Hayatını Daha Pozitif Şekillendirmek İsteyenler İçin İyi Alışkanlıklar Geliştirmenin 7 Yolu

iyi alışkanlıklar

İyi Alışkanlıklar Geliştirmenin 7 Yolu.Hepimiz sağlıklı yaşam tarzı için iyi alışkanlık edinmenin ne kadar önemli olduğunu biliriz. Peki bu alışkanlıkları nasıl seçebilir ve geliştirebiliriz? Yeni bir alışkanlık oluşturmak zor olsa da, seçtiğiniz alışkanlıklara bağlı kalmak göründüğünden daha zordur.

Örneğin, sabah koşmaya başladığınızda ilk başta hoşunuza gitmeyebilir ama yavaş yavaş rutininizi oluşturunca hayatınızın bir parçası olacaktır. Sizler de eğer isterseniz sağlıklı bir seçim yapabilir ve ona bağlı kalabilirsiniz. Yaz ayının gelmesiyle birlikte hemen hemen herkesin kolaylıkla yapabileceği bazı alışkanlıklar üzerinde durmaya çalıştık. Unutmayın, burada önemli olan sizin buna konsantre olmanız ve sonuca odaklanmanız olacaktır. 

Sizler için biz, iyi alışkanlıklar geliştirmenin 7 yolunu derledik. Tabii ki bu yazımızı okuduktan sonra sizler daha farklı alışkanlıklar tercih edebilirsiniz. Bununla ilgili olarak da sizlerden edindiğiniz iyi alışkanlıkları bizlere bildirmenizi isteriz. Bu sayede sizlerden gelenleri de derleyebilir ve daha çok okuyucumuza daha farklı sonuçların kazandırılmasına yardımcı olabiliriz. 

Dilerseniz iyi alışkanlıklar geliştirmenin 7 yoluna hızlıca bir göz atalım ve daha sonra da detaylıca iyi alışkanlıklar geliştirmenin 7 yolunu detaylıca inceleyelim. 

 1. Bir Hedef Belirleyin
 2. Alışkanlığı Seçin
 3. Küçük Amaç ama Büyük Rüya
 4. Küçük Kazanımları Kutlayın
 5. Sizi Destekleyen Kişilerin Etrafında Olun
 6. Engelleri Düşünün
 7. Ortamınızı Geliştirin

Öncelikli olarak bu iyi alışkanlıklar geliştirmenin 7 yolunu incelemeden önce bilmemin gereken bazı anekdotlar vardır. Bunlara değinecek olursak eğer ilk başta doğru alışkanlık seçmenin önemini bilmeniz gerekir. 

İyi Alışkanlıklar Geliştirmenin 7 Yolu

iyi alışkanlıklar
iyi alışkanlıklar nasıl geliştirilir?

A. Kolay Bir Alışkanlık Seçin

Sağlıklı yaşam için iyi alışkanlıklar elde edebileceğiniz birçok seçenek vardır, ancak zor olanları azaltmış olursunuz. Yeni bir alışkanlık seçmenin ilk kuralı, buna nasıl dayanacağınızdır. Yani, uygulaması kolay bir alışkanlık seçmenin yolu budur. Geceleri dişlerinizi fırçalamak bile bir alışkanlık olsa da burada bahsetmek istediğimiz gerçekçi bir alışkanlık seçimidir. Kolay alışkanlık, günlük olarak ya da düzenli olarak kolayca gerçekleştirebileceğiniz bir alışkanlığı ifade eder. İşte başlamak için ideal bazı sağlıklı alışkanlıklar:

 • Dengeli bir diyete girmek
 • Egzersiz yapmak
 • Erken kalkmak
 • TV, bilgisayar ya da telefonda geçen süreyi azaltmak
 • Sigarayı bırakmak
 • Alkolü bırakmak
 • Seyahat etmek
 • Kitap okumak
 • Meditasyon yapmak

Sizin için kolay olan bir alışkanlık seçtikten sonra bir rutin oluşturun. Yavaş yavaş, büyük resmi görmeye başlayacaksınız ve buna göre performansınızda artış olmaya başlayacaktır.

B. Fırsatlara Dikkat Edin

İyi alışkanlıklar için seçeneklerinizi incelerken, uzun vadede sağlayacağı fırsatlara dikkat edin. Örneğin: bağışıklık artırıcı otlar veya bitkisel takviyeler almaya başlamak istiyorsanız, önümüzdeki 3 ay içinde elde etmek veya kurtulmak istediğiniz faydalarınızı veya problemlerinizi haritalayın. Bu sadece kendiniz için iyi bir alışkanlık seçmenize yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda alışkanlıktan elde edeceğiniz uzun vadeli etkiye de sahip olacaksınız.

C. Kendinizi Tanıyın

Yeni bir alışkanlık seçerken bu en önemli etken olmalı. Yeni bir alışkanlık için hazır olup olmadığınızı kendinize sormalısınız. Ayrıca, sağlıklı bir yaşam tarzı alışkanlıkları listesinden de hoşlanacağınızı bildiğiniz alışkanlığı seçin. Örneğin: içe kapanık biriyseniz, spor salonundaki insanların önünde egzersiz yapmaktan kendinizi rahat hissetmeyeceksinizdir. Yine, bir spor salonuna gitmenin gerektirdiği rutini korumaya hazır mısınız? Evinizde spor salonu ekipmanınız varsa veya daha fazla yoga yapan biri misiniz? Evet, hangi alışkanlığın size en uygun olacağını ve bunu nasıl uygulayacağınızı bilmek için kendinize bu tür sorular sormalısınız.

Bunları uyguladıktan sonra ise ana konumuz olan iyi alışkanlıklar geliştirmenin 7 yoluna geçebiliriz. İşte sizler için hazırladığımız iyi alışkanlıklar geliştirmenin 7 yolu!

İyi Alışkanlıklar Nasıl Geliştirilir?

1. Hedef Belirleyin

Hedeflerinizi belirleyin
Hedeflerinizi belirleyin

Sahip olmanız gereken birçok iyi alışkanlık olsa da, bir alışkanlık seçmeden önce hedefinizi belirleyin. Tamamen yeni bir alışkanlığa girmeden önce, şu anda hayatınızda neler yapmanız gerektiğini ve yeni alışkanlığınızın bunu başarmanıza nasıl yardımcı olacağını öğrenin.

 • Belirli bir hedef belirleyin.
 • Hedefi sayılarla ölçün.
 • Hedefe ulaşmak için gerekli faaliyetleri belirleyin ve bu faaliyetler için rutin bir süreç belirleyin.
 • Hedefe ulaşmak için gereken kaynaklara sahip olduğunuzdan ve yeni alışkanlığınızın talebine göre kaynaklarda değişiklik yapmaya hazır olduğunuzdan emin olun.
 • Hedefin başlangıç ​​ve bitiş zaman çerçevelerini seçebilirsiniz. Bu durumda, haftalık veya aylık olarak iyileştirmeler yapmaya odaklanabilirsiniz.

2. Alışkanlığınızı Seçin

Bir hedef belirledikten sonra, sizi bu hedefe götürecek en uygun alışkanlığı belirleyin. Farklı iyi yaşam tarzı alışkanlıklarından, sonuçları diğer etkinliklere göre daha hızlı elde edebileceğiniz bir hedef seçin. Örneğin, kilo vermek istiyorsunuz. Şimdi iki seçeneğiniz var: diyet ve egzersiz. Ancak basit diyetin vücuda oldukça zarar verdiğini ve egzersiz yapmak kadar verimli olmadığını biliyorsunuz. Bu nedenle, bir egzersiz rutini seçin ve yavaşça genişletmek için bir plan yapın. Sağlıklı alışkanlıklarınızdaki motivasyonlarınız neler? Motivasyonunuzu not edin, böylece yeni alışkanlığınızdan şüphe duyduğunuzda ona göz atabilirsiniz.

3. Amaç Küçük ama Rüya Büyük

hedef belirleyin
İyi alışkanlıklar geliştirmek için hedef belirleyin

Zaten bir hedef belirlediniz. Şimdi, onu mini hedeflere ve günlük kotalara ayırmanın zamanı geldi. Bu şekilde, her gün küçük bir başarı ve nihai hedefe olan mesafenizi hissedeceksiniz. Bu mini hedefleri ana hedefe ve başka bir şeye dayanarak planlayın. Şimdi, üzerinde nihai hedefin bulunduğu bir merdiven düşünün. Merdiven basamaksızdır ve bu mini hedeflerin her biri, son hedefinize doğru merdivene yeni bir basamak ekleyecektir.

4. Küçük Kazanımları Kutlayın

Kendizi ödüllendirin
Kendizi ödüllendirin

Sık sık kendimizi bir şeye düştüğümüz için geriyoruz ama iyi bir iş çıkardığımız için pek ödül vermiyoruz. Küçük şeyleri kutlamak motivasyona ve cesaretlendirmeye yardımcı olur. Yani, o merdiveni yeni bir basamak eklediğinizde, bunu kutlamaktan kaçınmayın. Büyük bir şey olmak zorunda değil, çok küçük bir şey bile olabilir. Geçen ay için yorucu bir egzersiz rutininden geçtikten sonra kendinizi bir dondurma ile gelecek aya teşvik edebilirsiniz. Sağlıklı gıda alışkanlıkları geliştiriyorsanız, motive olmak için arada bir “kaçamak günü” yapmanız iyi gelebilir.

5. Sizi Destekleyen Kişilerin Etrafında Olun

izi Destekleyen Kişilerin Etrafında Olun
izi Destekleyen Kişilerin Etrafında Olun

Kendinizi, sizi destekleyen insanlarla çevreleyin. Bunun davranışlarınız ve yaşam tarzınız üzerinde büyük bir etkisi olacaktır. Yaptığınız her şeyde sizi sürekli olarak cesaretlendiren veya genellikle yaşamınıza olumsuz bir hava katan insanların etrafındaysanız, hiçbir şey başaramazsınız. Ancak sizi, hedefinize doğru yolculuğunuzda teşvik eden arkadaşlarınız ve aileniz varsa, alışkanlığınızı yaşam tarzınıza kolayca ayarlayacaksınız. Ayrıca, hedefinize ulaşma konusundaki ilerlemenizi yavaşlatabilecek kişilerin etrafında olmayın. Kilo vermek için bir hedef belirlediyseniz ve günlük rutininize egzersiz eklediyseniz, arkadaşlarınız obez ise yine de kilo veremeyebilirsiniz. Ne kadar sert olursa olsun, önemli miktarda kilo verene kadar birkaç ay görüşmekten kaçınmanız gerekebilir.

6. Engelleri Düşünün

Güzel alışkanlıklar geliştirmek
Güzel alışkanlıklar geliştirmek

Yeni bir alışkanlık geliştirirken, birçok engelle karşı karşıya kalacağınızdan emin olun. Hepimiz hem iyi hem de kötü alışkanlıklarla inşa edilmiş durumdayız. Yeni alışkanlığa başlarken bunu kabul ederseniz, enerjinizi engellerden ziyade gelişime odaklayabilirsiniz. Hedefinize yolculuktaki bir engel sizi sadece daha fazla güçlendirmeli ve hiçbir şekilde cesaretinizi kırmamalıdır. Bir gün boyunca egzersiz yapmazsanız, kendiniz hakkında kötü hissetmeyin, bunu rutinin bir parçası olarak düşünün. Dikkat dağıtıcı şeyler olacaktır. Sadece dikkat dağıtıcı şeylerin, yolculuğunuzun bir parçası olmasına izin vermeyin.

7. Ortamınızı Geliştirin

Ortamınızı Geliştirin
Ortamınızı Geliştirin

Hepimiz, çevremiz tarafından şekillendirildik. İyi sağlık alışkanlıkları oluşturmak istiyorsanız, kötü ve sağlıksız yiyecekleri bırakmanız gerekir. Mutfağınızda bir patates cipsi olduğunu hayal edin. İstemeseniz bile, sadece orada olduğu için yiyeceksiniz. Bu nedenle, evinizi ve iş yerinizi yeni alışkanlığınızı teşvik edecek şekilde tasarlayın.

Kitap okuma alışkanlığı edinmek istiyorsanız, her zaman yatağınızda bir kitap bulundurun. Bu şekilde, kalkmanız, başka bir odaya gitmeniz ve kitabı okumak için getirmeniz gerekmez. Benzer şekilde, TV bağımlılığınızdan çıkmak istiyorsanız uzaktan kumandayı elinize almak yerine kitabınıza yönelin.

Sağlıklı yaşam alışkanlıkları geliştirmek zor olabilir. Hoşunuza gitmese bile ona yer açmalı, düzenli olarak meşgul olmalısınız ki sonunda buna alışabilesiniz. Yeni alışkanlığınızı edindikten sonra, tek tek kötü alışkanlıkları bırakmayı deneyin.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap