Avustralya’da kadınların “Adalet yürüyüşü”

Avustralya’da kadınlar, parlamento binasında gerçekleştiği öne sürülen tecavüz iddialarına karşı adalet yürüyüşü başlattı.


Geçtiğimiz hafta on binlerce kadın Avustralya’da kadınların adalet yürüyüşüne katıldı. Ülkedeki kadınlar, cinsel saldırı, kadın istismarı ve tacizleri protesto etmek için eylem düzenledi. 4 Mart Adaleti’ olarak bilinen protesto mitingleri, Başkent Canberra başladı. Ardından Sidney ve Melbourne gibi büyük başkentlere sıçradı. Protestolar giderek büyüdü. Küçük kasabalar da dahil olmak üzere, Avustralya’nın 40 şehir ve kasabasında düzenlendi. Üzerlerinde Kadınlar için Adalet” “Erkekler Suçunuzu Kabul Edin” “Çocuklarımız daha iyisini hak ediyor” yazılı pankartlar taşıyan kadınlar, parlamento binasının önünde bir araya geldi. Burada başbakan Scott Morrison’dan konuşma yapmasını talep ettiler. Ancak çağrılarına olumlu sonuç alamadılar. Bunun üzerine eylem sözcülerinden Janine Hendry, başbakan ile kapalı kapılar ardında görüşmeyeceklerini vurguladı. Eylemcilerin bir diğer şikayeti de hükümetin parlamentodaki cinsiyetçilik ve kadın düşmanı eylemlere yanıt vermekte çok yavaş ve etkisiz davranmaları hakkındaydı. Morrison, daha sona parlamentoda yaptığı konuşmada, protestocuların endişelerini paylaştığını dile
getirdi.

Ne olmuştu?

ABCNews kanalına konuşan, eski parlamento çalışanı 26 yaşındaki Brittany Higgins, 2 yıl önce
Savunma Sanayi Bakanlığı’nın düzenlediği bir davete katıldığını, davetin ardından bir bakan danışmanının kendisini eve bırakmak yerine, parlamentodaki makam odasında tecavüze uğradığını anlatmıştı. Ayrıca Higgins, şikayette bulunursa kariyerini tehlikeye atmaktan korktuğu için resmi bir şikayette bulunmadığını, yine de yaşananları polise bildirdiğini ve bir sonuç alamadığını dile getirdi. Durumu Savunma Bakanlığı’na bağlı yetkililere de haber veren genç kadın, bu girişimlerden de sonuç alamadı.

Morrison özür diledi.


Eylemlerin büyümesi üzerine Morrison, eski parlamento çalışanı Brittany Higgins’in, 2019’da
Parlamentodaki makamında bir bakan danışmanı tarafından tecavüze uğradığına ilişkin ifadelerini
üzüntüyle öğrendiğini, hükümetin, eski çalışanın şikayetini gerektiği gibi ele almadığı için sorumlu
olduğunu belirtti. Olayla ilgili yeni bir polis soruşması başlatılacağı bilgisini paylaşan Morrison, parlamentodaki çalışma ortamı ve kültüre dair soruşturma başlatılması için de girişimde bulunduklarını kaydetti.Morrison, “Umarım Brittany’nin ifadeleri hepimiz için bir uyanış çağrısı olur.” dedi. Eylemciler, bunun “Avustralya’nın gördüğü en büyük kadın ayaklanması” olduğunu ifade ediyor.

Adalet Yürüyüşü
Adalet Yürüyüşü
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap