Eskişehir, Londra ve New York’u Geride Bıraktı

Eskişehir, dünyanın gözde metropol şehirleri New York, Londra ve Barcelona’yı geride bıraktı. “Anadolu’nun incisi” olarak lanse edilen şehir, Dünya Kaynaklar Enstitüsü’nün (World Resources Institute – WRI) düzenlediği şehircilik ödülü WRI Rossyarışmasında finale adını yazdırdı.

Öğrenci şehri ve Anadolu’nun incisi olarak gösterilen Eskişehir, adını dünyada da duyurdu. Sürdürülebilir kentsel gelişim politikalarını yaygınlaştırmak için çalışmalar yürüten Dünya Kaynaklar Enstitüsü (World Resources Institute – WRI), şehircilik ödülü WRI Ross için 115 kenti değerlendirmeye aldı. Yarışmada Türkiye’yi Eskişehir temsil etti. Yılmaz Büyükerşen’in belediye başkanlığı üstlendiği Eskişehir,WRI Ross yarışmasında yapılan değerlendirme sonucu New York, Barcelona ve Londra gibi güçlü rakiplerini geride bırakarak 5 finalistten biri olmayı başardı.

Eskişehir finale kaldı

ESKİŞEHİR’İN RAKİPLERİ

Eskişehir’in finalde ödül için Kolombiya’dan Medellin, Tanzanya’dan Darüsselam, Hindistan’dan Pune ve Güney Afrika’dan Durban ile yarışacak. Kazanan şehir, nisan ayında duyurulacak. Yarışmanın birincisi olan şehre 250 bin dolarlık ödül verilecek.

NASIL FİNALE KALDI

Eskişehir’in başarısında Büyükşehir Belediyesi’nin Kentsel Gelişim Projesi yatıyor. Proje kapsamında, Porsuk Çayı’nın yenilenmesi, tematik parklar yapılması, şehirde kişi başına düşen yeşil alan oranının artırılması ve raylı sistem ağı yaygınlaştırılması Eskişehir’i finale taşıdı.

BAŞKAN TWITTER’DAN DUYURDU

Eskişehir’in WRI Dünya Şehircilik Yarışması’nda finale kaldığını ilk olarak sosyal medya hesabından duyuran Yılmaz Büyükerşen, mutluluğunu şöyle dile getirdi: “Ne mutlu bize, ne mutlu gururla Eskişehirliyim diyen hemşehrilerime.”

DÜNYA MARKA ŞEHİRLERİNİ GERİDE BIRAKMAK GURUR VERİCİ

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini uzun yıllardır sürdüren Büyükerşen, sosyal medyadaki mesajının ardından basına yaptığı açıklamada “Bir yandan değerlerimizi korurken bir yandan da şehrimizi yaşanabilir, temiz ve çağdaş bir kent haline getirmeyi hedeflediğimiz bu projelerin böylesi uluslararası yarışmalarda dünyanın marka şehirlerini geride bırakıyor olması her yönüyle gurur verici” diye konuştu.

ESKİŞEHİR KAZANIYOR ESKİŞEHİRLİ KAZANIYOR

Bu başarıda Eskişehir halkının da büyük payı olduğunu vurgulayan Büyükerşen,

“Aslında bu başarı halkımızın bizlere olan güveninin bir sonucudur. Eskişehir’in irice bir kasaba görünümünden, örnek bir şehre dönüştürülmesi çabalarımızın takdir topluyor olması ne derece doğru hizmetler ürettiğimizin de en somut göstergesidir. En önemlisi Eskişehir’in ihtiyacı olan projeleri yaşama geçirdikçe, Eskişehir’de bir iç turizm hareketine de vesile olduk. Yaz kış demeden yılın her dönemi turist ağırlıyoruz. Şehrimizde birbiri ardına yeni oteller, lokantalar açılıyor. Hizmet sektörü turizmden para kazanıyor, Eskişehir kazanıyor, Eskişehirli kazanıyor. Bizler de Büyükşehir Belediyesi olarak bir taraftan temel belediyecilik hizmetlerimize devam ederken, bir taraftan da turizm değerimize değer katacak, şehrimize daha çok turist çekecek yeni projeleri hızla yaşama geçiriyoruz. Eskişehirimiz uluslararası alanda böylesi yarışmalarda adının anılması, hatta finale kalması göğsümüzü kabarttı, bize yeni projeler için güç verdi” dedi.

Fotoğraf: Eskişehir Büyükşehir Belediyesi

ESKİŞEHİR’E GİDECEKLERE ÖNERİLER

Türkiye’nin gururu olan Eskişehir’i daha önce ziyaret etmediyseniz, bu vesileyle kendinize küçük bir gezi programı hazırlayın. Peki Eskişehir’e gidince nerelere gitmeli? Size rehber olacak, önerilerimize göz atın.

* İlk sıraya Odunpazarı’nı koyabilirsiniz. Geleneksel Anadolu Türk mimarisinin örneklerini göreceğiniz Odunpazarı’nda Lületaşı Müzesi ve Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

* İç Anadolu’nun Venedik’te gibi gondol keyfi yapmaya ne dersiniz? O zaman istikamet Adalar… Porsuk’ta sevdiklerinize ister gondolla binin isterseniz çevresinde romantik bir yürüyüş yapın. Ayrıca üniversite öğrencilerinin yoğun olduğu şehrin popüler kafe ve restoranlarında Adalar’da bulunuyor.

Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı’nı da ziyaret etmeyi unutmayın. Parkta siziMasal Şatosu’ndan Hayvanat Bahçesi’ne, Korsan Gemisi’nden Japon Bahçesi’ne, Sabancı Uzay Evi’nden Esminyatürk’e kadar birçok kompleks bekliyor. Sazova Parkı, gezinizde en çok vakit ayırmanız gereken rota olabilir.

* Kış soğuklarında Eskişehir’e gelmişken bir de hamam keyfi yapın. Şehrin merkezinde yer alan Hamamyolu adlı caddede birçok hamam bulunuyor. Bu deneyimi de yaşamayı unutmayın.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap