Whole30 Diyeti Nasıl Yapılır? Whole30 Diyeti Hakkında Merak Ettikleriniz!

Whole30 nedir

Whole30 Nedir ? Whole30 Diyeti Hakkında Merak Edilen Tüm Sorular ve Sağlığa Etkileri

Whole30 diyeti aslında tüketeceğiniz gıdaları belirli sınıflara ayıran, hangilerini yemeniz gerektiğini ya da uzak durmanız gerektiğini söyleyen bir beslenme metodu.

30 gün boyunca bu beslenme metoduna harfiyen uyuyor, daha sonra 1’er haftalık deneme sürelerinde bu sınıfları teker teker deniyorsunuz. Bunun faydası nedir diye soracak olursanız eğer bu yöntem sayesinde vücudunuzun hangi gıdalara tepki verdiği hangi gıdaları sindirebildiğini görüyor ve bu sayede tepki gören gıdaları hayatınızdan çıkarmış oluyorsunuz.

Whole30 diyetini biraz daha detaylı aktaracağız birazdan. Whole30 diyeti hakkında bilmeniz gerekenler bu listede nohuttan sodaya, şekerden baharatlara, süt ürünlerinden fıstık ezmesine kadar birçok gıda olduğudur. Whole30 diyeti uygulaması biraz zor ancak etkili bir diyet yöntemidir. 30 gün boyunca kurallara harfiyen uymalı bir gün ya da bir öğün bile liste dışı gıdalar tüketmemelisiniz. Tabii bunu yaparsanız yeniden başlamayı göze almalısınız. Bu durumun mantığını tam olarak anlatmak gerekirse eğer; siz bir gıdayı tüketmeyi bıraktığınız anda vücudunuz o gıdanın sizin için olumsuz etkilerinden kurtulmaya başlıyor. Eğer siz süre bitmeden örneğin süt içerseniz başa dönmüş oluyorsunuz çünkü vücudunuza o gıdadan almamanız gereken besin değerlerini alıyorsunuz.
Şimdi gelin whole30 diyeti tam olarak nedir detaylıca inceleyelim…

Whole30 diyeti tam olarak nedir?

Whole30 diyeti, 30 gün içinde yeme şeklinizi değiştirmek için tasarlanmış bir beslenme programıdır. Temel olarak, diyetinizdeki potansiyel enflamatuar yiyecekleri ve içeceklerin ortadan kalkmasını sağlar (şeker ve tatlandırıcılar, alkol, tahıllar, baklagiller, süt ürünleri, işlenmiş gıdalar ve içecekler, pişmiş ürünler ve abur cuburlar v.b.)

Bildiğiniz gibi diyet kelimesi aslında yaşam biçimi anlamına gelir. Sadece 30 gün yaşamayı planlamıyorsanız eğer aslında diyetiniz 30 gün sürmemelidir. Uyguladığınız diyeti, hayatınızın herhangi bir dönemi için ya da yaşınıza bağlı olarak değiştirmeniz gerekebilir. Aşırı gıda kısıtlamaları kilo kaybına ve diğer geçici faydalar sağlasa da başka uzun vadeli problemlere yol açabilir.

Whole30 diyeti başlangıçta ​​biraz zorlu olabilir. Özellikle duygusal, yemeyi seven ve şeker bağımlıları için ama bir kez başladıktan sonra faydalarını görmeye başladığınızda azminiz artacak ve whole30 diyetine daha çok bağlanacaksınız.

Whole30 diyetine başladıktan sonra psikolojik ve biyolojik olarak görebileceğiniz 7 değişimi sizler için derledik… İşte diyete başladıktan sadece 30 gün sonra kendinizde görebileceğiniz en büyük 6 değişiklik:

1. Daha iyi bir uyku
2. Daha dengeli bir zihin
3. Yüksek enerji
4. Kusursuz cilt
5. Beyaz sağlıklı gözler
6. Yiyeceklerin beni nasıl etkilediğinin daha iyi anlaşılması

Şimdi gelin bu maddelerin açılımlarını birlikte inceleyelim…

1. Daha iyi bir uyku

Hepimizin ihtiyacı olan ortak yanımız. Uyku problemi olanlar, uyumakta zorlananlar, sık sık uyananlar için whole30 diyeti sayesinde uykuya geçiş aşamanız kısalacaktır. Whole30 diyetine başladığınız ilk birkaç gün boyunca yatmadan önce biraz kendinizi yorgun hissedebilirsiniz ancak başınızı yastığa vurur vurmaz uykuya dalacaksınız ve sonraki dönemlerde bu yorgunluk belirtileri vücudunuzun alışması ile bitecek ancak siz hâlâ rahatlıkla uykuya dalabileceksiniz.

2. Daha dengeli bir zihin

Günlük işleriniz, seyahatleriniz, ev işleriniz ve daha birçok yorucu aktivite sonrası tüm ayın stresini üzerinizde taşırsınız. Whole30 diyetine başladıktan sonra alacağınız besinler sizin gün boyunca enerjik ve zihin aktivitelerinizin üst seviyelerde olmasına yardımcı olacak. Zor gibi gelebilir ama gerçekten vücudunuza giren gıdalar sizin daha dengeli hissetmenize yardımcı olacaktır.

3. Yüksek enerji

Whole30 diyetine başlamadan önce eğer uyumayı çok seviyorsanız bu biraz değişebilir. Uykuyu çok seviyorsanız ve günde 9, 10 saat uyuyorsanız bu uyku süreleri düşmeye başlayacaktır. Yemeğinizi yedikten hemen sonra kendinizi daha yüksek enerjilere sahip hissedeceksiniz. Whole30 diyetinin başlangıcında, özellikle ilk üç gün biraz zorlanabilirsiniz. Eğer şeker bağımlısıysanız şekerin verdiği anlık enerjiler yerine enerjinizin devamlılığını korumaya başlayacaksınız. Bu yüzden ilk üç gün şekeri kestiğiniz için bir çöküş yaşayabilir, enerjisiz hissedebilirsiniz ancak devam ettikçe daha enerjik hissetmeye başlayacaksınız çünkü enerjinizi şekerden değil kendinizden almaya başlayacaksınız.

4. Kusursuz cilt

Hepimizin bildiği bir akım var, no makeup makeup. Bu doğal görünen makyajlar gibi etkileyici görünümü whole30 diyetine başladıktan sonra hissetmeye başlayacaksınız. Cildiniz, ihtiyacınız olan besinlerin takviyesi sayesinde makyaja gerek duymadan gün boyu parlayacak. Sivilce gibi istenmeyen durumlar ortadan kalkacak ve cildinizin dokusu ve genel görünümü kusursuz olmaya başlayacaktır.

5. Sağlıklı gözler

Tüm gün bilgisayara bakmak, televizyon izlemek, evraklar okumak gibi durumlar gözlerinizi yorar. Özellikle yaşlandıkça gözleriniz bu durumlara ayak uyduramaz ve sararmaya ya da kızarmaya başlar. Bu renk bozuklukları aslında sağlığınızın da kötüleştiğinin habercisidir. Uykusuz, hasta ya da sinirli görünmenize neden olabilir. Whole30 diyetine başladıktan birkaç gün sonra gözlerinizin beyazları parlamaya başlayacak ve devam eden 30 gün boyunca bu beyazlık artmaya devam edecektir.

6. Yiyeceklerin beni nasıl etkilediğinin daha iyi anlaşılması

En ilginç deneylerden biri Whole30 diyetini bitirdikten ve yavaş yavaş diyetinize yiyecek eklemeye başladıktan sonra gelir. Bir ay sonra yemeyi bıraktığınız yiyecekleri tekrar ekledikten sonra sizi nasıl etkilediğini test edersiniz. Bazı etkenler sizi şoka uğratabilir. Örneğin bakliyatların sizde şişkin hissi yaratması, alkolün cildinizi bozması ya da şekerin size kilo aldırmaya başlaması gibi. Whole30 diyeti işte size bu sayede hangi yiyeceklerden uzak durmanızı göstermiş olacaktır.

Peki Whole30 diyeti bittikten sonra ne olur?

Tekrar kilo alma korkusu ile günlük diyetinize diğer yiyecekleri koymaktan korkabilirsiniz. Diyetinizin sona ermesini istemiyorsanız, diyetinizi yaşamınız boyunca sürdürebilirsiniz tabii ki zaman zaman sahip kendinizi şımartmakta zarar yoktur. Biraz pasta, biraz kek veya bir kadeh şarap içmek tabii ki hakkınız. Önemli olan bu gıdaların en sağlıklılarını tüketmek ve de abartmamak olacaktır.
Whole30 diyeti, sizin bedeninizi anlamanıza ve tanımanıza yardımcı olacak çok etkili bir diyet programıdır. Şimdi nasıl yiyorum? Yarın ne yiyeceğim? Her şey planlı olduğu için kalori girişinizi de kontrol edebileceksiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap