Ozon tedavisi nedir?

Ozon Tedavisi Nedir?

Ozon tedavisi, oksijen tüpünden alınan oksijenin(O2) jeneratör yardımıyla yoğunlaştırılıp yüksek enerjili oksijen (O3=ozon) elde edilmesi ile uygulanan doğal bir tedavi yöntemidir.

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin Ozan Tedavisinin Önemi. Hangi Sıklıkla Ozon Tedavisi Yapılmalı ?

Ozon Tedavisi nedir ?
Klinik ozon tedavisi

Aslında ozon tedavisi, kortikosteroidlere / kortizon kullanmaya uygun bir alternatif bulmaya yönelik tıbbi çabalara bir yanıttır. Bu kimyasal ilaçlar yerine yan etkisi olmayan, doğal ozon (oksijen) kullanabilirsiniz. Uzun yıllardır iltihabı azaltmak için birçok hastada kortikosteroid kullanmak zorunda kalındı ve özellikle şeker hastalarında ve yaşlılarda, yerine yenisini arıyoruz. O3 gazlı ozon, antiinflamatuar ilaçların faydalarından zarar görmeden ve çok sağlıklı bir şekilde yararlanabileceğimiz hayalini gerçekleştirdi.

Ozon Tedavisinin Kullanım Alanları.Kas ve Eklem Ağrılarında Ozon Tedavisi

Ozon gazı veya ozon tedavisi kullanımı, kas ve eklem hastalıklarını tedavi etmenin sağlıklı bir yoludur. Bu tedavide, konsantrasyonu tedavi eden hekim tarafından belirlenen ozon gazı, tamamen özel bir şekilde dokuya enjekte edilir ve ozon gazının radikal ve enerji dokularında oksijene dönüştürülmesine bağlı olarak salınır.

Diskin yan tarafına veya içine ozon enjeksiyonu, kapalı lomber disk ameliyatı veya kapalı boyun diski ameliyatı olarak ozon tedavisi olarak da adlandırılır.

Dokuda ozon gazı tarafından salınan enerji, hücrenin besin maddesini veya ATP hücresini artıran muazzam enerjinin dönüştürülmesine ve salınmasına neden olur ve lomber disk hücreleri de dahil olmak üzere hasarlı hücrelerin karmaşık olmayan ve doğal onarımına yol açar. Aslında, bu enerji ozon tedavisini modern tıpta ağrı, disk ve osteoartrit tedavisinde yeni ve yenilikçi bir ilerleme olarak tanıtmıştır.

Ozon Tedavisi ve Onarım Özellikleri

Ozon uygulaması antiinflamatuar, analjezik ve onarıcı özelliklere sahiptir. Bu nedenle ozon tedavisi eklem iltihabının neden olduğu ağrıların yanı sıra bel ve boyun diski, spinal kanal darlığı, şeker hastalığından kaynaklanan yaralar vb. Tedavisinde etkilidir.

Ozon tedavileri ve uygulamaları

Tıbbi ozon, ağrı, iltihaplanma ve bel veya boyun omurlarının tendonları, eklemleri veya omurlararası disklerindeki hasarın tedavisinde etkili olabilir. Ozon tedavisinin teorisi, ozonun içindeki serbest radikallerin (ozonun üçüncü oksijeni) disk içindeki malzeme ile reaksiyona girerek iltihaplanmayı, ağrıyı ve disk herniasyonunun büzülmesini azaltmasıdır.

Ozon işlemi, eklem kıkırdağının tahrip olması ve eklem boşluğuna girmesi nedeniyle iltihaplanma, şişlik ve ağrıya neden olabilen diz, omuz ve diğer eklemlerin osteoartritinde de kullanılabilir.

Osteoartriti tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan, eklem üzerindeki basıncı ve ağırlığı azaltmaktır, eklemde steroidal ve steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar, kortikosteroid enjeksiyonları ve hiyalaz kullanılır. Omuz veya diz eklemi harabiyetinin şiddetli olduğu ve hastanın yaşı ve tıbbi durumunun uygun olduğu durumlarda da diz veya omuz protezi ameliyatı önerilmektedir.

İlaç tedavisinin etkili olmadığı ve hastanın ameliyata aday olmadığı durumlarda, antienflamatuvar, analjezik ve onarıcı etkileri ile iltihabı, ağrıyı ve eklem onarımını azaltan on cc (10 cc) ozon gazı enjeksiyonu kullanılabilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Uzm. Dr. Mehmet Portakal
Fiziksel Tıp & Rehabilitasyon Fitoterapi Uzmanı

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap