Doğal Ağrı Kesiciler Nelerdir? Doğal Yollarla Ağrıları Azaltmanın 7 Doğal Yolu

Doğal ağrı kesiciler nasıl kullanılır?

Kendinizi ağrılardan kurtarmak için her durumda ilaç alıyorsanız eğer, bu yazımızda sizlere doğal ağrı kesiciler ve kullanım tekniklerinden bahsedeceğiz. Birazdan aktaracağımız bu teknikler ve uygulamalar uzun zamandır varlar ve oldukça etkili yöntemlerdir. Hepimiz ilaç kullanımı sonucunda gelen yan etkilerin farkındayız. Bu yüzden reçetesiz satılan ilaçlara başvurmadan önce bu doğal teknikleri denemenizde fayda görüyoruz. Bu teknikler sizin için hem daha düşük yan etkilere hem de daha az para harcamanıza yardımcı olacaktır.

Sık görülen ağrıların çoğunu, bu ağrıyı hafifletmenin 7 doğal yolu ile kesebilirsiniz. Modern çağdaki insanlar, ağrı dahil her hastalık için bir ağrı kesini almaya bağımlı olma eğilimindedirler. Çünkü bu ağrı kesiciler anında rahatlama sağlar ancak çağlar boyunca insanlar, doğal gıdalar ve farklı metotlarla ağrılarını hafifletiyorlardı. Ağrıyı azalmanın 7 doğal yolunun çoğunun çok az veya hiç yan etkisi yoktur.

Bazı durumlarda, ilaca bağlı olmaktan ziyade ağrıları doğal yöntemlerle dindirmeye çalışmak daha güvenlidir. Aşağıda listelediğimiz ağrıyı hafifletmenin 7 doğal yolunun hepsi uzun yıllar boyunca denenmiş ve test edilmiştir. Bu yüzden ilaç almadan önce bunlara başvurabilirsiniz. Eğer yüksek derecede ağrınız varsa ve bunları hafifletmekte bu yöntemler işe doktor kontrolü yaptırmanızın faydası olabilir. 

Şimdi gelin size ağrıları azaltmanın 7 doğal yolunu gösterelim.İşte doğal ağrı kesiciler listesi;

1.Masaj
2. Buz Tedavisi
3. Karanfil
4. Akupunktur
5. Söğüt Kabuğu
6. Karakafes Özü
7. Epsom Tuzu

İşte ağrıları azaltan  7 doğal ağrı kesiciler.

Masaj Yaparak Ağrıları Hafifletin

Doğal ağrı kesiciler
Masaj yaptırmak doğal ağrı kesici özelliğine sahiptir.

İnsanlar genellikle uzun bir süre aynı yerde ve aynı pozisyonda oturduklarında veya bazı kötü şartlar altında yattıklarında ya da yaptıkları bazı aktiviteler sonucunda kas ağrıları yaşayabilirler. Bu durum genellikle vücudunuzun diğer bölgelerini de bozan gergin kaslardan kaynaklanır. İnsanlar ayrıca sert darbeler sonucu eklemlerde ve yaralanmaların etrafındaki bölgelerde kronik iltihaplanmalar ve ağrılar yaşarlar. Bunun nedeni, bu bölgelere giden kan akışının azalmasıdır.

Masaj, bu sıkı ve gergin kasların gevşemesine yardımcı olur, sert eklemleri rahatlatır ve kan akışınızı etkili bir şekilde artırır. Doktorlar genellikle ilaçla birlikte ağrının hızla ortadan kaldırılmasına yardımcı olduğu için masaj tedavisini de önerirler. Masaj, rahatsız eden ağrıların azalmasının yanı sıra, kaygı ve depresyonun giderilmesinde de son derece etkilidir. Düzenli olarak masaj yaptıran kişiler, migrenin getirdiği baş ağrılarının sıklığında azalma yaşadıklarını belirtmişlerdir.

Not: Masaj yaptırmaya karar verdiğinizde, masaj terapistinizin deneyimli olduğundan ve sizi rahat ettirdiğinden emin olun.

Buz Tedavisi İle Doğal Ağrı Kesici Özelliği Yaratma

Buz masajı görseli
Buz masajı yaparak ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.Doğal ağrı kesici özelliği ile buz bantları

Soğuk iltihabı hafifletir ve ağrıyı azaltır. Buz, ağrıyı hafifletmek için kullanılan en eski bir tekniklerden bir tanesidir. Ağrıyı tedavi etmek için önemli bir ilk adım, buzun aralıklarla ağrılı bölgeye uygulanması ve kısmen uyuşmasını sağlamaktır. Burada önemli olan buzu ağrıyan bölgeye, cildinize doğrudan temas ettirmemektir. Buzu her zaman havlu veya bezle cildinize doğrudan temas etmeyecek şekilde uygulayın ve buz yanması olmaması için tedaviyi böyle devam ettirin. Ağrılı bölgeye yaklaşık 30 dakika boyunca buzu uygulayın ve sonra cildiniz normal sıcaklığa döndüğünde tekrar uygulayın. Isınan ve soğuyan bölgedeki kasılmış olan kasları gevşer ve sertliği giderir.

Karanfilin  Doğal Ağrı Kesici Özelliği

Karanfil görseli
Karanfil, diş ağrıları tedavisinde oldukca etkilidir.

Karanfil, birçok yemeğe lezzet katmanın yanı sıra birçok acıyı azaltmak için de kullanılabilen tatlı ve baharatlı bir bitkidir (örneğin diş ağrısı). Karanfil içinde aktif bileşik olan öjenol, çoğu zaman ağrı kesici merhemlerde bulunur.

Karanfil; baş ağrısı veya boğaz kasları için mükemmel bir doğal ağrı kesicidir. Diş ağrısı, baş ağrısı ve iltihaptan kaynaklanan ağrıyı etkili bir şekilde azaltmak için topikal olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca karanfili yemeniz de etkili olabilir. Ancak çok fazla karanfil yağı uygulamamaya dikkat edin çünkü günlerce kullanırsanız cildinize zarar verebilir. 

Not: Eğer kan inceltici ilaç alıyorsanız karanfil almamalısınız.

Akupunktur İle Ağrı Hafifletme Nasıl YApılır?

Akupunktur görseli
Akupunktur ile kronik ağrılarınızı doğal yollarla hafifletebilirsiniz.

Akupunktur oldukça eski bir yöntemdir. Bunu duyduğunuzda şaşırabilirsiniz ancak akupunkturun tam 2000 yılı aşkın bir sürelik mazisi vardır. Akupunktur, şimdi dünyanın birçok yerinde uygulanan geleneksel bir Çin tıbbi tedavisidir.

Akupunktur, vücudunuzun belirli noktalarına çok ince iğnelerin sokulması ile çalışır. Yapılan araştırmalar akupunkturun oldukça işe yaradığını gösterir çünkü akupunktur iğneleri sinirleri, kasları ve bağ dokularını uyarır.

Ancak unutulmaması gereken bir detay var ki tüm tıbbi uygulamalar gibi akupunkturun da yan etkileri olabilir. Bazı insanlar belirli yerleştirme noktalarında biraz ağrı veya hafif morarma yaşayabilir.

Not: Hamile kadınların ve kanama bozukluğu olan kişilerin akupunktur tedavisine yönelmemeleri tavsiye edilir.

Söğüt Kabuğu İle Nasıl Ağrı Hafifletilir?

Söğüt Kabuğu görseli
Söğüt Kabuğu

Acınızı hafifletmek için daha güçlü bir doğal ağrı kesici arıyorsanız eğer söğüt kabuğu tam da ihtiyacınız olan şeydir. Söğüt kabukları, asetilsalisilik asit veya aspirin ile yakından ilişkili bir bileşik olan salisin içerir. Aspirinin henüz icat edilmediği zamanlarda insanlar söğüt kabuğunu ağrı, iltihap ve ateşten kurtulmak için çiğnerlerdi.

Günümüzde, söğüt kabuğunu aktarlarda kolaylıkla bulabilir ve ağrınızı hafifletmek için söğüt kabuğu çayı yapabilirsiniz. Ayrıca eczanelerde sıvı veya kapsül takviyesi formlarında da satılmaktadır. Bununla birlikte, söğüt kabuğu aspirin ile aynı yan etkilere neden olur. Günlük kullanımda kanama bozukluğuna yol açabilir, böbreklerin çalışmasını yavaşlatabilir veya midenizi rahatsız edebilir.

NOT: Varfarin veya başka bir antikoagülan ilaç alırsanız eğer söğüt kabuğundan uzak durmanız gerekir.

Karakafes Özü Nedir? Karakafes İle Doğal Ağrı Hafifletme

Karakafes Özü
Karakafes çiçeği

Uzmanlar, karakafesin allantoin ve rosmarinik asit içerdiğinden dolayı ağrıyı hafifletmede önemli bir etken olarak görüyorlar. Bu yüzden karakafes kökü kremi, deneyebileceğiniz başka bir doğal ağrı kesici tedavi yöntemidir. Araştırmacılar rosmarinik asidin iltihabı ve ağrıyı hafiflettiğini ve allantoinin yeni cilt hücrelerinin büyümesini hızlandırdığını buldular. Karakafes sadece haricen uygulanması gereken doğal bir yöntemdir çünkü yenildiğinde kanserojen etkiler meydana getirebilir. Sırt ağrısı olan insanlar üzerinde yapılan bir çalışma;

  • Topikal karakafes kreminin ağrılı bölgeye uygulandığında ağrıyı önemli ölçüde azalttığını buldu. Çalışmaya katılanların yaklaşık %95’i kremi kullandıktan sonra daha iyi hissetmeye başladığını bildirdiler. 
  • Artrit veya ayak bileği burkulması olan insanları içeren daha ileri çalışmada da aynı tutarlı bulgulara rastlanılmıştır.

Epsom Tuzu Nasıl Kullanılır? Epsom Tuzu Ağrıları Hafifletir mi?

Epsom tuzu görseli
Epsom tuzu görseli. Epsom tuzu doğal ağrı kesici özelliği ile öne çıkmaktadır.

Kas gerginliği, çürükler, çarpmalar, cilt aşınması veya artrit sonucu ağrı yaşıyorsanız eğer epsom tuzu size büyük ölçüde yardımcı olabilecek doğal bir yöntemdir. Tek yapmanız gereken kendinize epsom tuzları ile ılık bir banyoda hazırlamak ve içerisinde rahatlamaya çalışmaktır. Bu yöntem ile ağrıyı hafifletebilirsiniz.

Epsom tuzu, hazırladığınız ılık banyo suyunda çözündüğünde magnezyum ve sülfata ayrılır. Magnezyum, ağrı sinyallerinin vücudunuz boyunca beyninize doğru ilerler. Ayrıca epsom tuzu, kaslarınızın kasılmalarını kontrol etmek ve depresyon belirtilerinizi azaltma gücüne de sahiptir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap