Evinizde Sineklerden Kurtulmanın Pratik Çözümleri

Sineklerden kurtulmanın yolları plastik su torbaları

Evinizde Sineklerden Kurtulmanın Pratik ve Doğal Çözümleri

Yaz geldiğinde artan sıcaklık değerleriyle birlikte giyimimizde de değişiklikler oluyor. Havaların ısınması sonucu daha kısa kollu ya da daha ince kıyafetler tercih etmeye başlıyoruz. Tatiller, kamplar, dışarıda piknik yapmalar ya da sırf evin içine biraz esinti girsin diye açılan pencereler… Bunların hepsi sineklere davetiye çıkaran durumlardır.

Evet, sinekler aniden ortaya çıkabilir ve sizi oldukça rahatsız edebilirler. Onların ilk etapta eve nasıl girdiklerini anlamaya çalışırken pencerelerin etrafına dikkatlice bakarsanız eğer bir sürü sinekle karşılaşabilirsiniz. Sinekler etrafta uğultular çıkararak uçar ve son derece rahatsız edici olurlar. Neredeyse her şeyin üzerinde uçarlar ve her şeyin üzerine konarlar. Bu da hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Çünkü sinekler, tararlar, dışkılar ve daha birçok mikrop dolu yüzeyle temas hâlinde olurlar ve bacaklarıyla bu mikropları bu hastalıkları taşırlar. Bu sayede enfeksiyonların yayılma riski oldukça artar. Ayrıca sık sık yumurta bırakırlar ve dokundukları herhangi bir şey üzerine dışkılarlar. Bu yüzden onları evinizde bulundurmamak son derece önemlidir.

Ev ilaçlarını kullanarak evdeki sineklerden kurtulmanın birçok etkili yolu vardır. Sinek kovucular, sinekleri caydırmak için kullanabilir veya onları öldürmek için kullanılabilir. Her iki durumda da, sineklerden kurtulmak nihai amaçtır ve sizin de evinizde sineklerden kurtulmanız için yapabileceğiniz bazı pratik çözümler mevcuttur.

Bugün bu yazımızda evinizde istemediğiniz sineklerden kurtulmanın pratik çözümlerine değinmeye çalışacağız. Gelin isterseniz sizler için hazırladığımız evinizde sineklerden kurtulmanın pratik çözümlerine bir göz atalım…

Sinekleri Uzak Tutmanın Yolları
1. Fesleğen ve Diğer Bitkiler
2. Uçucu Yağlar
3. Plastik Su Torbaları
4. Kafur
5. Taze Portakal Kabuğu
6. Turunçgil ve Karanfil

Sinekleri Yakalamanın Yolları
1. Sirkeli Sinek Tuzağı
2. Ev Yapımı Sinek Bantları
3. Venüs Sinek Kapanı
4. Şarap Tuzağı
5. Bal Kapanı
6. Ev Yapımı Sinek Öldürücü Sprey

Sinekleri Uzak Tutmanın Yolları 

Sineklerden kurtulmanın yollarından birisi, çeşitli biçimlerde olan sinek kovucuları kullanmaktır. Sinekler, belirli kokular ve tatlardan oldukça iğrenirler ve süratle kaçarlar. Sinekler bacaklarındaki tüylerin tadına baktıkları için, her şeyin üzerine inmeye çalışırlar. Bu yüzden sinekleri caydırmak için bu ev yapımı kovucuları deneyebilirsiniz. 

Fesleğen ve Diğer Bitkiler

 doğal sinek kovucu fesleğen
Sineklerden kurtulmanın doğal yolları.Fesleğen

Sineklerin sevmediği bazı, güçlü kokulu bitkiler vardır. En yaygın olanlarından birisi de aynı zamanda eviniz için sağlıklı bir ortam yaratan anti-bakteriyel ve ant-viral özelliklere sahip olduğu için sıkça kullanılan bir bitki, fesleğen. Fesleğeninizi, evinizin herhangi bir yerine, tercihen sinekleri caydırmak için herhangi bir açık pencerenin yanına yerleştirebilirsiniz. Sineklerin sevmediği diğer bitkiler ise;

 • Lavanta,
 • Nane,
 • Defne yaprağı,
 • Solucan otu.

Uçucu Yağlar

Sineklerden kurtulmanın yolları
Sineklerden kurtulmanın yolları.Doğal uçucu yağlar

Sinekler, uçucu yağların kokusundan, özellikle de okaliptüs ve lavantadan nefret ederler. Lavanta yağı, güvelerin kendilerine yemesini önlemek için kıyafetler de dâhil olmak üzere yüzyıllardır böcek caydırıcı doğal bitki olarak kullanılmıştır. Herhangi bir aktardan uçucu yağlar satın alabilirsiniz ancak bunu evinizde kendiniz de yapabilirsiniz.

 • Taze lavantaya, bir taşıyıcı yağ aşılayın (lavanta kokusunu aşmamak için soluk renkli ve kokusu düşük bir yağ).
 • Sıcak bir yerde periyodik olarak çalkalayarak 48 saat demlenmeye bırakın.
 • Bittiğinde, bitkiyi yağdan süzün ve bir kaba yerleştirin. Yağı evin etrafına yerleştirebilir veya alternatif olarak kokuyu evin etrafına yaymak için bir sprey olarak kullanabilirsiniz.

Plastik Su Torbaları

Sineklerden kurtulmanın yolları plastik su torbaları
Sinek kapanı su torbası. Sineklerden kurtulmanın yolları

Bu, sinir bozucu sinekleri uzaklaştırmak için akıllıca bir çözümdür. Pencerelerin ve açık kapıların dışına su dolu bir çanta asmak, bir sinek tarafından görüldüğünde onları caydırabilir. Bir sineğin her gözünde dikkate değer miktarda lens olduğundan, bu onlara ışık düzenlerini ve hareketi algılama yeteneği verir. Bir torba su, ışığı her yere yansıtır ve böylece sineklerin görme yetileri karışır. Bu durum da sineklerin uzak durmalarına neden olur. Yapması da oldukça kolaydır.

 • Tek ihtiyacınız olan büyük bir plastik torba (tercihen bir fermuar kilidi).
 • 2 / 3’e kadar su ile doldurun. Sıkı ve kaymadığından emin olarak ipi üst tarafa sıkıca bağlayın.
 • Çantayı kapılar veya açık pencereler gibi açık bölgelerin dışına asın.

Kafur

Kafur
Kafur doğal sinek kovucu.Sineklerden kurtulmanın doğal yolları

Kafur, sineklerden kurtulmanın başka bir doğal yoludur ve internetten veya herhangi bir aktardan satın alınabilir. Kesinlikle sineklerin nefret ettiği çok güçlü bir kokusu var. Fesleğen gibi, caydırıcıdır ve böceklerin yanı sıra anti-bakteriyel ve anti-viral özellikler içerir. Kafur, defne ağacının odunundan gelir. Genellikle sıcak plaka veya ısı difüzörü gibi ısıtılmış bir yüzeye yerleştirdiğiniz bloklarda veya tabletlerde satın alırsınız. Aroma, dışarı çıkar ve sineklere mesaj göndermek için bunları tercihen açık pencerelerin altına evin etrafına yerleştirebilirsiniz.

Taze Portakal Kabuğu

Doğal sinek kovucular portakal kabuğu
Sineklerden kurtulmanın doğal yolları.Portakal kabuğu

Portakal kabuğu sineklerden kurtulmanın yanı sıra daha fazla portakal yememizi de teşvik edebilir. Narenciye özleri, böcekleri caydırma yeteneği nedeniyle birçok ticari böcek kovucuda kullanılır. Taze kokusuyla, sineklerin girmesini durdurmak için pencere kenarlarına ve kapıların yanına portakal kabukları bırakılabilir. Kabuğun taze olduğundan emin olun ve kuruduktan sonra mutlaka değiştirin.

Turunçgil ve Karanfil

Karafil ve narenciğe görseli
Sineklerden kurtulmanın doğal yolları.Karanfil ve turunçgil

Sineklerden kurtulmanın bir başka harika yolu da turunçgiller ve karanfil kombinasyonunu kullanmaktır. Örneğin portakalın içine karanfil saplamak gerçekten kolaydır ve evin herhangi bir yerine yerleştirilebilir.

 • Limon ya da portakal gibi çoğu narenciyeyi kullanabilirsiniz
 • Meyvelere 10-15 dal karanfil saplayın. Meyveyi bir bütün olarak bırakabilir veya narenciye kokusunun daha fazla havaya yayılmasını sağlamak için meyveyi ikiye bölebilirsiniz.
 • Evinizin istediğiniz bölgelerine yerleştirin.

Sinekleri Yakalamanın Yolları 

Evinizdeki sineklerden kurtulmanın bir başka yolu da sinek tuzakları kurmaktır. Bu sineklerin evimize girmesini engellemese de, onları yiyecek veya mutfak üstlerinden uzaklaştıracaktır. İşte evin etrafında yapabileceğiniz ve kullanabileceğiniz farklı tuzak çeşitleri.

Sirkeli Sinek Tuzağı

sirkeli su sinek tuzağı
Sirkeli su sinek tuzağı.Sineklerden kurtulmanın doğal yolu sirkeli su tuzağı tarifi

Sirke, sinekleri çeker. Bu yüzden onları evin geri kalanından içeri ve dışarı çekmek için harika bir yoldur. Bir sirke tuzağı yapmak için ihtiyacınız olan tek şey bir elma sirkesi veya malt sirkesidir. Bir bardak, bir plastik torba ve bir lastik bant ise tuzağı kurmanız için ihtiyacınız olan diğer malzemelerdir.

 • Önce az miktarda sirkeyi bardağa dökün, plastik torbayı camın üzerine koyun ve lastik bantla sabitleyin.
 • Sinekler için bir açıklık oluşturmak için torbanın ortasına bir delik açın. Deliğin, sineklerin girebileceği kadar büyük olduğundan, sineklerin kaçması için yeterince büyük olmadığından emin olun. Bunu, bir tür huni oluşturmak için plastik torbayı cama doğru iterek yapabilirsiniz.
 • Tuzağı, sineklerin eve girdiği herhangi bir yere yerleştirin.

Ev Yapımı Sinek Bantları

Sinek bantları, sinekleri yakalamak için bilinen en etkili yollardan biridir. Aslında bu yöntem için klasik diyebiliriz. Sinek bantları, mağazalardan kolayca satın alınabilse de, kendiniz de evinizde kolaylıkla yapabilirsiniz.

 • İhtiyacınız olan tek şey kahverengi kâğıt veya şeritler hâlinde kesilmiş kartlar. 
 • 1/4 bardak altın şurubu 1/4 bardak şekerle karıştırın.
 • Şeritlerin üst kısmına delikler delin ve asmak için bir halka oluşturarak bir dizi ip geçirin.
 • Şekerli maddeyi şeritler üzerine boyayın ve kurumaya bırakın.
 • Bunları evin etrafında herhangi bir yere asın.

Venüs Sinek Kapanı

Sineklerden kurtulamın doğal yolları venüs sinek yiyen bitki
Sineklerden kurtulamın doğal yolları venüs sinek yiyen bitki

Sinekleri uzak tutmanın harika ve doğal bir yolu Venüs Sinek Kapanı bitkisi satın almaktır. Sadece evinize bir bitki eklemekle kalmıyor, aynı zamanda bu bitkiyi sinekleri avlarken izlemenin büyüsüne kapılıyorsunuz. Venüs Sinek Kapanı bitkileri, bahçe, bitki malzemeleri satan bir mağazandan ya da internetten satın alabilirsiniz.

Şarap Tuzağı

doğal sinek kovucu şarap tuzağı
Sineklerden kurtulmanın doğal yolları. Şarap tuzağı nasıl yapılır ?

Biraz şarabınız varsa, hızlı ve kolay bir tuzak yapabilirsiniz. Sinekler fermente edilmiş her şeye bayılırlar. Bu yüzden çöp ve çürük yiyeceklerin etrafında sinekleri bulduğunuza şaşırmamalısınız.

 • Biraz beyaz veya kırmızı şarap bulun.
 • Bir kaba, bir bardak şarap dökün ve biraz bulaşık deterjanı ekleyin. Sinekler şarabı içtiğinde bu bir zehir görevi görür.
 • Sineklerin içeri girmesine ancak dışarı çıkmasına izin vermeyecek bir huni oluşturun.
 • Kabı sineklerin kolay ulaşabileceği bir yere yerleştirin ve bir süre sonra sıvının üstünde yüzen sinekleri görmeye başlayacaksınız.

Bal Kapanı

sineklerden kurtulmanın doğal yolları
sineklerden kurtulmanın doğal yolları . Bal tuzağı nasıl yapılır ?

Bal, tatlı aroması ve yapışkan kıvamı ile sinekleri yakalamak için dramatik bir şekilde çok işlevseldir. Eğer evinizde bal yoksa reçel de işe yarayabilir. Bal tuzağı yapmanın en iyi yolu:

 • Büyük bir plastik şişe alın ve ikiye kesin.
 • Alt yarıyı biraz bal veya reçel ve su karışımı ile doldurun.
 • Üst yarıyı baş aşağı çevirin ve bir huni oluşturarak şişenin alt yarısına yerleştirin. Bu, sineklerin girmesini kolaylaştıracak ancak kaçmalarını zorlaştırır.
 • Şişeyi pencerenizin veya kapınızın dışına veya alternatif olarak sineklerin en yaygın olduğu eve yerleştirin.

Ev Yapımı Sinek Öldürücü Sprey

Ev yapımı sinek öldürücü sprey nasıl yapılır
Ev yapımı sinek öldürücü sprey nasıl yapılır? Sineklerden kurtulmanın doğal yolları ev yapımı sinek öldürücü sprey

Sinekleri yakalama işini tuzaklara bırakmak istemiyorsanız eğer kendi sinek spreyinizi yapabilirsiniz. Mağazalarda satın aldığımız spreyler kimyasallarla doludur ve genellikle sıkıldıktan sonra odanın iyi havalandırılmış olması gerekir ancak, deterjan yardımıyla sineklere karşı kendi etkili spreyinizi yapabilirsiniz.

 • Boş bir sprey şişesi alın ve yaklaşık 10 damla bulaşık deterjanı koyun.
 • İki bardak ılık su ekleyin ve hafifçe sallayın.
 • Doğrudan sineklerin üzerine püskürtün!
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap