Konsere Gitmek Ömrü Uzatıyor

 Bilimsel Araştırmalara Göre: Konsere Gidin Ve Uzun Yaşayın

konsere gitmek
konsere gitmek

Konsere Gitmek:

Müzik dinlemek ruhu dinlendirir ve kendimizi iyi hissettirirken anksiyete ve depresyon gibi zihinsel rahatsızlıklara iyi gelir. Mutlu olduğumuz anlarda hareketli parçalar dinler, modumuz daha düşükken kimimiz dinlendirici müzikleri tercih ederiz. Peki acaba sevdiğimiz kişi ya da grupları canlı dinlemek, “Konsere gitmek” ömrü uzatıyor mu? Hepimiz sağlıklı, uzun süreli bir yaşam isteriz. Kimimiz sağlımızı korumak için diyet yapar yediklerimize dikkat ederiz, kimimiz spor yaparız.Konsere Gidip Uzun Yaşamak Mümkün mü? Londra Üniversitesinde yapılan bilimsel bir araştırmaya göre yoga yapıyor olmaktan ya da yürüyüşe çıkmaktan daha çok yaşam kalitesini arttıran bir şey daha keşfedildi: Konsere Gitmek!

konsere gitmek
konsere gitmek

Müzik dinlemek yaşam kalitemizi arttıran bizi iyi hissettiren bir eğlencedir aslında. Konsere gitmekse kendimizi çok daha iyi hissetmemize neden olur. Bilim insanları ‘müzik ve kendimizi iyi hissetmek’ arasındaki ilişkiyi araştırmaya devam etmekte.  Konuyla ilgili olarak Londra Üniversitesi’nin yaptığı son araştırmaya göre konsere gitmenin insan üzerindeki olumlu etkisi, yoga yapmak ya da yürüyüşe çıkmaktan çok daha fazlası.Daha önce müzik dinlemenin insan beynine olan etkisi araştırılmış, mutluluk hormonu salgılamaya neden olduğu ve yaşam süresini uzattığı bilimsel çalışmalarla ispatlanmıştı.

konsere gitmek
konsere gitmek

Londra Üniversitesi ise katılımcılar çerçevesinde gerçekleştirdikleri araştırmalarla benzer sonuçlara ulaştı. Araştırmada yer alan 60 kişi, öncelikle zihinsel ve davranışsal özelliklerini değerlendirebilecekleri 40 soruluk bir testi yanıtladılar. Ardından gruplara ayrıldılar ve sırasıyla, ilk olarak Paloma Faith konserine gittiler, yoga derslerine katıldılar ve köpeklerini gezdirdiler. Etkinliklerin en sonunda sunulan ve uygulanan testler sonucunda, katılımcıların mutluluk değerleri yeniden ölçüldü.

Araştırmada yer alan katılımcılar, 20 dakika kadar yoga yaptıklarında modları %10 artarken Paloma Faith konseri sonrasında %21 arttığı görüldü. Köpek gezdiren kişilerde ise bu oran sadece yüzde 7’de kaldı. Konsere gitmek, sağlık ve mutluluk duyguları üzerindeki derin etkilerini gözler önüne seriyor. Bütün bulgular yapılan araştırmayla birleştirerek, neredeyse on yıldan fazla bir süre hayatınızın yolunu açabilecek konser gecelerinin reçetelerine varmakta.  Konsere gitmenin daha uzun yaşamanıza yardımcı olabileceğini gösteren araştırmalar sonucu yaşasın kulaklarımızdaki daha fazla müzik. Tek yapmanız gereken kişi ya da sevdiğiniz bir grup için konser bileti almak sevdiğiniz insanları davet etmek ve konsere gitmek.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap