Hurmanın Sağlığa Mucizevi Faydaları. Şekerin Yerine Hurma Kullanılır Mı?

Hurma görseli

Hurmanın Sağlığa Mucizevi Etkileri

Hurma, daha çok Ramazan ayının gelişiyle birlikte sofralarımızda yerini almaya başlıyor. Peki hurma nedir, hurmanın sağlığımıza faydaları nelerdir hiç araştırdınız mı?

Hurma, hurma ağacının tatlı, çiğnenebilir meyvesidir ve binlerce yıldır Orta Doğu’nun temel gıda ürünleri arasında yerini almaktadır. Hurma daha çok tropikal bir iklimde yetişir. Dünya çapında bulunan 3000’den fazla hurma çeşidi vardır.

Hangi hurma çeşidini seçerseniz seçin, kurutulmuş veya taze olması çok önemlidir. Hurma gerçekten çok sağlıklı ve harika bir gıda ürünüdür. Günde sadece 2 adet hurma yemek, günlük potasyum ihtiyacınızın yaklaşık %20’sini karşılarken, 2 gram protein, 7 gram lif ve çeşitli antioksidan türlerini de bünyenize katmış olursunuz. Hurma ayrıca B6 vitamini, magnezyum, manganez, demir ve bakır da içerir. Hurmanın içerisinde olan bu bileşiklerin tamamı sizi oruç tutarken daha dayanıklı ve dirayetli kılmaya yardımcı olur. Hurmanın kalorisi yüksektir ve bu sayede enerjinizi korumanıza da fayda sağlar.  Bu yüzden insanlar genellikle tüm Ramazan ayı boyunca sahurda ve iftarda hurma tüketerek vücudun ihtiyaç duyduğu birçok besinin karşılamış oluyor. Bu yazımızda hurmanın sağlığa mucizevi etkilerinden bahsetmeye çalıştık. İşte Ramazan ayında sofraların vazgeçilmezi hurmanın sağlığa mucizevi etkilerinden birkaçı;

  1. Daha iyi sindirim
    2. Sürdürülebilir Enerji
    3. Önemli Hastalıkların Önlenmesi
    4. Yavaş Yaşla İlgili Zihinsel Düşüş
    5. Beyaz Şeker Az Güven

Günde iki adet hurma tüketmek günlük diyetinize mükemmel bir ek gıda olacaktır. Ancak hurmanın kalorisi yüksek olduğu için bu sınırı korumanızı tavsiye ederiz. Sahurda hurma yiyerek iftara kadar geçen tüm zaman için daha sağlıklı bir beden ve zihin için yeterli enerjiyi kazanacaksınız.

Dilerseniz sahurda daha doyurucu ve tüm gün tok tutması için hurmayı yulaf ezmesi üzerine serpebilirsiniz. İftarlarda salataların içine koyabilir veya sadece olduğu gibi hepsini yiyebilirsiniz. Hurma besin maddeleri, antioksidanlar ve lif içeriği sayesinde gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz doğa harikası bir gıda ürünüdür. 

Şimdi gelin yukarıda maddelendirdiğimiz hurmanın sağlığa mucizevi etkilerinden bahsedelim…

Daha İyi Sindirim Sistemi Hurma İle Mümkün

Hurma
Hurmanın sindirim sistemine faydaları nelerdir?

Hurma oldukça yüksek miktarda lif içerir. Hurmadaki lif miktarı diyetinize ideal bir katkı sağlar. Lifli gıdalar tüketmediğinizde, bu durum kabızlığa neden olabileceğinden dolayı mutlaka günlük diyetinize kademeli olarak lifli gıdalar eklemelisiniz, hurma gibi… Lif, gerçekten sindirmediğimizden bazı yiyeceklerin vücuttan atılmalarına da yardımcı olduğu için dışkılarınızda, vücudunuzun atıkları kolondan itmesine ve daha kolay ve düzenli bir şekilde dışarı atılmasına yardımcı olan dökme işlemini sağlar. 

Enerjinin Korunması İçin Tüketilmeli

Hurma tam anlamıyla doğa harikası bir meyvedir çünkü hurma, oldukça tatlı olan ancak kan şekerinizi artırmayan nadir meyvelerden biridir. Hurmalar, düşük glisemik gıda olarak kabul edilirler. Sindirimi yavaşlatır ve hurmadaki şekerin kan dolaşımınıza ulaşma hızını dengeler. Hurmadan şekerdeki gibi benzer tatlar alırken şeker gibi gelip geçici değil onun yerine sürekli bir enerji kaynağı alırsınız ve bu kaynak gün boyu devam edebilir.

Önemli Hastalıkların Önlenmesine Yardımcı Olur

Hurmalar, hücresel hasara neden olan, vücuttaki serbest radikallere bağlanan ve nötralize eden farklı antioksidan tiplerinde yüksektir. Hurmalar, incir ve erik gibi diğer meyvelerin yanı sıra, içindeki antioksidan içeriği bakımından daha üst sıralarda yer almaktadır.

Hurmadaki fenolik asit, kalp hastalığı veya kanserin gelişme tehdidini azalttığı düşünülen güçlü bir anti-enflamatuar bileşendir. Hurmalar ayrıca maküler dejenerasyon ve katarakt riskini azaltan, gözünüzü sağlıklı tutan karotenoidler de içerir. Hurmalarda bulunan bir başka antioksidan ise vücuttaki iltihabı azalttığı bilinen flavonoidlerdir. Ayrıca hurma, alzheimer, diyabet ve bazı kanser türlerinin risklerini azaltabilirler. Kronik inflamasyon çoğu hastalıkta bir faktördür, bu nedenle hurmalar gibi antioksidan bakımından yüksek gıdalardan oluşan bir diyet, genel sağlığınızı korumanıza yardımcı olacak bir etkendir.

 Zihinsel Yeteneklerimizi Korumaya Yardımcı Olur

Hurmanın zihinsel etkileri
Hurma zihinsel faktörlerin korunmasına yardımcı olur.

İnsanlar yaşlandıkça zihinsel yeteneklerinde azalma ve kayıplar meydana gelir. Yaşlandıkça zihnimize daha iyi bakmaya başlamamız gerekir. Aslında bunu gençlik yıllarından itibaren ertelemeden yapmamız gerekir. Ne kadar erken tedbir alırsak eğer yaşlandığımızda o kadar sağlıklı ve kuvvetli kalırız.

Beyninizi güçlü ve keskin tutmak için birçok yöntem vardır ancak hepsi beynin sağlık durumunu korumak için doğru beslenmeyle ortak payda içerisindedir. Genetik olarak eğer alzheimera yakalanma riskiniz yüksekse o zaman hiç vakit kaybetmeden beyin ve vücut sağlığınızı korumak adına uygun bir diyete girmenizde yarar vardır. 

Yapılan bazı çalışmalar, hurmaların beyindeki amiloid beta-protein plaklarının oluşumunu potansiyel olarak önlediğini göstermektedir. Bu plaklar beyin hücreleri arasındaki iletişimi karıştırır ve hücrelerin daha hızlı bir şekilde yok olmasına neden olur. Bilim insanlarının fareler üzerinde yaptığı bir başka araştırmada ise, hurmaları içeren bir diyetin uzun hafıza, daha iyi öğrenme yeteneği ve daha az kaygı ile ilişkili davranışlarla sonuçlandığını buldu.

Beyaz Şekerden Kaçının.Hurma Doğal Şeker Kaynağı

şeker hurma görseli
Beyaz şeker yerine hurma tüketimi.

Uzmanlara ve doktorlara göre, aşırı miktarda beyaz şeker içeren bir diyet obezite riskini oldukça yükseltiyor. Pek çok gıda, sağlık bilincine sahip, araştıran, etiketi okuyup satın alan insanları bile kandırmak için çeşitli adlarda gizlenmiş rafine şekerle doludur. Bu nedenle, şeker alımınızı azaltmak için ev yapımı yemekler tüketmek en güvenilir beslenme yoludur. 

Hurmalar, şekere mükemmel bir alternatiftir. İster şeker alımınızı sağlamak için hurmaları tamamen yiyebilir isterseniz de birçok tarifte şekerin yerini hurmaezmesi ile değiştirebilirsiniz. Hurma kalorisi yüksektir ancak rafine şekerin aksine diyet lifi ve antioksidanlar içerir. Bu yüzden günlük diyetinizde hurmadan faydalanmak beyaz şekere kıyasla çok daha sağlıklı ve faydalıdır. 

Sonuç

Ramazan ayı ile gelen ve sofralarda yerini alan hurmanın sağlığa birçok faydası bulunmakta. Enerjinizin tüm gün korunmasından zihinsel hastalıkların önlenmesine, önemli hastalıklara karşı bizi korumasından sindirim sistemimize olan faydalarına kadar günlük diyetinize hurma ekleyerek, hurmanın sağlığa mucizevi etkilerinden yararlanabilirsiniz. 

Ancak hepimizin ortak yanlışı aslında aynı. Maalesef hurmayı yalnızca Ramazan ayı geldiğinde hatırlıyoruz. Halbuki hurmayı günlük olarak tüketmenin sağlığımıza daha çok faydası olacağını unutuyoruz. 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap