Adaçayının faydaları nelerdir?

Adaçayı nasıl bir bitkidir? Adaçayını nedir? Adaçayı faydaları nelerdir?

Adaçayı herkes tarafından bilinen ve kullanılan sağlıklı bir çaydır. Boğaz ağrısına iyi gelmesi, hafızayı güçlendirmesi, saç dökülmesine karşı yağının kullanılması adaçayının faydaları arasındadır.

Adaçayı faydaları nelerdir?

Latince adı salvia officinalis olan adaçayı, uzun yıllardan beri kullanılan bir bitkidir. Çok eski zamanlarda evlerde bu şifalı bitki yakılarak evlerdeki mikroplar temizlenir ve evler dezenfekte edilirdi. Ayrıca tarlalardaki zararlılara karşı da kullanılarak fayda sağlardı. Adaçayının faydalarından bazıları şöyledir:

 • Unutkanlığa karşı faydalıdır. Hafızayı güçlendirir. Alzheimer sebebiyle azalan bir beyin kimyasalına koruyucu etkide bulunduğu belirlenmiştir. Beyne fayda sağlar.
 • Adet düzensizliklerini ve sancılarını iyileştirir, rahim iltihaplarını giderir. Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlarında, bu şifalı çayı içmeleri faydalıdır. Östrojen içerir.
 • Menopoz dönemindeki kadınların şikayetlerini azaltır. Menopoz döneminde kadınların ateş basması, terleme gibi şikayetlerinin azalmasına yardım eder. Döl yatağı hastalıklarında da ara sıra adaçayı oturma banyoları alınmalıdır.
 • Tüm bedeni güçlendirir, kalp krizi tehlikesini azaltır.
 • Mideyi ve bağırsakları rahatlatır, gazların kolay atılmasını sağlar. Mideyi ve bağırsakları rahatlatması da faydalarının arasındadır.
 • Ayrıca hastalık sonrası güçsüzlük hallerinde başarıyla kullanılabilir.
 • Karaciğerde de çok olumlu etkiler oluşturduğu bilinirken, oluşan tüm rahatsızlıkları gidererek, gazları yok ediyor.
 • Kan temizleyici etkisi bulunmasının yanında, solunum organlarını ve mideyi balgam salgılarını temizler, iştah açar.
 • Hastalıklara yakalanma sonucu oluşan halsizliği önler.
 • Kasları kuvvetlendirir.
 • Ateş düşürücü etkisi vardır.
 • Baş ağrısı ve özellikle migren gibi şiddetli ağrılara iyi gelir.
 • Böcek sokmalarında, sokulan bölgeye adaçayı yaprağının tozu uygulanabilir.
 • Bronşit ve astım gibi rahatsızlıklara karşı fayda sağlar.
 • Bayanlar göğüslerinin büyümesini isteyen bayanlar göğüs büyütücü olarak bu çayı içebilirler.
 • Bitki çayına batırılan pamuğun hasta bölgelere uygulanması uygun görülür.
  Sinirli ve yorgun olan kişilere ve rahim hastalığı çeken kadınlara arada sırada bu şifalı bitkinin oturma banyoları tavsiye edilir.
 • Yaralar, iltihaplı yaralar ve çıbanlar (apseler) kaynatılmış bitkinin suyu ile pansuman edilir. Yapraklarından elde edilen tozu da kullanılabilir.
 • Zayıf ve güçsüz çocuklara balla tatlandırılarak içirilebilir.
 • Kramp, omurilik rahatsızlıkları, beze hastalıkları ve organ titrekliklerinde günde iki fincan içilmesi tavsiye edilir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Böbrek ve mesane taşlarının düşürülmesi için 80 gr olan yarım avuç adaçayı, 1litre suda haşlanır. Şeker ve
 • küçük bir parça limonla çay gibi içilir.
 • İçeriğinde K vitamini vardır. K vitamini vücut için gerekli olan fakat birçok bitkide bulunmayan bir vitamindir.
 • K vitamini kemiklere fayda sağlar, kemik yoğunluğunu arttırır. Osteoporoza karşı koruma sağlar.
 • Egzama, sedef ve akne gibi ciltte çıkan rahatsızlıklara karşı da fayda sağlar. Aynı zamanda ciltteki kırışıklıklara,
 • ince çizgilere ve yaşlanma belirtilerine de iyi gelir. Hücre yenilenmesine yardım eder. Yağlı ciltler için de oldukça faydalıdır.
 • Kepeğe karşı etkili bir çaydır.
 • Aşırı terlemeyi azaltır. Aşırı terleme nedeniyle oluşan kokuları azaltır.

Saç dökülmesine karşı adaçayı yağı!

Adaçayı yağı eski zamanlardan beri kelliğe, saç dökülmesine iyi gelen bir yağdır. Bunun için bir kasenin içine 3-4 damla adaçayı yağı damlatın. Üzerine 3 damla biberiye yağı, 3 damla da nane yağı ekleyin. Bir çorba kaşığı zeytinyağı ekledikten sonra tüm yağları karıştırın. Kafa derisine masaj yapar şekilde bu yağları sürerek yedirin. Bu şekilde zamanla saçlarınızın dökülmesi azalır.

Saç tellerinin güçlenmesi ve kalınlaşması için de faydalı bir yağdır. Saç köklerini besler, saç diplerindeki kan dolaşımını arttırır. Kuru ve ince telleri saçları güçlendirir. Saçlara parlaklık verir.

 Bağırsak gazlarına karşı adaçayı içebilirsiniz

Gazların dışkılanmasını sağlar. Kramp çözücü etkisi sayesinde ishalde çok rahatlatıcı etki gösterir. Sindirim sistemini düzene sokar. Kramp çözücü etkisi sayesinde, ishalde çok rahatlatıcıdır. Bağırsak gazları ve hazımsızlığa karşı 1 lt. suya 3 tutam bu şifalı bitkiden, 1 tutam nane ve 1 tutam papatya konarak kaynatılır. Pekmez ile tatlandırılarak gün içinde içilir.

Adaçayı boğaz ağrısına iyi gelir

Gargara şeklinde uygulandığında, bademcik iltihabı, boğaz hastalıkları, farenjit, larenjit, diş iltihaplanmaları, yutak ve ağız boşluğu iltihaplanması veya ülserlerinde özellikle öneriliyor. Bu hastalıklar için günde 2-3 defa bitki çayıyla gargara yapılır. Bu şekilde diş etlerini güçlendirir, dişleri beyazlatır.

Diş eti kanamalarına karşı adaçayı

Diş eti kanamaları için kaynatılarak içine biraz sirke ve bal eklenip gargara yapılır. Diş iltihaplanmalarında kanayan, sallanan dişlerde ve diş eti çekilmesinde de bu formül iyi gelir. Gargara yapılır veya çaya pamuk batırılarak hasta bölgeye tampon uygulanır.

Fistüle karşı şifa bulun!

Fistül tedavisi için 1 çay bardağı kaynak suya, 3 kahve kaşığı ada çayı konur. 10 dakika bekletilip süzülür. Sonra bu suya batırılan bir parça pamukla fistülün üzerine kompres yapılır. Aynı işlem her gün tekrarlanır.

Öksürüğe soğuk algınlığına iyi gelmesi adaçayının faydaları arasındadır!

Grip, soğuk algınlıkları ve bunlardan ileri gelen adele ağrılarında, ateş düşürülmesinde bir bardak sütün içine bir tatlı kaşığı adaçayı ufalanıp ilave edilir , beş dakika kaynatılıp demlenir.Bir tatlı kaşığı bal ilavesi ile sıcak içilir, gece içilirse rahat uyumayı sağlar. Öksürüğe iyi gelir.

Adaçayı ile saç bakımı yapabilirsiniz!

Saç bakımı için besleyici ve etkili bir tonik olması da faydalarının arasındadır. 8 bardak kaynatılmış suya bir avuç adaçayı konur, üstü kapalı 5 dakika kaynatılır, 30 dakika demlenir, süzülür. Her banyodan sonra, saç dipleri bu tonik ile ovulur, durulanmaz, soğuk kullanılması daha etkilidir. Aynı zamanda papatya ile içmeye devam edilir.

Adaçayı yağı bebeklerde nasıl kullanılır?

Yağı, bebeklerde gaz gidermeye yardımcı olur fakat çay olarak bebeklere içirmek doğru değildir. Ayak tabanlarına masaj yaparak uygulama yapılır. Ayrıca gelişmiş bireylerde gaz söktürücü, ter kesici, idrar attırıcı etkileri vardır. Bayanlarda adet düzensizliğinde kullanılması önerilir.

Adaçayı nasıl hazırlanır?

Bir fincan su kaynatın. 2 çay kaşığı kurutulmuş adaçayının üzerine bir fincan kaynamış suyu dökün. 5-7 dakika kadar adaçayı yapraklarını demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra yaprakları süzerek çayın içinden çıkarıp içebilirsiniz. Adaçayı hazırlarken kurutulmuş yaprakları çayın içinde fazla bırakırsanız çayın tadı acı olur. Tatlandırmak için bal ekleyebilir yada limon sıkabilirsiniz.

Adaçayının yan etkileri nelerdir?

Hamile kadınların özellikle hamileliklerinin ilk 3 ayında bu çayı tüketmeleri tavsiye edilmez. Bu bitki hamilelik döneminde düşük yapma riskini arttırır. Fazla tüketilmesi emziren bayanlardaki sütü azaltabilir.
Erkeklerde sperm sayısını azaltabilir. Bu şekilde rahatsızlığı olan erkeklerin içmeden önce doktorlarına başvurması gerekmektedir.

Sara yani epilepsi rahatsızlığı bulunan kişilerin bu bitkinin çayını tüketmemesi gerekir.
Çok uzun süre fazla miktarda kullanılırsa damakta şişmeye sebep olabilir, zehirlenmelere yol açabilir.
Fazla kullanımı yüksek tansiyona sebep olabilir yada mideye rahatsızlık verebilir. Küçük çocuklara adaçayı içirilmesi uygun değildir.

Tansiyon hastaları tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap