Karpuz tüketiminin sağlığa faydaları nelerdir?

Kİlo Verme

Yaz aylarının vazgeçilmezi olan karpuz tüketiminin sağlığa faydalarını say say bitmez. Karpuz sıcak havalarda besleyici, elektrolit bakımından zengin bir meyvedir. Tropikal bölgelerdeki birçok kişi, yaz aylarında, sıcak çarpmasından korunmak için her gün karpuz tüketiyor. Güçlü bir antioksidana sahip olan karpuz C ve A vitaminlerini barındırarak bizi hem hastalıklardan koruyor hem de su ihtiyacımızı karşılıyor. Peki diyet yapanlar için karpuz kilo aldırır mı? Karpuz tüketiminin sağlığa faydaları nelerdir? İşte aradığınız tüm cevaplar…

Karpuz tüketiminin sağlığa faydaları
Karpuz tüketiminin sağlığa faydaları

Karpuz, bizler için hem lezzetli hem de ferahlatıcı bir meyvedir. Şaşırabilirsiniz ama % 92 sudur. Karpuz içerdiği vitaminleri, mineralleri ve organik bileşiklerinden elde edilir. Bunlar önemli miktarlarda C vitamini, kalsiyum, magnezyum, lif, protein ve büyük miktarda potasyum içerir. Ayrıca karpuza rengini veren likopen, doğal bir renk verici olmasının dışında sağlığımıza çok faydalıdır. Likopen E vitamininden daha güçlü bir antioksidan özelliğine sahiptir. Karpuzun içerisinde bulunan Likopen yaşlanma geciktirirken kanser önleyici görevi de görüyor. Kas ağrısı olan kişiler için karpuz suyu ağrıları hafifletir ve içerdiği antioksidanlar sayesinde astım, kalp rahatsızlıkları, kolon ve prostat kanseri risklerini azaltılmasında yardımcı olur. Sindirime iyi gelen besin lifi bakımından da zengindir. Karpuz hem vücut ısınızı hem de tansiyonunuzu düşürmede etkilidir.  Karpuzda bulunan potasyum ve magnezyum miktarı, kan basıncını düşürmek açısından çok faydalıdır. Kan damarları ve arterleri üzerindeki gerginliği serbest bırakır, böylece kan akışını uyarır ve kardiyovasküler sistem üzerindeki stresi azaltır. Bu meyvelerde bulunan karotenoidler, arter duvarlarının ve damarlarının sertleşmesini de engelleyerek kan basıncını ve kan pıhtıları, felç, kalp krizi ve ateroskleroz olasılığını azaltmaya yardımcı olur.

Diyet yapan kişiler karpuz tüketebilir mi?

Karpuz tüketiminin sağlığa faydaları
Karpuz tüketiminin sağlığa faydaları

Karpuz diyet yapanlar için faydalı bir meyvedir. Yaz aylarında harcanılan suyu geri kazandırmaya yardımcı olur. İçerdiği vitaminler sayesinde vücuda faydalıdır. Fakat bir porsiyonda 45 kaloriye sahip olan karpuz, kalorisi düşük olmasına rağmen sınırsız tüketilmemelidir. Diyet yapıyor ve karpuz yemek istiyorsanız tüketeceğiniz karpuz miktarı kesinlikle ölçülü olmalıdır. Çünkü karpuzun içerisinde şeker bulunur ve diyet yapan kişilerin, uzmanlara göre 1 porsiyonu geçirmemeleri kesinlikle önerilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap