi antibiyotikler, bağışıklık sistemini baskılayıcılar ve kan incelticiler dâhil birçok ilaçla etkileşime girebilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Uzm. Dr. Mehmet Portakal
Fiziksel Tıp & Rehabilitasyon Fitoterapi Uzmanı

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap