Ego nedir? Egomuzu nasıl olumlu kullanabilirsiniz?

Ego egonuz nedir?

Egonuz, sizi tanımlar. Birçok şekilde kendinizi tanımlarsınız. Kim olduğunuz ve nasıl bir insan olduğunuzdan tutun, hayatta neleri yapıp neleri yapmayacağınıza kadar kendinizi tanımlayabilirsiniz. Benliğinizi şekillendiren bu tanımlamalardır. Bu tanımlamalar aynı zamanda sizin sınırlarınızdır. Bu sınırlar size neleri onayladığınızı ve neleri onaylamadığınızı gösterir. Duygusal dengenizi sağlamak için sınırlarınızın farkında olmak size kolaylık sağlar.

Egonuz, sizin sınırlarınızı belirler. Şimdi gelelim egonuzu olumlu yönde nasıl kullanabileceğinize…

Egonuz, sizin sınırlarınızı belirler. Eğer kişisel sınırlarınız dahilinde neyi onayladığınızı ve neyi onaylamadığınızı ifade edebiliyorsanız, kendinizi bilerek davrandığınızı söyleyebiliriz. Ancak bazen gerçekten onayladıklarınızı ve onaylamadıklarınızı ifade edemeyebilirsiniz.  Kişisel sınırlarınıza uygun davranıyorsanız, Egonuzu olumlu yönde kullandığınızı söyleyebiliriz.

Kendinizi kişisel sınırlarınıza uygun şekilde ifade edemiyorsanız, sebepleri şunlar olabilir:

  • Başkalarının size göre muhtemel olan davranış, tutum, duygu ve düşüncelerine göre yaşama zorunluluğu hissetmek.
  • Gerçek tercihleriniz doğrultusunda yaşamak için başkalarıyla zıtlaşma veya mücadele etme zorunluluğu hissetmek.
  • Gerçek tercihlerinizi ifade ettiğinizde reddedilme, yalnız kalma ve yanlış anlaşılma gibi endişeler taşımak.
  • Başkalarından beklentilerinizin karşılanması için gerçek tercihlerinize aykırı davranmak.
  • Hayata karşı umutsuz olmak ve size faydası olmayan alışkanlıkları devam ettirmek.

Egonuzu olumlu yönde kullanmanıza engel teşkil eden, benliğinizi uygun şekilde ifade etmekten alıkoyan bu sebepler çoğunlukla bir ilüzyondur. Bu ilüzyonlar, yaşamınızda arzu ettiğiniz doğrultuda ve rahatlıkla ilerlemenizi engelleyen düşünce ve duygu kalıplarıdır. Bu düşünce ve duygu kalıpları, sizi yaşamda kurban rolüne de sokabilir, özünde kontrol bağımlısı ve bencil olan kahraman rolüne de sokabilir. İki türlüde yaşamdaki huzur, keyif, mutluluk ve kolaylık azalır, hayat amacınızı zor yollarla gerçekleştiriyor olabilirsiniz.

Egomuzu olumlu kullanmanın bize faydası nedir?

Egomuzu olumlu kullanarak kendi benliğimizle uyumlu bir yaşam süreriz. Benliğimizle olan uyumumuz bizi daha huzurlu kılar, daha emin adımlarla hareket etmemizi sağlar. Benliğinizi uygun şekilde ifade ederek yaşam yolunuzda kapıları sonuna kadar açabilir, yaşamınızı kolaylaştıracak alanı açabilirsiniz.

Egomuzu nasıl tanımlayabiliriz?

Egonuzu tanımlamak için kendinize dışarıdan bakmayı deneyebilirsiniz. Dışarıdan gözlemlemek sizi kendinize karşı daha objektif kılabilir, tepkisel yaklaşımlarınızı fark etmenize yardımcı olabilir, duygusal dengenizdeki dalgalanmaların sebeplerini keşfetmenizi sağlayabilir.

Egonuzu olumlu kullanmak, kendinizi bilerek yaşamaktır. Kendini bilerek yaşamak, ‘’iyi’’ veya ‘’kötü’’ olarak tanımlayabileceğiniz tüm özelliklerinizle kendinizi kabul ederek ve buna uygun şekilde ifade edebilmektir.  Gerçekte ‘’iyi’’ ve ‘’kötü’’ ayrımı da yoktur; hazır oldukça yaşadığınız deneyimleriniz ve kazançlarınız vardır.  Dışarıdan bakmak bunu görmenizi kolaylaştırabilir.

Kendini bilerek davranmak,  sizi çoğu zaman üzülmekten, kızgınlıktan, kırgınlıktan, endişelerden, keşkelerden ve pişmanlıktan koruyabilir. Duygusal dengeyi sağlamak olgunlaştıkça elde ettiğimiz bir bilgeliktir. Duygusal dengeyi sağlamak için zor olan acı çekme yolu yerine, daha kolay bir yol olan kendini bilmeyi ve uygun şekilde ifade etmeyi seçebilirsiniz.

Peki kendimizi bilmek kendimizi dönüştürmek için yeterli mi?

Sürekli duygusal dengenizi sağlama çabası ile yaşama devam etmek istemiyorsanız ve otomatik olarak davranmak istiyorsanız, kendini bilmek yeterli olmayabilir. Kendini bilmek davranışlarınızı değiştirebilir ancak içinizden gelen duygusal dürtüleri dönüştürmek için derinde yatan ve size faydası olmayan düşünce ve duygu kalıplarını dönüştürmeniz uygundur. Tepkisel davranışlarınza sebep olan, bilinçaltınıza farkında olmayarak yükleyip sakladığınz düşünce ve duygu kalıplarıdır.

Bize faydası olmayan düşünce ve duygu kalıplarını dönüştürerek otomatik olarak Egomuzu olumlu kullanmaya başlayabiliriz. Egomuz, dönüştürülmesi uygun olan bu düşünce ve duygu kalıplarını bize gösteriyor.

Egomuz, dönüştürülmesi uygun olan düşünce ve duygu kalıplarını bize gösteriyor. Aynı zamanda düşünce ve duygu kalıplarımızı dönüştürerek, Egomuzu bizi olumlu yönde destekleyecek şekilde dönüştürüyoruz. Böylece otomatik olarak yani çabasız bir şekilde düşünsel ve duygusal denge içerisinde yaşayabiliyoruz.

‘’Ben ‘’ ile başlayan, kendinizle ilgili yaptığınız tanımlamalar, zihinsel açıdan direnç gösterdiğiniz alanlardır. Bilinçaltınızdaki inanç kalıplarınızın yansıması, sözlerinizle açığa çıkar.

‘’BEN’’ diyerek başladığınız ifadelere Dikkat!

‘’Ben’’ diyerek yaptığınız kendinizle ilgili tanımlamalar,

  • ‘’iyi’’ nitelikler ise, ‘’daha iyisi’’ olabileceğini düşünüyor olabilirsiniz, o konudaki ‘’eksiklik’’ duygunuz egonuz ile ifade buluyor olabilir;
  • ‘’kötü’’ nitelikler ise, bu özelliğinize sığınarak sorumluluğunu almaktan kaçtığınız, kaçarak daha çok yorulduğunuz durumlar egonuz ile ifade buluyor olabilir.

‘’ASLA’’’ ve ‘’KESİNLİKLE’’ dediğiniz ifadelere Dikkat!

‘’Asla’’ ve ‘’Kesinlikle’’ dediğiniz durumlar, konuyla ilgili deneyimlerinizden yeteri kadar ders almadığınıza olan bilinçaltı inanç kalıplarının göstergesidir. Sözleriniz bilinçaltınızdaki düşünce ve duygu kalıplarınızın yansımasıdır.

Bilinçaltınız, yetersiz olduğuna inandığı tüm deneyimleri yaşamanız için sizi güçlü bir şekilde yönlendirir. ‘’Asla’’ ve ‘’kesinlikle’’ dediğiniz durumların başınıza gelmesinin sebebi budur.

Egonuz ‘’KURBAN’’ rolünde mi? ‘’KAHRAMAN’’ rolünde mi?

Egonuz ‘’kurban’’ veya ‘’kahraman’’ rolü oynayabilir. Egonuz her iki rolde de bilinçaltınızdaki yetersizlik veya kaçışlarınızı ayna gibi size yansıtır. ‘’İyi’’ veya ‘’kötü’’ tüm yönlerinizle kendinizi olduğunuz gibi kabul ederek Egonuzla barış imzalayabilirsiniz. Kararlı ve emin olmak, gerçek tercihlerinizi ifade etmenizi kolaylaştırabilir. Kendini bilmek ve ifade etmek yaşamınızı kolaylaştıran ve güzelleştiren değerli erdemlerdir.

Mükemmel olmaya çalışmak gerçeği yansıtmaz.  Her zaman daha iyi olunabilir. Yaşam size ihtiyacınız olan deneyimleri özenle sunar  J Dönüşüm bir süreçtir ve adım adım sırasıyla devam eder. Duygu durumunuz dengelendikçe ve hayatınızda arzu ettiğiniz gelişmeleri yaşamaya başladıkça başardığınızı hissedersiniz. Olumlu deneyimleriniz oldukça daha da keyiflenirsiniz.

Köklü ve kalıcı dönüşümler gerçekleştirebilmek için bilinçaltınıza yönelebilir, tavsiye ettiğim yöntemle ile anında düşünsel ve duygusal dönüşüm gerçekleştirmenin keyfine varabilirsiniz. Bunun için geçmiş yazılarıma göz atabilirsiniz 😉

Egonuzu olumlu kullanabildiğiniz keyifli bir ömrünüz olsun. Kararlarınız size ait olsun,  ifadeleriniz sizi yansıtsın. Sevgiler…

Ece Erdoğan

Bilinçaltı Koçu

Theta Healing Eğitmeni

Bilinçaltı nedir? Kendi kendinize bilinçaltını dönüştürebilir misiniz? Öğrenmek için linki inceleyebilirsiniz.

https://kadincaozel.com.tr/etiket/bilincalti-nedir/

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Bilinçaltı koçu

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap